שתף קטע נבחר

צילום: AP

מכה לאובמה: הרפובליקנים כבשו בית הנבחרים

לפי המדגמים בבחירות לקונגרס בארה"ב, הרפובליקנים זכו ברוב המושבים בבית הנבחרים - 55 יותר מלדמוקרטים. מפלגתו של הנשיא תשמור כנראה על הרוב בסנאט, וגם מנהיג הרוב הדמוקרטי שם - הארי ריד - זכה בכהונה נוספת, אך לאובמה עדיין צפויה כעת מציאות פוליטית קשה בהרבה

אובמה לא זכה לנס, אבל לפחות קיבל את הרע במיעוטו: המפלגה הדמוקרטית נחלה הלילה (יום ד') תבוסה בבחירות לבית הנבחרים של ארצות הברית, כשאיבדה כצפוי את הרוב לטובת הרפובליקנים, אולם הצליחה לשמור לפחות על הרוב בסנאט, שאיים גם הוא בימים האחרונים לחמוק מבין ידיה. כך או כך, המציאות הפוליטית החדשה היא מכה קשה לנשיא ארה"ב, שיתקשה להעביר חוקים בקונגרס.

 

ארה"ב בוחרת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

לפי מדגמים ברשתות הטלוויזיה האמריקניות, הרפובליקנים חוללו מהפך בבית הנבחרים, וזכו ב-55 מושבים יותר מהדמוקרטים: 245 לעומת 190. מנגד, ממדגמים שפורסמו עם תום ההצבעה במערב וירג'יניה ובקליפורניה - שתי מדינות שבהן התנהלו קרבות מפתח בניסיון של הדמוקרטים לשמור על הרוב בסנאט - עולה כי בשתיהן ניצחו המועמדים הדמוקרטים. הניצחונות האלה סותמים את הגולל על סיכויי הרפובליקנים להשיג את הרוב בסנאט. הדמוקרטים הבטיחו לפחות 51 מושבים שם. 

 

לאור ניצחונם של הרפובליקנים בבחירות לבית הנבחרים, צפוי ג'ון ביינר בן ה-61 מאוהיו להפוך ליו"ר הבית, המשרה השלישית בחשיבותה בפוליטיקה האמריקנית אחרי הנשיא וסגנו. בינתיים, אף שהמפלגה הרפובליקנית לא תזכה ברוב בסנאט, היא יכולה להתנחם בכמה הישגים מרשימים בגזרה הזו: שישה מועמדים רפובליקנים כבשו הלילה לפי מדגמים מושבי סנאט שהיו קודם לכן של הדמוקרטים - באינדיאנה, ארקנסו, צפון-דקוטה, ויסקונסין, פנסילבניה ואילינוי.

 

במסגרת "בחירות אמצע הכהונה", שנערכות בכל 4 שנים - באמצע הקדנציה של הנשיא המכהן, הלכו אתמול

האמריקנים לקלפיות כדי להצביע עבור המועמדים המועדפים עליהם לכל 435 המושבים בבית הנבחרים, וכן ל-37 מ-100 המושבים בסנאט. הסנאט ובית הנבחרים הם שני בתיו של הקונגרס האמריקני. כמו כן, ב-37 ממדינות ארה"ב הצביעו המבחרים גם בבחירות לתפקיד המושל.

 

ערב הבחירות, החזיקה הסיעה הדמוקרטית בסנאט ברוב של 59 מושבים לעומת 41 לרפובליקנים. כדי לכבוש את הסנאט, אפוא, היה על הרפובליקנים להגדיל את כוחם בעשרה סנאטורים, אולם הם לא הצליחו לעשות זאת. כך או כך, די לרפובליקנים בניצחון שלהם בבית הנבחרים כדי לעכב ולסכל יוזמות חקיקה של אובמה ומפלגתו. 

 

למרות הכל: הארי ריד נשאר בסנאט

הדמוקרטים הם אלה שצריכים לבכות על אובדן בית הנבחרים, אבל הרפובליקני שאמור היה לצהול ולשמוח, מירר בבכי. ג'ון ביינר, שצפוי להתמנות ליו"ר בית הנבחרים, המשרה השלישית בחשיבותה בארה"ב אחרי הנשיא וסגנו, נחנק מהתרגשות בשעה שנשא נאום ניצחון פטריוטי במטה מפלגתו בוושינגטון.

 

"זה לא זמן לחגוג אלא לשנס מותניים ולהתחיל לעבוד. נתחיל לחגוג כשעסקים קטנים יתחילו להעסיק עובדים. כשאמריקה תחזור לעצמה ולערכיה. אמריקה של אחריות אישית. כל חיי רדפתי אחרי החלום האמריקני. אני חייתי את זה, עבדתי בכל עבודה קשה ובמשמרות והשקעתי את נשמתי בעסק קטן", אמר ביינר בנאום הניצחון שלו ופרץ בבכי, ממנו הוא לא התאושש עד לסוף נאומו.

 

צילום: רויטרס

 

 

בשורות חשובות למפלגה הדמוקרטית הלילה היו ניצחונו בנבאדה של מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הארי ריד, שבמפלגה היה חשש כבד כי יאבד את מושבו. לפי המדגמים, הוא הצליח לגבור על המועמדת הרפובליקנית שרון אנגל. הקרב בין השניים הוכתר מראש לאחד הצמודים, ובימים האחרונים היו אף סקרים שניבאו ניצחון דחוק לאנגל. בצעד נואש, כדי להביא את ציבור ההיספאנים לקלפיות על מנת שיצביעו לו, התחייב השבוע ריד לקדם חקיקה שתאפשר למהגרים להשיג מעמד חוקי בארה"ב. ייתכן שגם צעד זה סייע לו בדרכו אל הניצחון.

 

ג'ון מנשין, הסנאטור הדמוקרטי שניצחונו במערב וירג'יניה עם 54 אחוזים היה חשוב במיוחד בדרך להשארת הרוב הדמוקרטי בסנאט, אמר עם היוודע התוצאות: "אנחנו יודעים שוושינגטון שבורה... אני הולך לשם, ואני מתכוון לעבוד עם כל אחד, ולא איכפת לי אם אתה רפובליקני או דמוקרטי". 


רנד פול, מכוכבי "מסיבת התה", חוגג את ניצחונו הלילה (צילום: רויטרס)

 

הישגים ראשונים יכולה לרשום לעצמה גם תנועת "מסיבת התה" הרפובליקנית, המזוהה עם שרה פיילין, אחרי ששני אנשיה - רנד פול בקנטקי ומרקו רוביו בפלורידה - זכו במושבים בסנאט. לפחות 12 נציגים מטעם התנועה זכו במושבים בבית הנבחרים. בדלאוור לעומת זאת נחלה אשת התנועה, כריסטין אודונל, הפסד מול כריס קונס הדמוקרטי, בקרב על המושב שפינה בסנאט סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן.

 

אובמה התקשר לנחם את פלוסי

בעקבות ניצחונו יצא רנד פול לחגוג עם תומכיו, ואמר: "הלילה יש מסיבה של מסיבת התה, ואנחנו שולחים מסר. זהו מסר של שפיות כספית ושל איזון התקציב. כשאגיע לוושינגטון, אשאל אותם מדוע אנחנו צריכים לשמור על תקציב מאוזן והם לא... אמריקה תישאר גדולה אם נהיה גאים בשיטה ששומרת על הקפיטליזם, ושהפכה את המדינה שלנו לגדולה".


בוחרים בארה"ב אתמול. הצבעת מחאה נגד אובמה? (צילום: AP)

 

גם בדרום-קרולינה ניצח הסנאטור הרפובליקני, ג'ים דמאנט. בוורמונט ניצח בקלות הסנאטור הדמוקרטי בן ה-70

פטריק ליהי, וזכה בכהונה שביעית. הוא נבחר לראשונה לסנאט ב-1974, ומחזיק בתואר הציר השני הכי ותיק בסנאט. בקונטיקט ניצח המועמד הדמוקרטי ריצ'רד בלומנטל את לינדה מקמהון, הבעלים של חברת ההיאבקות WWI.

 

בעקבות התוצאות שוחח הלילה אובמה עם מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, מיץ' מקונאל, ועם ג'ון ביינר, שכעת יהפוך כאמור ליו"ר בית הנבחרים. אובמה התקשר גם לאנשי מפלגתו שאיבדו הלילה את תפקידיהם הבכירים בבית הנבחרים: היו"ר היוצאת ננסי פלוסי ומנהיג הרוב הדמוקרטי, סטנלי הויר.

 

עוד לפני שהסתיימה ההצבעה בקלפיות, הודיע אובמה כי יכנס מסיבת עיתונאים הערב בשעה 19:00 (שעון ישראל) כדי להתייחס לתוצאות הבחירות ולכוונות שלו בנוגע לשנתיים הבאות.


פורסם לראשונה 03/11/2010 00:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. יתעורר לשחר פוליטי חדש
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ג'ון ביינר, יו"ר בית הנבחרים הבא. השלישי בהיררכיה הפוליטית
צילום: רויטרס
שרה פיילין. הישג ראשון ל"מסיבת התה"
צילום: רויטרס
מומלצים