שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האסון שנמנע בגן: קבלן ההריסה חרג מההיתרים

  הורים לילדים באו לפעוטון ונחרדו: קיר ענק מקולנוע תל-אביב ההולך ונהרס קרס על הבניין. מבדיקת ynet עולה כי הקבלן חרג מההיתרים. העירייה: נפעל בכל האמצעים על מנת לאכוף את תנאי ההיתר. שכנה: "אם היו גופות, היו מתייחסים אחרת"

  אחרי שנמנע אסון - מתברר כי היו הפרות בהיתר ההריסה. קבלן ההריסה שהחל שלשום בלילה להרוס את מתחם קולנוע תל-אביב הענק לטובת פרויקט נדל"ן חדש, פעל בניגוד לחלק מההיתרים שקיבל מעיריית תל-אביב. כך עולה מבדיקת ynet. אתמול (יום ג') נמנע אסון כבד, כאשר חלק מדפנות המבנה רחב הידיים קרסו על בית מגורים צמוד ברחוב גליקסון, והחריבו חצר של פעוטון שפעל במקום, שעתיים וחצי בלבד לפני הגעתם של התינוקות.

   

  • לחצו כאן לצפייה בהיתר העבודה להריסת הקולנוע

   

  ההריסה מתבצעת תחת פיקוח מלא של עיריית תל-אביב עוד מתחילתה, אולם מהבדיקה עולה כי הקבלן הפר חלק מהתנאים שהוצבו לו, בהם הקמת גדר ופעילות בשעות מסוימות. בעקבות ההתמוטטות הבוקר הגיע למתחם ההריסה מהנדס העיר, חזי ברקוביץ', ואמר ל-ynet כי "עבודות ההריסה יימשכו כמתוכנן למרות מה שקרה. לשמחתנו ולמזלנו לא קרה כלום, ולא היה אמור לקרות. העבודות הללו הן לא דבר שבשגרה ולא דבר שפשוט לביצוע". הוא לא התייחס להיעדר הגדר במקום.

   

  מעיון בהיתר שהעניקה העירייה לקבלן עולה, כי חלק ניכר מהסעיפים לא מומשו בשטח. כך למשל, נכתב בין היתר: "העבודות תתבצענה בין השעות 06:00 ל-19:00 בלבד בהתאם לתקנות משנת 1992 וחוק העזר והרעש. תוקם גדר מסביב לאתר בגובה 3.5 מטרים לפי הנחיות אקוסטיקאי. יש לבצע גידור של שטח העבודה בגדר אטומה (איסכורית, יוטה) בגובה של כ-4 מטרים".


  הקריסה על הבניין הסמוך. ההורים נחרדו (צילום: ירון ברנר) 

   

  בפועל, העבודות מתבצעות ביתר שאת מהשעה 22:00 ועד לשעה 05:00, וחלק מהגדר ההיקפית לא מכוסה בשום בד, מה שגורם לענני אבק "להלבין" את המכוניות, החלונות והמבנים הסמוכים. כמו כן, התנאי הראשון בהיתר הופר כבר הבוקר עם ההתמוטטות המסוכנת, מאחר שנכתב בו: "אי פגיעה ברכוש, בנפש ובתשתיות הקיימות בעת ביצוע ההריסה. ינקטו כל האמצעים למניעת פגיעה ביציבות ובבטיחות של המבנים והנכסים הגובלים".

   

  "אם היו גופות, היו מתייחסים אחרת"

  נחמה טולצ'ינסקי, החברה בוועד הבית שנפגע ברחוב גליקסון, אמרה ל-ynet כי "ההיתר הזה, שכתוב בשחור על גבי לבן, רק מוכיח את ההפקרות והסירחון שעולים מהכמעט אסון שחווינו הבוקר. אני בטוחה שאם זה לא היה נגמר בנס גדול, והיו פה גופות של תינוקות או פצועים, אז היו מתייחסים לזה אחרת לגמרי. חבל שבכל מה שקשור לקידום הנדל"ן בעיר התושבים בעדיפות שנייה לעומת היזמים, גם שמדובר בבטיחות ובסיכון חיי אדם".

   

  מחברת אקרו נדל"ן נמסר כי "התקשרנו עם קבלן מבצע רשום ומורשה שקיבל את כל האישורים טרם ביצוע העבודה, גם מעיריית תל אביב וגם ממשטרת ישראל. אנו סמוכים ובטוחים שהקבלן המבצע פעל לפי כל הדרישות וההנחיות". מהמחברת "דרך אפר" שמבצעת את עבודות ההריסה סירבו להתייחס.

   

  מעיריית תל-אביב נמסר, כי "לעבודות הריסת קולנוע תל אביב הוצאו ההיתרים הנדרשים לעבודות יום ולילה, על-ידי מינהל ההנדסה ועל-ידי המשטרה.

  התנאי המופיע בהיתר ביחס לשעות העבודה המותרות הינו תנאי סטנדרטי המופיע בכל היתר, פרט למקרים בהן מאושרת עבודה בשעות חריגות ולעיתים לאורך כל הלילה. במקרה זה, לאור המלצת המשטרה ומאחר ולא ניתן היה לסגור צירי תנועה במשך שעות היום, כמו גם מהיבטי בטיחות, אושרה עבודת ההריסה בלילה למשך 4 ימים.

   

  "באשר לסעיפים שלא בוצעו על ידי הקבלן, כדוגמת גידור אתר הבנייה, העירייה תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה, כולל אמצעים משפטיים, על מנת לאכוף את תנאי ההיתר. יש לציין כי המבנה הסמוך לאתר הבנייה לא ניזוק קשה ובכל מקרה, הטיפול מול הקבלן יבוצע במישור המשפטי. עבודות ההריסה במקום נמשכות, בליווי מהנדסי בטיחות ובאישור המשטרה, על מנת לסיימן מהר ככל הניתן ולצמצם את המטרד הנגרם לתושבים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הריסת הקולנוע. אסון נמנע
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים