שתף קטע נבחר

סטודנטים על הגזירה: "המלגות הן אוויר לנשימה"

הסטודנטים זועמים על הכוונה למסות גם את המלגות. הם הזהירו מקריסת מערכת ההשכלה הגבוהה ואמרו שיאבקו בהחלטה: "החלטת הממשלה היא איומה ומדגישה את המגמה של העמסת הנטל על הסטודנט". גם בכנסת נשמעו קולות נגד הגזירה. ח"כ גילאון: "זהו שיעור לא חינוכי בחוצפה ובגזל הרש"

אלפי סטודנטים הפגינו נגד "חוק האברכים", אך מאמש (יום ב') יש להם סיבה נוספת לצאת לרחובות - מיסוי המלגות . יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, אמר: "הגזירות החדשות רק מוכיחות את סדרי העדיפויות המעוותים של הממשלה, שמצד אחד נותנת מלגות מחיה לאברכים אחרי שפוטרים אותם משכר לימוד, ומצד שני לא רק שרוצים להעלות את שכר הלימוד של הסטודנטים - עכשיו מחליטים שהם רוצים למסות את המלגות".

 

בחוק ההסדרים האחרון, שאושר בשבוע שעבר בכנסת, הוכנס סעיף שקובע: "מלגה הניתנת לסטודנט או לחוקר, תהיה פטורה

ממס, רק אם תשולם על ידי מוסד הלימוד והמחקר". על-פי ההערכות של מפלגת קדימה, המס יהיה בגובה של 25% מהמלגה.

  

שמולי, שהשתתף בהפגנת האלפים אתמול בכיכר ציון בירושלים, הוסיף כי הדבר עלול לפגוע בחלשים: "בסוף הם יגרמו לכך שהסטודנטים לא יעשו מעורבות חברתית, הרי הם מקבלים מלגות עבור מעורבות חברתית. אנחנו מתכוונים להילחם בכל הכוח כדי להסיר את הגזירה המטופשת מחוק ההסדרים, ואני מצפה לשמוע את ההסבר המלומד של שר האוצר מדוע יש למסות מלגות לסטודנטים".

 

סטודנטים רבים, ששמעו מ-ynet על הגזירות החדשות לראשונה במהלך ההפגנה היו בהלם וחשבו שמדובר בבדיחה. "אנחנו באים להפגין נגד דבר אחד - חוק האברכים, ועכשיו מתברר משהו חמור הרבה יותר, שממש מחסל לנו את הסיכוי לסיים את הלימודים", אמרו סטודנטים בזעם.

 

"מעמיסים נטל על הסטודנטים"

יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה למנהל, יהונתן קדם, הסביר את נחיצות המלגות. "הסטודנטים במכללות הפרטיות זקוקים למלגות בצורה בלתי רגילה, כי עלות הלימודים היא כ-30 אלף שקלים בשנה. המלגות הן אוויר לנשימה. אם אנחנו רוצים שהסטודנטים יתנדבו בקהילה ויתרמו לצבא ולחברה - חייבים לדאוג להם למערך יעיל ורציני של מלגות. החלטת הממשלה היא איומה ומדגישה את המגמה של העמסת הנטל על הסטודנט, שתביא לקריסה של ההשכלה הגבוהה".

 

גם יו"ר אגודת הסטודנטים במכון הטכנולוגי בחולון, אולג לוינסקי, אמר: "הגזירה החדשה היא פגיעה אנושה בסטודנטים. אנחנו אומרים לביבי - תתבייש לך. בגללך לא נצליח לסיים את הלימודים". סיון רוזן, יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה האקדמית קריית-אונו, אמרה: "התחושה שלנו שביבי גוזל מאיתנו אפשרות לחינוך ראוי ולתרום למדינה. ההרגשה היא שהמדינה יורה לעצמה ברגל".

 

סטודנטים אמרו כי הם עובדים קשה, כדי לקבל את המלגות, שלא ניתנות לכל סטודנט. עינב, הלומדת באוניברסיטה העברית, אמרה: "המלגות מחזיקות את הסטודנטים ונותנות להם אורך נשימה, כדי לאפשר להם לסיים את לימודיהם". איתמר, הלומד באוניברסיטת תל-אביב, הוסיף: "זה נשמע לי הזוי. מצער לדעת שממשלת ישראל ירדה לרמה כזו נמוכה. יש בכך טעם לפגם. ללא המלגות, הסטודנטים לא יוכלו להרשות לעצמם לגשת להשכלה גבוהה".

 

"נותנים לאברכים, לוקחים לסטודנטים"

גם במערכת הפוליטית הגיבו בחריפות להצעה להטיל מס על מלגות לסטודנטים. ח"כ יואל חסון מקדימה אמר: "נתניהו הכריז מלחמה על ציבור הסטודנטים. לא ניקח מנתניהו לקחת מהסטודנטים את המעט שמגיע להם בדין. ראש הממשלה ממשיך לפגוע בהשכלה הגבוהה ומנגד לעודד בורות ובטלנות על ידי עידוד תשלומים לאברכים".

 

חברתו למפלגה, ח"כ רחל אדטו, הוסיפה: "הגזירה החדשה של נתניהו רק

מוסיפה לחוסר האיזון הבולט של הקצאות משאבים של הממשלה הנוכחית. לא רק שאין תמיכה אמיתית בסטודנטים בוגרי צה"ל, אלא רק מרעיפים עליהם עוד קשיים. מאידך, חיילי צבא השם מקבלים תמיכה כלכלית שרק הולכת וגדלה".

 

גם במרצ תקפו את הממשלה. ח"כ אילן גילאון אמר: "זהו שיעור לא חינוכי בחוצפה ובגזל הרש. ידה האחת של הממשלה מרעיפה כספים לאברכים, ואילו ידה השנייה נדחפת לכיסיהם המרוקנים של סטודנטים הנזקקים למלגות".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר, כי המציאות היא הפוכה: "הממשלה בראשותו של בנימין נתניהו חוקקה חוק הפוטר ממס מלגות לסטודנטים. לגבי טענת קדימה שבחוק ההסדרים סעיף שממסה מלגות אשר אינן מאותו מוסד אקדמי - מדובר בזוטא אליה נטפלת קדימה. זוהי החלטה של הדרג המקצועי במס הכנסה וראש הממשלה הנחה לבדוק את נחיצותה".

 

עוד נמסר ממשרד ראש הממשלה: "הממשלה מעניקה בשנת 2010 1.5 מיליארד שקלים למלגות, הטבות וסיוע לסטודנטים בשכר לימוד. עלות הבטחת ההכנסה לחרדים הקיימת שנים רבות עומדת של 120 מליון שקלים בלבד".


פורסם לראשונה 01/11/2010 22:37

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת האלפים בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ חסון. נתניהו הכריז מלחמה
צילום: גיל יוחנן
ח"כ גילאון. שיעור לא חינוכי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים