שתף קטע נבחר

צילום: AP

מנהיג הימין בבית הנבחרים: נחזיר הממשל לעם

ג'ון ביינר, היו"ר הבא של בית הנבחרים, פרץ בבכי בעת נאומו והצהיר כי ארה"ב העבירה מסר ברור לנשיא: זה הזמן לשנות כיוון

"הנשיא אובמה קיבל הלילה מסר מהעם האמריקני לשנות כיוון - ואנחנו נשנה כיוון". כך אמר הבוקר (יום ד') המרוויח הגדול ביותר מהבחירות לקונגרס, ג'ון ביינר. מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים, שמקווה לזכות בפטיש יושב הראש בבית, הדגיש שהוא וחברי מפלגתו יפעלו מיד לשנות את המדיניות של הנשיא.

 

ארה"ב בוחרת - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

אחרי המהפך הגדול של הדמוקרטים בבחירות לבית הנבחרים לפני ארבע שנים, הצליחו הרפובליקנים לחולל מהפך משלהם. אם אז היתה ננסי פלוסי שהרוויחה את כסא יושבת הראש, כעת תורו של ביינר לשמוח. ביינר זכה מחדש במושב מטעם מדינת אוהיו, והוא צפוי להתמנות ליו"ר בית הנבחרים החדש.

 

הנשיא האמריקני התקשר לביינר ובירך אותו על ניצחונו. "השיחה עם הנשיא אובמה היתה קצרה, אך נעימה", נמסר מלשכת ביינר. "ביינר אמר לנשיא שהוא תמיד ביטא את עמדותיו ביושר ובכנות, והוא ימשיך לעשות זאת גם בעתיד. אובמה וביינר דיברו על הדרך שבה יעבדו יחדיו וירכזו את המאמצים לקידום העם האמריקני, יצירת מקומות עבודה חדשים וקיצוץ בהוצאות".

 

בנאום הניצחון שנשא ביינר במטה מפלגתו בוושינגטון אמר כי הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים יהיה מוכן לעבוד עם הנשיא אובמה, אך על בסיס עקרונות הרוב. "נפעל כדי להקטין את הממשלה, נחזיר את הממשלה לידי העם האמריקני. העדיפות של העם תהיה העדיפות שלנו. זוהי ההתחייבות שלנו לאמריקה. העם שלח מסר לנשיא – שנה כיוון. אנחנו מוכנים לעבוד אתו. על בסיס העקרונות של הרוב הרפובליקני", קרא ביינר.

 

"נפעל כדי להמריץ את העסקים הקטנים, ליצור מקומות עבודה חדשים. זה לא זמן לחגוג אלא לשנס מותניים ולהתחיל לעבוד. נתחיל לחגוג כשעסקים קטנים יתחילו להעסיק עובדים. כשאמריקה תחזור לעצמה ולערכיה. אמריקה של אחריות אישית. כל חיי רדפתי אחרי החלום האמריקני. אני חייתי את זה, עבדתי בכל עבודה קשה ובמשמרות והשקעתי את נשמתי בעסק קטן", אמר ביינר, שנראה נרגש מאוד. קולו נשבר מספר פעמים והוא פרץ בבכי.  

  

צילום: רויטרס

 

למעשה, אין זה רק ניצחונו הגדול של ביינר. זהו גם נצחונה הגדול של תנועת "מסיבת התה", שהצליחה להחדיר לבית הנבחרים צירים רבים. עד חצות שעון החוף המזרחי ניצחו 33 רפובליקנים חברי התנועה - לרבים מהם

היתה זו הפעם הראשונה שהתמודדו על מישרה ציבורית. לביינר צפויה כעת משימה קשה. יהיה עליו לפנות לימין הקיצוני יותר כדי להשליט משמעת סיעתית בבית הנבחרים.

 

הנשיא נערך מראש לתבוסה המוחצת של המפלגה הדמוקרטית, וזימן מסיבת עיתונאים בבית הלבן הערב, במהלכה יתייחס לתוצאות הבחירות וממשמעותן ולצעדיו הבאים. אובמה שוחח בטלפון גם עם בכירי הרקפובליקנים בקונגרס, כמו מיטש מקונל, מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט, ועם ראשי מפלגתו שאיבדו הלילה את תפקידיהם הבכירים בבית הנבחרים. אובמה שוחח גם עם יו"ר היוצאת של בית הנבחרים ננסי פלוסי, ועם מנהיג הרוב הדמוקרטי סטנלי הויאר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ בבכי בנאום הניצחון. ביינר
צילום: AP
פול ראנד, נציג מסיבת התה בקנטאקי
צילום: רויטרס
מומלצים