שתף קטע נבחר

ועדת הכספים אישרה את מכירת מניות לאומי

מכירת מניות המדינה בבנק לאומי זכתה לאישור ועדת הכספים. כעת עסוקים כולם בשאלה, האם וכיצד יתגבש גרעין שליטה חדש בבנק הגדול במדינה. שלמה אליהו כבר פתח במגעים לגיבוש גרעין שליטה פרטי. בנק ישראל: "נשקול כל בקשה"

ועדת הכספים אישרה היום (ד') עקרונית את בקשת שר האוצר למכור בשוק ההון את יתרת מניות בנק לאומי שבידי המדינה. האישור ניתן לתקופה של חצי שנה עם אפשרות להארכה. הוועדה מחייבת האוצר להופיע בפניה לפני ביצוע המכירה בפועל ולדווח על פרטיה לוועדת המשנה החדשה לעניינים חסויים שהוקמה לאחרונה.

 

אישור המכירה ניתן ברוב של ארבעה תומכים – הח"כים משה גפני (יהדות התורה), יו"ר הוועדה, והח"כים ציון פיניאן (ליכוד) ואמנון כהן ויצחק ועקנין (ש"ס) - מול שלושה מתנגדים – הח"כים חיים אורון (מרצ), שי חרמש ויעקב אדרי (קדימה). נמנעה - פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו). ועקנין ביקש הצבעה חוזרת, בוועדה מתנגדים לכינוס הוועדה החסויה בעניין סיכום המכירה.

 

לוועדה נמסר מכתב של שלמה אליהו המחזיק ב-9% ממניות לאומי שאמר כי הוא פתח במגעים עם גורמים שונים לבחינת גיבוש גרעין שליטה בבנק שיעמוד בדרישות החוק ובנק ישראל "לאחר גיבוש הגרעין, בכוונתי לפנות לקבלת ההיתרים המתאימים מבנק ישראל ומיתר הרשויות המוסמכות". עד כה דחה בנק ישראל את בקשותיו של אליהו לקבל את גרעין השליטה.

 

המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, שהזדמן במקרה לכנסת, נקרא להביע לפני הוועדה את עמדת בנק ישראל בסוגיית ניהול בנק ללא גרעין שליטה. הוא אמר כי החוק ומנהלי בנק ישראל מאפשרים מכירה ללא גרעין שליטה ואם יתגבש הגרעין ויבקש את האישור, בנק ישראל יבצע בדיקה עניינית בפני קבלת ההחלטה, אלא אם "תתקבל בינתיים חקיקה אחרת שתמנע מתן שליטה בבנק בגורמים מסוימים".

 

עם זאת ציין חזקיהו כי בנק ישראל יכול להעלות את הרף של אחוז גרעין השליטה אפילו מעל 25%, אבל נראה לו שהדבר יקשה על מחזיקי מניות להתערב ויבריח משקיעים. הוא ציין כי לגבי בנק לאומי, בנק ישראל לא מאפשר היום החזקות מעל 5% (אליהו רכש את מניותיו לפני המגבלה).

 

לדעת חזקיהו, מכירת יתרת מניות המדינה תגדיל את הסיכוי לגבש גרעין שליטה, עם זאת הוא הדגיש כי התיקון המוצע בפקודת הבנקאות שיבוא לאישור ועדת השרים לחקיקה בשבוע הבא, "יעשה אותנו הרבה יותר רגועים לגבי הסדרת התנהלות של בנק ללא גרעין שליטה אם בנקים אחרים יקלעו למצב כזה, החוק יאפשר להם לתפקד בצורה טובה יותר במינוי דירקטורים וחיסול בעיות אחרות".

 

ח"כ אורון אמר כי הוא מבין מדברי חזקיהו שהוא רוצה שמכירת מניות לאומי תתבצע רק אחרי קבלת החוק. הוא חזר והדגיש זאת וחזקיהו לא הגיב.

 

הדיונים התנהלו בצל איומי שביתה מצד עובדי הבנק, שחוששים מפגיעה בתנאי העסקתם בעקבות התגבשות גרעין שליטה פרטי. העובדים מאיימים להשבית את הבנק אם המדינה לא תסדיר את זכויותיהם לפני מכירת המניות ומזכיר חטיבת עובדי הבנקים בהסתדרות, ציון שמאע, קרא לעבר החשב הכללי "אתה מוביל לשביתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה אליהו
צילום: סיון פרג'
מומלצים