שתף קטע נבחר
צילום: index open

לגור במסך הברזל: ביקור בדירה אחרת במוסקבה

אדריכל שיפץ דירת חדר קטנה בה הוא מתגורר עם אשתו וחילק אותה לחללים נפרדים, תוך שימוש אינטנסיבי במתכת והיעדר אלמנטים קישוטיים. התוצאה סגפנית, אבל בעלי הבית מרוצים

פיטר קוסטלוב, אדריכל המתגורר עם אשתו במוסקבה, בחר לעצב את דירתם תוך שימוש נרחב במתכת ובמשחקי גובה.

 

שיפוץ מקיף הפך את דירת החדר הישנה המשתרעת על שטח של 68 מ"ר לדירה ובה מספר חללים נפרדים: סלון מרווח יחסית, חדר שינה, חדר עבודה, ספרייה, שני חדרי ארונות, מטבח, חדר אמבטיה ושירותי אורחים הכוללים גם מקלחת.

 

צילום: Zinon Razutdinov

 

בחישובי החלוקה מחדש של החלל היה צריך האדריכל לקחת בחשבון את נתוני הגובה הייחודים של הנכס. חילוק הדירה מחדש איפשר לו ליצור משחקי גובה, שהשפיעו על תחושת המרחב. המתכת, שנבחרה כחומר הדומיננטי השולט בכל הדירה, העניק לה מראה שלאורחים מבחוץ עשוי להיראות כאפל, אך דייריו אימצו בחום. 

 

בחלוקה לחדרים הוגדל הסלון על חשבון חדר השינה והמטבח. הרווחים שנוצרו עקב השוני בחלוקה הותאמו לחדרי ארונות, ובתקרה שהונמכה נקבעו מקומות אחסון.

 

"אני אוהב להשתמש בחומרים פשוטים וישרים, שאינם מעמידים פנים ולהיות דבר כלשהו מלבד עצמם, כמו עץ, אבן, זכוכית ומתכת" מסביר האדריכל פיטר קוסטלוב. 

 

"ברוב החומרים הללו אני משתמש זה זמן רב עבור הלקוחות שלי, חוץ ממתכת, משום שאנשים חושבים שהיא קרה ואפורה. אבל, הדירה הזו היא שלי. אני מתגורר בה יחד עם אשתי אולייה, מעצבת אופנה. אנחנו מרגישים חופשיים לבחור בכל חומר שאנחנו אוהבים".

 

ללא אלמנטים קישוטיים

סיבה נוספת בגינה נבחרה המתכת כחומר מרכזי בעיצוב הבית, טמונה בתכונות המבניות של החומר. "אני לא חושב שאנו זקוקים לטיעונים נוספים כדי להסביר לאנשים את היתרונות של עמודים, קורות ומבנים עשויים מתכת", מוסיף קוסטלוב.

 

גישה זו יכולה להסביר את העובדה שעמוד הבנייה שבמרכז החלל הפתוח חופה גם הוא במתכת, ובדלתות שולב פח גלי המזכיר תריסי גלילה מסחריים.

 

בקירות הבית, בפתחים וברהיטים, שגם הם עוצבו ונוצרו ממתכות שונות, כולל רשתות מתכת ועמודי ברזל, שולבו חומרים פשוטים נוספים, כמו לבנות זכוכית שהאור חודר דרכן, אריחי שעם חומים המשמשים לבידוד אקוסטי, תקרות צבועות ואריגים קשיחים במיוחד, עמידים בפני שריטות ציפורני החתול של דיירי הבית.

 

רק כשזה הגיע לחדרי האמבטיה, הסכים האדריכל לוותר על המתכתיות ו"חימם" קצת את האווירה באמצעות חיפוי אבן. קוסטלוב מציין שניתן בקלות לשנות את המראה הסגפני, המזכיר תא בבית כלא יותר מאשר דירת מגורים, באמצעות תוספות של עץ, אבן, טפט נייר וכדומה.

 

"עבורי היה מדובר ברצון עז ליצור עיצוב אדריכלי שאי אפשר להפרידו לחלקים", הוא אומר. "באופן מעשי הדבר בא לידי ביטוי בהיעדרם של אלמנטים קישוטיים, והעיקרון המרכזי שסביבו סובב הכול הוא שילוב המטרה הפונקציונלית של העיצוב עם אחדות הרכיבים הנמצאים במרחב".

 

בכל מקרה, לא מומלץ לדיירי הבית לעשות ספונג'ה על בסיס שבועי: ברבות הימים הם עלולים למצוא את עצמם עם רצפה מיושנת בגוני חלודה.

 

הכתבה באדיבות www.bvd.co.il - פורטל עיצוב הבית מבית המגזין "בניין ודיור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפל או מיוחד?
צילום: Zinon Razutdinov
מומלצים