שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אבחנו בעצמכם: מה הלשון שלכם אומרת על בריאותכם

  הלשון אדומה מאוד? יש לכם דלקת בגוף. הלשון סגלגלה? אתם במתח. הלשון היא אחד מכלי האבחון החשובים ברפואה הסינית, והיא מאפשרת לדעת מה בדיוק מתרחש בגוף. כך תזהו גם אתם בעיות בגוף - ותפתרו אותן

  כשאתם חושבים על דרכים להכיר את גופכם טוב יותר, מבט על הלשון במראה וודאי לא עולה בראשכם. אך על פי הרפואה הסינית הלשון היא מקור מידע מצויין כדי לדעת מה בדיוק מתרחש בגופנו.

   

  האם ידעתם שאם נעמיד קבוצה של אנשים ונביט בלשון של כל אחד מהם נגלה כי אין לשון שדומה לאחרת? הסיבה לכך היא שהשוני הגדול בין לשונות של אנשים שונים משקף את המתרחש בגופינו, כל אחד על פי מצבו.

   

  המטפלים הסינים הבינו זאת כבר לפני שנים והתבססו על הקשר בין דיסהרמוניה פנימית (כלומר מצב של חולי) לבין תמונת הלשון. וכך, ברבות השנים, תפסה האבחנה על פי הלשון מקום של כבוד ברפואה הסינית, והיא מאפשרת לנו ללמוד על עצמנו בדרך נוספת.

   

  הלשון ככלי אבחון

  הלשון היא שריר, וכמו כל שריר היא ניזונה מכלי דם רבים. עושר אספקת הדם לאזור הלשון מאפשר לה לשנות את המרקם והרקמה שלה. זו הסיבה שכל מחלה או דיסהרמוניה פנימית המתחוללת בגוף מקבלת ביטוי על פני הלשון.

   

  הלשון מחולקת לאזורים שונים, המבטאים בהתאמה אזורים שונים בגוף. כך, למשל, החלק העמוק של הלשון מייצג את הכליות, המרכזי מייצג את הקיבה ומערכת העיכול, והחלק העליון ביותר, עד קצה הלשון, מייצג את הלב והריאות.

   

  התבוננות בלשון מאפשרת לנו להעמיק את האבחנה שלנו על מצבו של האדם, ומסייעת להבין מה מקור הדיסהרמוניה בגוף ומה מתרחש בו בכל זמן נתון.

   

  תמונת הלשון

  על מנת להבין את המתרחש בגוף עלינו לבחון מספר אספקטים חשובים הקשורים בלשון: צורתה, צבעה, מרקמה, החיפוי שלה, לחות ורטיבות, חריצים, רעד, נוקשות, וכמובן חיוניות. כל אספקט מייצג עבורינו התנהגות פנימית פיסיולוגית שונה, וכך, על ידי אבחנה נכונה, ניתן להגיע לתמונה הפנימית המדוייקת של האדם.

   

  כיצד עושים זאת בפועל? כדי לקבל תמונת לשון מדוייקת יש להוציא את הלשון באופן חופשי מהפה, להתבונן בה למשך זמן קצר (כ-30 שניות), להחזיר אותה לתוך הפה ולהוציאה שוב. בדרך זו מתאפשרת לנו התבוננות אותנטית לגביה. חשוב להדגיש כי יש להימנע מאבחון הלשון סמוך לשתיית קפה, עישון סיגריה או צחצוח שיניים, כיוון שהם אינם מאפשרים לנו לקבל את תמונת הלשון האמיתית.

   

  מצבים של הלשון

  • לשון חיוורת

  לשון בריאה היא בעלת גוון ורדרד חיוני. במצב בו הלשון חיוורת אנחנו יכולים להסיק כי לאדם יש חסר דם בגוף. הסיבה: הלשון היא שריר וכשהיא אינה מקבלת אספקת דם הגוון שלה הופך חיוור.

   

  על מנת לחזק את נוכחות הדם בגוף יש לוודא כי התזונה היומית מאוזנת ומזינה. כאשר מדובר בנשים יש לוודא כי הדימום הווסתי אינו רב ושהן אינן סובלות מדימומים בין ווסת לווסת.

   

  התזונה המומלצת: טונה אדומה, דג סלומון, בשר בקר וסלק.

   

  • לשון אדומה

  במצב בו הלשון אדומה מאוד ניתן להסיק כי הגוף שרוי בחום פנימי גדול. חום פנימי מעיד על מצב בו מערך הנוזלים בגוף אינו מאוזן או שישנה דלקת פנימית בגוף.

   

  הרפואה הסינית מתרגמת מצב זה כמצב כרוני או אקוטי. חלקנו נולדנו עם מערך פיזיולוגי מולד של חום פנימי, מה שאומר שעלינו לסייע לגוף להימנע ממצב זה על ידי תזונה יום יומית נכונה, שאינה כוללת מזון מתובל מדי או מזון שידוע כמזון דל ומזדמן.

   

  בנוסף, כאשר קצה הלשון אדום (אזור המייצג את הלב) המשמעות היא שהלב נמצא במצב של חום וישנו חוסר שקט פנימי ורגשי.

   

  התזונה המומלצת: אכילה מרובה של פירות וירקות, שתייה מרובה של נוזלים, חליטת תה עם נענע (שידועה כצמח מקרר) ואכילת דגים. חשוב להימנע מאכילה של חטיפים או כל מזון מטוגן אחר.

   

  כאשר קצה הלשון אדום מומלץ לשתות חליטת תה קמומיל.  

  • לשון דקה או נפוחה

  עובי הלשון צריך להיות פרופורציונלי למבנה האדם. במצב בו הלשון נפוחה אנו למדים כי לא מתרחשת סירקולציה של נוזלים ואנרגיה בגוף. לעומת זאת, במצב בו הלשון דקה אנו מבינים כי רמת החומר והנוזלים בגוף אינה מאוזנת.

   

  התזונה המומלצת: כאשר הלשון נפוחה מומלץ לאכול מזון מחמם ומניע, בעיקר מזונות שעל פי הרפואה הסינית משפיעים ומחזקים את הכליות, כגון אגוזי מלך, אגוז מוסקט, הל, קליפת הקינמון וג'ינג'ר.

   

  כאשר הלשון דקה יש לאכול מזונות מזינים וממלאים הכוללים מזונות קדירה (בישול ממושך), קטניות (ובראשן שעועית שחורה), דגנים המבושלים כדייסה (כגון גריסי פנינה ואורז מתוק) ירקות שורש (כגון שורש פטרוזיליה וסלרי), דלעות ובטטות. 

   

  • סימנים עגולים בצידי הלשון

  כאשר מבחינים בסימנים עגולים בצידי הלשון המשמעות היא שאנרגית הגוף חלשה. כיוון שהלשון, כשריר, חייבת להיות מוזנת באנרגיה אשר תסייע לה להיות חיונית, במצב של חוסר אנרגיה בגוף היא מאבדת מגמישותה ומיכולתה להיות יציבה ונשמטת אל כלוב השיניים התחתונות, כך שהיא מקבלת את צורת השיניים. לכן, במצב של עייפות פיזית או מנטלית, שחיקה של אנרגיית הגוף וחוסר איזון מתמשך בין מנוחה למאמץ - נבחין באותם סימנים עגולים.

   

  על מנת להימנע מכך יש להקפיד על מנוחה ושינה, להימנע ממצבים קיצוניים של עבודה ומאמץ פיסי ולהקפיד על תזונה המחזקת את מרכז הגוף, בו שולטת מערכת העיכול, הנחשבת ליצרנית האנרגיה הגדולה בגוף.

   

  התזונה המומלצת: קודם כל חשוב להוציא מהתפריט היומי מזונות מקררים, כגון מלפפון, חסה ומוצרי חלב למיניהם, ולאמץ תפריט יומי של תזונה חמה וקלה לעיכול הכוללת ירקות כתומים וצהובים (כגון דלעת, דלורית, תירס ובטטה), מהם ניתן להכין מרק כתום בשילוב עם ג'ינגר טרי ומגורד. אלו ידועים בהשפעתם החיונית על מרכז גופו של האדם ועל מערכת העיכול בפרט. יש להימנע מבשר אדום או בשר כבש, שלגוף קשה לעכל ולפרק. ניתן לקבל את החלבונים משילוב של דגן וקטניה ומאכילת טופו דגים וביצים. 

   

  • לשון סגלגלה-כהה

  כאשר הלשון סגלגלה, עם גוון כהה במיוחד בצידיה, המשמעות היא שאתם שרויים במצב של מתח וסטרס פנימי גדול, שאינו מאפשר לאנרגיית הגוף והדם לנוע בחופשיות בגוף. במקרה שכזה הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים להעניק לגופכם הוא את האפשרות לנוח ולהירגע, ובכך לאפשר לאנרגיה לזרום באופן הרמוני.

   

  כדי להגיע למצב שכזה מומלץ להתחיל את הבוקר בתרגילי נשימה עמוקה. יש לשכב על הגב כשהגוף רפוי ולקחת נשימה עמוקה לאזור הבטן התחתונה, ולשחרר את האוויר בנשיפה איטית. תרגול יומי של הנשימה יאפשר לכם להתחיל את היום ללא מטען של מתח מהיום שלפניו.

   

  התזונה המומלצת: התחילו את היום עם שתיה של כוס מים מהולים בכפית של מיץ לימון טרי. חמיצות הלימון תסייע לסטגנציה ולתקיעות הפנימית להשתחרר כבר בתחילת היום. בנוסף, מומלץ לאכול הרבה עלים ירוקים (כגון פטרוזיליה, כוסברה ובזיליקום), שיסייעו לגוף להתנקות ממצבורי הפסולת השקועה בדם, כתוצאה ממכשולי התנועה והזרימה, וישפיעו ישירות על הכבד, שאחראי על תנועתיות וזרימת האנרגיה בגוף.

   

  • חיפוי לבן וצהוב

  במקרה בו אתם מתבוננים בלשון ומבחינים ב"שמיכה" המכסה אותה בגוון צהוב או לבן המשמעות היא שיש לכם בגוף ליחה.

  חיפוי צהוב מעיד על הימצאות של ליחה חמה בגוף, שמהווה תוצר ישיר של אכילה לא נכונה, הימצאות של שומנים בגוף, חום פנימי וריכוז של פסולת לא חיונית ומזיקה. מעשנים כבדים יכולים גם כן למצוא על לשונם חיפוי צהוב, שנוצר בעקבות החום הפנימי בו הגוף שרוי, וחולשתו של הגוף בפירוק המזון אותו הם צורכים.

   

  חיפוי לבן, לעומת זאת, מעיד על קור פנימי ועל חולשת הגוף בטרנספורמציה ומיצוי של חומרים בגוף. אצל ילדים ישנה נטייה לחיפוי לבן.

   

  התזונה המומלצת: מומלץ להימנע ממוצרי חלב, הידועים כמייצרי ליחה וקור בגוף. בנוסף מומלץ להימנע ממזון מטוגן, חטיפים למיניהם ודברי מתיקה, שגם הם ידועים כמייצרי ליחה.

   

  לסילוק הליחה מהגוף מומלץ לשלב בתזונה היומית מזון קל לעיכול ועשיר בסיבים תזונתיים, כגון אורז מלא לסוגיו, דגנים ומיצי ירקות טריים, שבהם מהול מעט שמן זית (המעודד ספיגה של הויטמינים המצויים בירקות).

   

  הדגן העיקרי לניקוי ליחה מהגוף הוא גריסי פנינה, שידועים ביכולתם לספוח מים ולכן יוצרים אפקט הגורם להשתנה. יש להימנע מאכילת פטריות למיניהן, שגדלות בתנאים לחים. מומלץ לשתות חליטת תה שיבה, אשר מרירותה מסייעת לייבש את הליחה, או זוטא, אשר חריפותה משחררת את הליחה מהריאות.

   

  • לשון מחורצת וסדוקה

  במקרה בו אתם מבחינים בחריצים על גבי הלשון, המשמעות היא

  שגופכם נמצא בשחיקה. החריצים מעידים על חולשה והיעדרות של תמציות החיים החיוניות. הלשון, כבבואה למתרחש בגוף, מעידה כי גופנו נמצא במצב של חולשה והתכלות של אנרגיית הגוף, מצב המצריך מאיתנו לבחון מחדש את סגנון החיים שלנו, על כל חלקיו.

   

  אורח חיים הכולל מתח ולחץ, תזונה לא נכונה, חוסר איזון בין מנוחה לעבודה ומצבים מנטאליים קיצוניים - כל אלו יחד או לחוד מהווים קושי ומכשול לגוף לתפקד ולשמר את תמציות החיים, החיוניות לאדם במהלך חייו.

   

  במקרה שכזה חשוב לפנות לייעוץ טיפולי, שיסייע לגוף, בעזרת צמחי מרפא סיניים, למלא ולהטעין את המצברים מחדש.  

   

  הכותבת היא מטפלת ומרצה בנושא רפואה סינית מעבירה סדנאות וקורסים בנושא תזונה לאורח חיים בריא במזרח מערב בת.ל.מ.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הסתכלו על הלשון - ותדעו מה מצבכם
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים