שתף קטע נבחר

מסוף השבוע: נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל

ועדת חוקה אישרה את אגרת הרישום ל"ברית הזוגיות" וסללה את הדרך ליישומו של החוק שיאפשר למחוסרי הדת להירשם לנישואים. יוזם החוק, ח"כ רותם: "הושלם מהלך שיפתור בעיה לאלפי אזרחים בארץ שלא יצטרכו לנסוע לקפריסין"

ברית הזוגיות יוצאת לדרך: ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת אישרה את אגרת הרישום ל"ברית הזוגיות" והיא תעמוד‎‏ על סך של 600 ש"ח לזוג. בכך נסללה הדרך ליישומו של החוק כבר בימים הקרובים, עם פרסום התקנות ברשומות, והוא יאפשר לגבר ואישה חסרי דת להירשם לנישואים אזרחיים ולהיות מוכרים על ידי רשויות המדינה כזוג נשוי.

 

יו"ר הוועדה ויוזם החוק, ח"כ דוד רותם ("ישראל ביתנו"), אמר בתום הישיבה כי מדובר ב"יום שמח מאוד" משום שהושלם בו מהלך שעשוי לפתור בעיות לאלפי אזרחים בישראל. לדבריו, חסרי הדת שלא יכלו עד היום להינשא יעשו זאת מעתה באופן חוקי ולא ייאלצו לנסוע לשם כך לקפריסין או למדינות אחרות.

 

רותם הוסיף כי בכוונתו לקדם עוד בקדנציה זו של הכנסת חוק דומה אך רחב יותר, שיאפשר נישואים אזרחיים לכל אזרח שירצה בכך. הוא לא ידע להעריך את מידת ההתנגדות החרדית ומהם הסיכויים לגבש רוב להצעה, אך ציין כי "כשאני רוצה לחוקק חוק - זה קורה".

 

היועץ המשפטי של בתי הדין הרבניים, עו"ד הרב שמעון יעקובי, אמר ל-ynet בתגובה כי הוא מודע למשמעות האישור שהתקבל היום בוועדת חוק לתקנות "ברית הזוגיות" וכי הנהלת בתי הדין ערוכה לאשר כי המבקשים להירשם לנישואים אזרחיים אלה הינם חסרי דת, כפי שמחייב אותה החוק. יעקובי הסביר כי גם כיום פועל מנגנון דומה שמטרתו לוודא כי אנשים אינם מתחזים ללא-יהודים ועל בסיסו יפעלו בתי הדין גם בנושא זה.

 

עו"ד יעקובי פירט את הליך ל"ברית זוגיות" ואמר כי רשם הזוגיות יבדוק תחילה האם שני בני הזוג אינם מופיעים במרשם האוכלוסין כיהודים ובמידה שאכן כאן - יעביר את התיק לעיון בתי הדין, שם יבדקו על פי הרישומים אצלם, האם לאחד מבני הזוג אין קרוב מדרגה ראשונה שמוכר כיהודי. במקרים שבהם אחד המבקשים מופיע במשרד הפנים כיהודי - הבקשה תידחה על הסף על ידי הרשם.

 

הצעת החוק נועדה לאפשר לאזרחים או תושבי

קבע שדתם אינה מוגדרת, לזכות בזכויות כמו כל זוג נשוי. החוק נוסח על-ידי שר המשפטים יעקב נאמן ברוח ההסכם הקואליציוני עם ישראל ביתנו, על בסיס הצעה מהכנסת הקודמת. החוק מתייחס רק ל"חסרי דת" שיוכלו להירשם כנשואים במוסד חדש - "רשם הזוגיות", שהוא אדם הכשיר לשמש כשופט שלום. 

 

יצויין כי החוק החדש יפתור לכל היותר את בעייתם של כ-60 אלף מתוך 300 אלף העולים, רובם מחבר המדינות, שאינם יכולים להינשא בשל ספק ביהדותם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: index open
ח"כ רותם
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים