שתף קטע נבחר

ישי: להקים ועדה אשכנזית-ספרדית נגד אפליה

יושב ראש ש"ס שיגר מכתב לחברי יהדות התורה וקרא להם להקים ועדת רבנים משותפת, שתמנע אפליה עדתית במוסדות החינוך. על רקע אי-קבלתן ללימודים של בנות ספרדיות ממודיעין, הוסיף: "זו פגיעה בבנות בפרט, ובחברה החרדית ככלל"

יושב ראש ש"ס, אלי ישי, קורא להקים ועדת רבנים משותפת לאשכנזים ולספרדים בציבור החרדי, בניסיון למנוע מקרים של אפליה עדתית במוסדות החינוך במגזר. במכתב ששלח היום (ג') השר ישי אל סגן שר החינוך מאיר פרוש וח"כ משה גפני מיהדות התורה, הוא ממליץ שהוועדה תגבש נוהל מפורט לקבלה ואי-קבלה של בנות לסימנרים, ותמצא פתרונות מעשיים עבור כל בת תיכון בישראל.

 

מכתבו של ישי נשלח על רקע אי-קבלתן של כ-20 תלמידות תיכון ספרדיות ממודיעין עילית לבתי הספר ביישוב, אם כי הוא מתייחס לבעיה בכללותה, בכל הריכוזים החרדיים בישראל.

 

יושב ראש ש"ס, שספג ביקורת על כך שמפלגתו לא טיפלה בבעיה זו של הציבור הספרדי, ציין במכתבו כי בפרשת עמנואל התחייבו נציגי הציבור החרדי להקים ועדת רבנים שכזו. "לצערי", הוא כותב, "עד היום ועדה זו לא הוקמה וחוששני שיש בכך כדי לגרום נזק של ממש - הן עבור אותן בנות שעדיין לא נמצא עבורן פתרון בשנת הלימודים שהחלה לפני למעלה מחודשיים, והן כלפי כלל החברה החרדית, היוצאת נפסדת מהמשך הפגיעה בבנות בכלל, ובאלה מעדות המזרח בפרט". לדברי ישי, אין חולק על כך שהמנהיגים הרוחניים של ש"ס ויהדות התורה אינם מרוצים מהמצב הקיים.

 

זהירות מפני התערבות חיצונית

ישי אף הזהיר במכתב מפני התערבות חיצונית בחינוך החרדי, במקרה שלא יינתן פתרון מבית: "כשליחי ציבור, אני סבור כי שומה עלינו לפעול במהירות ובדחיפות הראויה לקידום הקמת ועדה זו, לטובת הבנות היקרות והחברה החרדית כולה. חלילה לנו מלשחק לידם של חורשי הרעה בתחום החינוך המקודש לכולנו".

 

את מכתבו חתם השר בקריאה לגבש בהקדם צוות ראשוני, המורכב מחברי שתי הסיעות, שיגבש רשימה

מוסכמת של רבנים ויקבע את ההסדרים הראויים לקבלת התלמידות למוסדות החינוך בכל רחבי הארץ.

 

יוזמתו של השר ישי היא לא ניסיון ראשון לטפל בבעיה בדרך של ועדה פנים-מגזרית. בציבור החרדי-אשכנזי כבר קיימת ועדת רבנים שתפקידה להבטיח מקום לימודים לכל בת תיכון, אלא שמנהלי המוסדות החינוכיים אינם מצייתים לה. בעיתון "יתד נאמן" פורסם הבוקר מכתבו של מנהיג הציבור הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, שבו הוא קורא לאנשי החינוך לעבור בשיתוף פעולה עם הוועדה הקיימת, ומבהיר כי באחריותם לדאוג לכל בת חרדית למקום לימודים ולחינוך תורני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. שיגר מכתב
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
פרוש. יחבור ליוזמה?
צילום: דודי ועקנין
מומלצים