שתף קטע נבחר
צילום: יוסף ג'קסון

טירות, הרים וערים: לשוט בריין מאמסטרדם לבאזל

728 ק"מ של נהר מפרידים בין אמסטרדם לבאזל. לחצות אותם בספינת תיירים זו מלאכה הדורשת "התמודדות" עם עושר אדיר של מראות, קולות, אתרים ואטרקציות. יוסף (ג'קסי) ג'קסון עשה בשבילכם את העבודה

לשבת נינוח על כסאות נוח על גגה של ספינת נהרות המשייטת לה מאמסטרדם בשלווה לאורך 728 קילומטרים של נהר הריין, כאשר חורבות של מצודות נישאות מזדקרות מדי פעם מהצוקים הירוקים שתוחמים את גדותיו של הנהר הרחב. למען האמת, זו דרך לא רעה להעביר את הסתיו האירופאי בהפלגה על הריין, בייחוד בימים שבהם השמש מסכימה מדי פעם להציץ מבעד לעננים.


איזו מין שלווה. מראה מהסיפון על גדות הנהר (צילומים: יוסף ג'קסון)

 

כאשר השמים מתחילים לטפטף, נכנסים ללובי המרווח של הספינה שמחלונות הזכוכית הענקיים שלה נשקפים מראות הנוף הרגוע בגדות הנהר. כדי לשפר את המצב, יכולים הנוסעים להזמין איזה קוקטייל מעניין או סתם כוס קפה ולהעביר את הזמן בנעימים. מרבית הנוסעים בספינת הנהר הנושאת את השם "אמדיאוס דיימונד" (Amadeus Diamond) היו תיירים אמריקנים שממש הופכים ל"ידידים קרובים" אחרי כמה ארוחות ולגימה משותפת של כוסות בירות.

 

פעמון כנסיה השוקל 24 טונות

התחנה הראשונה של הספינה שאורכה כ-120 מטרים ומכילה 74 תאים וסוויטות היא העיר הגרמנית העתיקה קלן המונה כמיליון תושבים. מדריכת תיירים מקומית ממתינה למעוניינים בטיול רגלי ברחבי העיר. בין האתרים שפוקדים בקלן - הקתדרלה הגותית העצומה שנחשבת ליפה ביותר בגרמניה, עם שני מגדליה המתנשאים ל-157 מטרים. בעלי הכושר יכולים לטפס במעלה 509 המדרגות המובילות למרפסת התצפית המשקיפה על הריין. בדרך למעלה תוכלו לראות בחדר הפעמונים של הקתדרלה, את "פעמון פטר" השוקל 24 טונות.

 

מפת העיר קלן

 

 

סמוך לקתדרלה נמצא המוזיאון הרומי-גרמני שנבנה למעשה סביב רצפת פסיפס מדהימה של וילה רומאית שנחשפה במקום. מכיכר הקתדרלה טיילנו לאורך מדרחובים מרשימים כמו הוהה (Hohe), המוביל אל כיכר השוק הישן (ALter Markt). שם ניתן להתרשם מהמבנים ששוקמו אחרי המלחמה, החל מבית העירייה הישן וכלה במקומות הבילוי שסביב שני פסלי הברונזה בפינת רחוב לינט.

 

מבצרי המס לאורך גדות הריין

מקלן נשוט לעבר העיר קובלנץ, שאליה נגיע למחרת בבוקר. שם מחכים מצודות ומבצרים לרוב, שהקימו נסיכים ושליטים קדומים לאורך הנהר. נקודות אלה אפשרו להם לגבות מסי מעבר מספינות המסחר ששטו במעלה ובמורד הריין.


טירה על צלע ההר. נקודת מעבר - ומס

 

בקובלנץ מתקיים בקיץ פסטיבל יין המושך חובבי שיכר מכל רחבי גרמניה. יש בעיר שני רחובות מקבילים - ויקטוריה ו מיינזר - שמובילים היישר אל העיר העתיקה שמרושתת במדרחובים, ולאחד האתרים הכי ידועים בעיר, שנקרא "הפינה הגרמנית". מדובר במקום שנמצא בנקודת מפגש הנהרות. המבנה בעל החזית הלבנה שימש מאז הקמתו במאה ה-16 כקולג' ישועי והפך ב-1895 לבית העירייה. מעבר מקומר מוביל אותנו המבקרים אל חצר הבניין, שם ניצב פסל הקונדס שמנציח ילד מברונזה לבוש מכנסיים קצרים. הילד פולט מדי שלוש דקות סילון מים המרטיב את המזדמנים לכיכר, לקול מצהלות המבקרים.

  

הכיכר מוקפת במדרחובים שאחד מהם יוביל לעבר כנסיית "גבירתנו". זו כנסיה רומנסקית ששני צריחיה בנויים ומקושטים בסגנון הבארוק. מצידה האחורי של הכנסיה נרד מספר מדרגות ונגיע לכיכר אם פלאן הענקית והמלבנית, שבה מזרקה משנת 1806 וסביבה בתי קפה ומסעדות.

 

בהמשכו של מדרחוב מארקט, בדרך למעגן שבו המתינה הספינה, מגיעים לכיכר המיטבעה שבה נמצא תיאטרון בורג. בנקודת המפגש של נהרות המוזל והריין הקימו הגרמנים מבנה אדיר שעליו נמצא פסלו הענק של הקיסר וילהלם הראשון. הקיסר איחד בתקופתו את גרמניה ושפך לראשונה שמן על מדורת הלאומנות הגרמנית.


המכונות מנגנות ברודישהיים

 

את שעות אחרי הצהריים אפשר לבלות בטיול רגלי בעיירת התיירות החביבה רודישהיים (RUDESHEIM), הגדושה במסעדות ובבתי בירה קולניים. האטרקציה הגדולה במקום, מלבד הרכבל, היא מוזיאון המוקדש למכונות ותיבות מוסיקה שקדמו להמצאת הפטיפון. עלמה מקומית הלבושה במיטב המחלצות של תחילת המאה הקודמת מציגה את האוסף המדהים.

  

אוניברסיטה עתיקה עם צינוק לסטודנטים סוררים

תחנתה הבאה של הספינה היא בעיר מאנהיים (MANNHEIM) המשמשת נקודת יציאה לביקור בעיר האוניברסיטאית העתיקה היידלברג (HEIDELBERG) שנבנתה כבר ב-1300.


מבט על העיר העתיקה בהיידלברג

 

האטרקציה של היידלברג היא הטירה המרשימה המשקיפה על הנהר ועל העיר העתיקה. בנייתה של הטירה החלה בשנת 1200 והסתיימה רק ב-1632. משך הזמן הביא לכך שיש בה מגוון רחב של סגנונות בנייה: גותיים, רנסאנסיים ובארוקים. הכניסה לטירה חופשית וממנה נשקף מראה מופלא של העיר והנהר.

 

המגדל הגדול DICKER TURM נבנה על ידי הקיסר הגרמני פרידריך ה-5 לכבוד אשתו הסקוטית אליזבט סטיוארט, בתו היקרה של המלך האנגלי ג'יימס ה-1 שאביה כנראה שמח להפטר ממנה ושלח אותה אל חיקו החמים של המלך הגרמני. אותו מלך רצה להפתיע את אשתו ובנה לה תוך לילה אחד בשנת 1615 את שער אליזבט. בטירה ניתן לראות את "המיכל הגדול", חבית יין ענקית בקוטר של 7 מטרים שיוצרה ב-1751 ומגדלי היין באיזור נאלצו למלא אותה כתשלום מס.


כבר שתיתם יין? חבית הענק המקומית

 

את הסיור בעיר היידלברג עצמה מומלץ להתחיל בגשר הישן ALTE BRUCKE. הגשר מהווה נקודת תצפית מצוינת על העיר העתיקה והארמון המתנשא מעליה. בתחילתו נמצא שער הכניסה ומשני צדדיו צריחים. מהגשר פונים לעבר כיכר מארקט MARKTPLATZ. בין המבנים המעניינים הסובבים את הכיכר עומד בית העירייה שנבנה גם הוא בסגנון בארוקי.

 

ברובע האוניברסיטה העתיק ניתן לבקר ב"כלא הסטודנטים" (SUDENTENKERZER) שנמצא מאחורי האוניברסיטה הישנה. לשלטונות האוניברסיטה דאז היתה סמכות לעצור סטודנטים משתוללים ושיכורים וכאלו שהציקו לנשות היידלברג החסודות. הכתובות והציורים שהותירו הסטודנטים על הקירות והתקרות של הצינוק מעידות על הגאווה הגדולה שחשו אלה ששהו בין הקירות הללו ולו רק פעם אחת במהלך הלימודים.


כלא לסטודנטים סוררים בהיידלברג

 

עיר צרפתית עם תרבות גרמנית

התחנה הבאה של הספינה בואכה נמל באזל היתה בעיר המרתקת שטרסבורג (STRASBOURG) שנמצאת בנקודת המפגש בין הנהרות האיל והריין. מדובר בבירת חבל אלזאס, המאכלסת כ-300 אלף תושבים עם עבר מפואר ואתרי תיירות מקסימים. היום ממוקמים בעיר בנייני הנציבות האירופאית לזכויות האדם והיא משמשת מושב לפרלמנט האירופי ולארגונים נוספים של האיחוד האירופי.

 

בעיר זו פיתח יוהאן גוטנברג את המצאת הדפוס ששינתה את פני התרבות העולמית ובאוניברסיטה שלה למדו לא מעט ידועי שם, החל מנפוליאון וכלה בגתה. את הטיול כאן כדאי להתחיל בקתדרלה השוכנת בלב העיר העתיקה. חזית המבנה משופעת בפסלים מגולפים באבן שחלקם מתארים סצינות מהתנ"ך. אטרקציה נוספת כאן היא השעון האסטרונומי, שנבנה במאה ה-16 ומפגר באופן כרוני בחצי שעה. על חזית בית הכנסת הגדול שבעיר הבחנו בכרזה הקוראת לשחרורו של גלעד שליט.


בית הכנסת בשטרסבורג. מימין - הכרזה למען שליט

 

בסביבת הקתדרלה נמצא ארמון רואן (ROHAN) שנבנה במאה ה-18. כיום נמצאים במקום לא פחות מארבעה מוזיאונים. לא הרחק מכאן נמצא גם מוזיאון "דה ל'אברה נוטר-דאם" שבו ניתן לראות את אמנות חבל אלזאס מימי הביניים ואילך. כל הסביבה הזו רצופה באתרים וכיכרות הראויים לביקור. כדי ליהנות ממיטב המראות של שטרסבורג המרשימה מומלץ לקחת הפלגה בנהר האיל ובתעלות העיר. במהלך אותה הפלגה תגיעו למה שנקרא "צרפת הקטנה" ותוכלו לצפות בבתים העתיקים והמרשימים של הרובע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינת הנהרות. 728 ק"מ
צילום: יוסף (ג'קסי) ג'קסון
הקתדרלה בקלן
צילום: יוסף (ג'קסי) ג'קסון
מצודה על גדת הריין. שילמתם מס?
צילום: יוסף (ג'קסי) ג'קסון
רודישהיים מנגנת. אחת המכונות במוזיאון
צילום: יוסף (ג'קסי) ג'קסון
השעון האסטרונומי בשטרסבורג
צילום: יוסף (ג'קסי) ג'קסון
מומלצים