שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מה עושים כשהילדה מפליקה להורים?

שאלה:

שלום, בתי בת השנתיים החלה לתת לנו פליקים קטנים וכשאני אומרת לה שזה לא נעים לי היא צוחקת ואז היא מלטפת אותי. אני רוצה לציין שהיא נכדה ראשונה מצד בעלי ואמא שלו מפנקת אותה בטירוף ועושה כל מה שהיא רוצה שזה כשלעצמו מעצבן. לגבי האוכל - בתי אוהבת לאכול ובכל פעם שאנחנו משחקות או עושות דברים ביחד, היא פתאום נעמדת ליד המקרר ומבקשת אוכל למרות שהיא שבעה. אולי זה משעמום? אשמח לתשובתך. תודה, שחר.

 

תשובה:

הי שחר, את מנסה להבין מה הסיבה לצורך של בתך לתת "פליקים" וגם לבקש אוכל למרות שהיא שבעה. אנחנו מייחסים כל דבר לתחושת שייכות. כשילד מרגיש תחושת שייכות נכונה – אין לו צורך להשתמש בהתנהגות שאינה הולמת – התנהגות שמפריעה לו או לסביבה.

 

למה אנחנו מתכוונים בתחושת שייכות? הכוונה היא שילד צריך להרגיש שהוא מועיל, נחוץ, תורם ומוערך. הורים רבים חושבים שמה שנחוץ לילד זה לקבל הרבה תשומת לב. אנו מאמינים שמה שנחוץ לילד זה להרגיש שהוא מוערך ושותף.

ילד שמקבל הרבה תשומת לב (ואת כותבת שהילדה שלכם מקבלת הרבה פינוק) מתמכר לתשומת לב. ילד כזה כאילו אומר: "אם לא תתייחסו אלי בטוב - תתייחסו אלי ברע" ולכן כנראה בתך נותנת לך פליקים - כדי שתמשיכי להתייחס רק אליה.

אני ממליצה לך להתחיל איתה בפרוייקט של טיפוח תחושת שייכות נכונה. כלומר, להוריד את מינון תשומת הלב להתנהגות שלילית ולטפח התנהגות מועילה ותורמת. בהצלחה.

 

  • השיבה: ענת אשד M.Ed - יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים