שתף קטע נבחר

חוות דעת חדשה מאשרת: שופרסל היא מונופול

רשות ההגבלים תדון בימים הקרובים בחוות הדעת החדשה שקיבלה התאחדות התעשיינים, ולפיה המתחרה האמיתית היחידה של שופרסל היא רבוע כחול

רשת שופרסל היא מונופול בתחום רשתות המזון בעלות פריסה ארצית - כך קובעת חוות דעת מיוחדת שהוכנה עבור איגוד המזון בהתאחדות התעשיינים והגיעה לידי "כלכליסט".

 

התאחדות התעשיינים הגישה את חוות הדעת לרשות ההגבלים העסקיים, כדי לתמוך בפניית של איגוד המזון לרשות בבקשה להכריז על שופרסל כעל מונופול. ברשות דנים בימים אלה בחוות הדעת, ובוחנים אם לפתוח בהליך בדיקה לפני הכרזה על שופרסל כמונופול.

 

את חוות הדעת הכין פרופ' יוסי שפיגל מאוניברסיטת תל־אביב, שנחשב לדמות מוערכת בעולם ההגבלים העסקיים. שפיגל, יחד עם פרופ' דוד גילה, עומד מאחורי שורה של חוות דעת שהוגשו לרשות בשנים האחרונות.

 

בין היתר, הוא הכין ב־2006 חוות דעת עבור סופר־פארם, בנוגע לרכישת ניו־פארם על ידי שופרסל. שפיגל קבע אז כי העסקה תפגע בתחרות בשוק. רשות ההגבלים העסקיים הקשתה על העסקה ודרשה מכירה של כמה סניפים, ושופרסל העדיפה לסגת מהעסקה בטרם הושלמה.

 

על פי חוות הדעת הנוכחית של פרופ' שפיגל, שופרסל, מקבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר, ורבוע כחול של קבוצת אלון שבשליטת דודי ויסמן, הן המתחרות העיקריות בתחום רשתות המזון הארציות. שפיגל קובע כי שופרסל שולטת על יותר מ־50% מהשוק, ולכן ראוי להכריז עליה כמונופול.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
אפי רוזנהויז מנכ"ל שופרסל
צילום: סיון פרג'
מומלצים