שתף קטע נבחר

אחי הרמטכ"ל על המג"ד מנעלין: תקלה מקצועית

תא"ל אבי אשכנזי הופיע בשלב הטיעונים לעונש במשפטם של המג"ד והחייל שהיו מעורבים בירי בפלסטיני כפות בנעלין. "עמרי נענש בצורה כבדה. אין עונש כבד מכך שלוקחים לך את גדוד". גם האלופים הכהן ותורג'מן באו לתמוך

רגע לפני גזר הדין בפרשת ירי כדור הגומי בפלסטיני הכפות בנעלין, ניסו היום (ד') הצדדים לשכנע את השופטים להקל עם הנאשמים, סגן-אלוף עמרי בורברג, מי ששימש כמפקד גדוד 71 של השריון וכיום בתפקיד מטה בצאלים, וסמ"ר (מיל') לאונרדו קוראה, הלוחם שירה את הכדור. התביעה הצבאית מבקשת להוריד את המג"ד לשעבר בדרגה - החלטה שמשמעותה סיום הקריירה הצבאית שלו.

 

לפני כשלושה חודשים הרשיע בית הדין הצבאי המיוחד בקריה את סא"ל בורברג בניסיון לאיומים. קוראה הורשע בשימוש בלתי חוקי בנשק. שניהם הורשעו גם בהתנהגות בלתי הולמת.


סא"ל בורברג בבית הדין הצבאי (צילום: בן קלמר)

 

שני עדי אופי בכירים התייצבו בבית הדין הצבאי בקריה, במטרה להעיד לטובת המג"ד לשעבר. האלוף גרשון הכהן, כיום מפקד המכללות ובעבר מפקד אוגדה 36 - הממונה על חטיבת השריון עליה פיקד סא"ל בורברג - טען בדבריו כי אין עוד צורך להחמיר עם המג"ד.

 

"הוא מטובי האנשים, מאלה שניתן לסמוך על שיקול דעתם", אמר האלוף הכהן. "האירוע בו היה מעורב אינו כשל ערכי, אלא תאונה מבצעית. העובדה כי הופסקה כהונתו כמג"ד היא עונש חמור דיו". עוד אמר האלוף הכהן, כי במהלך ההליך הפיקודי והמשפטי - הושג אפקט הרתעה, וכי ישמח לקבל מפקד כמו סא"ל בורברג. עד נוסף שיעיד לטובת סא"ל בורברג, הוא מפקד זרוע היבשה, סמי תורג'מן, קצין שריון ותיק המכיר אותו היטב.

 

עזב תרגיל חטיבתי

בהמשך הדיון העידו לטובתו של סא"ל בורברג גם מפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן וכן תא"ל גיא צור ותא"ל אבי אשכנזי, אחיו של הרמטכ"ל, המשמש כיום כמפקד המרכז לאימוני יבשה בצאלים והוא מפקדו הישיר של בורברג. תא"ל אשכנזי אמר לשופטים כי עזב תרגיל חטיבתי שמתקיים כעת, תרגיל אותו סא"ל בורברג תכנן ובנה, אולם היה חשוב לו להגיע לבית הדין כדי לומר כמה דברים, "עמרי נענש בצורה כבדה. אין עונש כבד מכך שלוקחים לך את גדוד זה התפקיד הכי מרכזי בצבא".

 

עוד ציין תת אלוף אשכנזי כי מה שקרה לסא"ל בורברג זו תקלה מקצועית, שרק מי שהיה באירוע מהסוג הזה יכול להבין. "הוא שילם מחיר כבד ואלמלא זה היה קורה, הוא כבר היה היום סגן מפקד חטיבה ומתמודד על תפקיד בדרגת אלוף משנה. אין לנו

 קצינים טובים כמוהו ואם יאלץ לעזוב את הצבא הוא לא יוכל לחזור להיות מג"ד". למשמע הדברים, פרצה אשתו של המג"ד בבכי וההתרגשות גם ניכרה על פניו.

 

העבירות שבגינן הורשעו השניים נושאות רישום פלילי - והעונש המירבי הוא שלוש שנות מאסר בפועל. באירוע עצמו נורה כדור גומי לעבר המפגין אשרף אברהים אבו רחמה, בעודו כפות ועיניו מכוסות, ופגע סמוך לנעל רגלו. הפרשה נחשפה ב-ynet. השופטים קבעו כי המג"ד "ביצע ניסיון על חייו ושלמות גופו של אבו רחמה שלא כדין", בעת שהעצור הכפות לא היווה איום. הם הבהירו כי "יש בכך פגיעה קשה בערכי יסוד וכרסום משמעותי בתדמיתם של צה"ל, מפקדיו וחייליו".


פורסם לראשונה 03/11/2010 12:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סא"ל בורברג. "מטובי האנשים"
צילום: בן קלמר
האלוף תורג'מן. העיד לטובת בורברג
צילום: בן קלמר
האלוף הכהן. לא כשל ערכי
צילום: ירון ברנר
מומלצים