שתף קטע נבחר

על הכוונת של אטיאס: קבלנים שמעכבים בנייה

שר השיכון ממשיך בניסיון לפוצץ את בועת הנדל"ן: אטיאס דורש מחברות הבנייה לנמק מדוע הן מעכבות בנייה בקרקעות שבבעלותן. החברות: "הרשויות המקומיות מעכבות אישורים"

משרד השיכון מגבש "רשימה שחורה" של חברות בנייה המחזיקות עתודות קרקע גדולות, אך עדיין לא התחילו לבנות עליהן. בין החברות: אפריקה ישראל, שיכון ובינוי, אזורים, מבני תעשייה ויורוקום נדל"ן.

 

 

בימים אלו בוחנים במשרד את מצב הקרקעות המשתייכות לחברות הללו במטרה לאפשר את שיווקן, ובכך להגדיל את היצע הדירות בשוק.

 

אם החברות לא יפעלו מיידית להוציא את הקרקעות לשיווק, הן צפויות להיקנס ואף להיענש בהפקעת הקרקע. כך נודע ל"ממון".

 

מינהל מקרקעי ישראל שלח בשבוע האחרון מכתבים לחברות בנייה מהגדולות במשק, בהוראת שר השיכון אריאל אטיאס, ובהם דרישה לפרט את כל מלאי הקרקעות הזמין והלא ממומש שבבעלותן, ולחשוף את הסיבות שהקרקעות לא יוצאות לשיווק.

 

"נבדוק כל חברה"

לדברי בכיר במשרד השיכון, "יש דברים שהחברות טוענות לחסמים פה ושם, ונצטרך לעבוד על זה. בחלק הן לא אשמות, אך בחלק הן אשמות".

 

הוא מוסיף כי "חלק מהחברות מתחמקות, חלקן מדברות בדונמים כדי לא לחשוף כמה יחידות מדובר, וחלקן אומרות שיש בעיה אך לא מפרטות מהי. נבדוק כל חברה, כך שכל קרקע זמינה למגורים או תעסוקה תצא מיד לשיווק במטרה להוריד את מחירי הדירות".

 

שר השיכון אטיאס נפגש בשבועות האחרונים עם ראשי ענף הבנייה במטרה לעודדם להוציא קרקעות מעוכבות לשיווק. בין הקרקעות: 10,000 דירות של אפריקה ישראל, מאות יחידות דיור של שיכון ובינוי ברמת אפעל ובגני יהודה ומאות יחידות דיור של יורוקום נדל"ן במכתש בגבעתיים.

 

אטיאס אמר אתמול ל"ממון:" "יש לחברות הבנייה הגדולות אלפי דונמים, אך חלקם לא משווקים – לעתים בגלל חסמים של העיריות".

 

גילי דקל, מנכ"ל אפריקה מגורים, אמר אתמול בתגובה כי "אין שום קרקע בחברה שאיננה מקודמת. אנו עושים הכל לקדם את הבנייה בעתודות הקרקע שבידינו, אך זה לא תלוי בנו".

 

"אנחנו בונים לפי ההיתרים שהתקבלו"

תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי נדל"ן: "התוכנית שלנו לבנות 200 יחידות דיור ברמת אפעל נדחתה על ידי הוועדה המקומית. בכל מקום שמשרד השיכון יאפשר לנו לבנות, למחרת יהיה שם דחפור".

 

גורמים המעורבים בתכנון הפרויקט של קובי מימון (בעלי נצבא) והעיר החדשה בראש העין אמרו אתמול כי "הפרויקט בהליכי תכנון מתקדמים ובתוך חצי שנה יחל השיווק".

 

מחברת אזורים נמסר בתגובה: "קיבלנו את מכתב משרד השיכון. אין לנו אף פרויקט מעוכב".

 

יורוקום נדל"ן מסרו: "נשמח לקדם כל פרויקט, ואנו מצרים על כך שפרויקטים רבים אינם יכולים לצאת לביצוע דווקא בשל התמשכות ההליכים במוסדות התכנון וברשויות המקומיות".

 

ממבני תעשייה נמסר: "אנחנו בונים לפי ההיתרים שהתקבלו. אנחנו מקימים 154 דירות בצור נתן. בנוסף, התקבלו היתרים לעוד 144 דירות. ברגע שיתקבלו עוד היתרים, נמשיך להקים את השלבים הבאים".

 

הידיעה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנסות והפקעת הקרקע
צילום: Index open
מומלצים