שתף קטע נבחר

דורנר: לא אהבתי ששלחו הורים בעמנואל לכלא

בכנס "בין קודש לחוק" באונ' בר-אילן, מתחה השופטת ביקורת על ההחלטה לשלוח למאסר את הורי המגמה החסידית, וכן את ההורים שלא נשמעו לבג"ץ: "ממלכה לא יכולה להתקיים ככה". נציג ההורים: "השופטים לא מבינים מה זה חינוך חרדי"

שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר טוענת כי לא היה מקום לשלוח לבית הכלא את הורי המגמה החסידית בבית הספר בית יעקב בעמנואל על סירובם לציית לפסיקת בג"ץ בדבר איחוד המגמות במוסד. בכנס "בין קודש לחוק" שקיימה (א') הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ועסק בפרשה, אמרה דורנר: "לא אהבתי שבית המשפט הוציא פקודת מאסר. זה עניין קיצוני".

 

למרות השגותיה על חומרת העונש, תקפה שופטת העליון לשעבר את ההורים מעמנואל שלא נשמעו להכרעת בג"ץ: "יש מדינה, ממלכה, ואי אפשר שכל צד יתבצר בעמדה שלו. בשביל זה יש בית משפט. מי יכריע בזה? יצחק ויינברג (נציג ההורים, ק"נ) אמר אז זה קדוש? ממלכה לא יכולה להתקיים ככה". דורנר דחתה את הטענה כי במקרה הייתה התנגשות בין החוק למצוות התורה, ואמרה: "לא מדברים על איסור והיתר או כשרות אלא האם מקבלים בת לבית הספר".

 

עוד בדיון התעמתו יו"ר עמותת "נוער כהלכה", יואב ללום, ויצחק ויינברג בשאלה האם החלוקה למגמות בעמנואל היתה על בסיס של רמה דתית או על רקע גזעני. ללום טען כי יש בידיו הוכחות לכך שמדובר במניעים עדתיים והדגיש כי הוא מכיר תלמידה שבביתה יש חיבור לאינטרנט - דבר הפסול לכל הדעות על פי תקנון בית הספר ובכל זאת היא לומדת במגמה החסידית, "כי היא שייכת לצד הנכון". עם זאת אמר כי החברה החרדית, על אף הגזענות שבה, "היא חברה נהדרת" והדגיש כי הוא חלק ממנה - "לא אתן לעצמי כדור 9 מ"מ רק בגלל פצע ביד".

 

ויינברג תקף את בית המשפט בסוגיה, וטען כי השופטים המכהנים בו אינם מבינים מהו חינוך חרדי, שלדבריו הוא "כיתתי" ולא גזעני ולכן הם הוציאו תחת ידם פסיקה מוטעית. "אנחנו מחנכים בתוך חממה. אצלנו החינוך מתחיל בבית ולא כמו אחרים שזורקים את הילד לבית הספר כדי שיעשה איתו מה הוא שהוא רוצה".

 

ראש עמותת "הכל חינוך", הרב שי פירון, וד"ר יוסי דהאן, מבית הספר למשפטים בבר-אילן, טענו כי

האפליה הדתית קיימת בתחומים רבים ובכל המגזרים ולא רק אצל החרדים. דהאן הוסיף כי בבתי ספר ממלכתיים חילונים אליטיסטיים בתל-אביב מפלים לרעה תלמידים מדרום העיר, אך נגד זה איש אינו פונה לבג"ץ, "ויש לי חשד שגם אם היתה מוגשת עתירה בעניין - לא היה קורה כלום". לדבריו, "הבעיה אצל החרדים היתה שאצלם העניין גלוי והם לא מנסים לכסות עליו בתירוצים שונים". פירון אמר כי פרשת עמנואל היא טרגדיה, אך טען כי האשמה היא הממשלה שמתקצבת מוסדות גזעניים ולא ההורים או מנהלי בית הספר החרדים המנצלים את היעדר האכיפה והפיקוח.

 

מנחה הדיון, דובר האוניברסיטה חיים זיסוביץ', היקשה על נציג משרד החינוך, יהודה פינסקי, כששאל האם החלטת המשרד לאפשר להורי עמנואל להקים "מוסד פטור" משמעותה כשכשאפליה נעשית שלא בחסות המדינה ובתקצובה היא כשרה?

 

נציג משרד החינוך, יהודי פינסקי, טען בתגובה כי אחריות המדינה היא לתת מענה לכל אוכלוסייה. הוא הדגיש כי אף שבית הספר החדש אינו זוכה לתקציב ממשלתי - הוא הוקם בתנאי שלא תהיה בו אפליה עדתית. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת דורנר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים