שתף קטע נבחר

ברננקי הכריז: נרכוש אג"ח ב-600 מיליארד דולר

יו"ר הפדרל ריזרב הודיע על תוכנית לרכישת אגרות חוב, במטרה לעודד השקעות והוצאה פרטית - עמוד השדרה של המשק האמריקני בו הצריכה הפרטית עומדת על כ-70%. המהלך צפוי להוריד את ערך הדולר, כיוון שהוא יתבצע באמצעות הדפסת כסף

בתום שני ימי הדיונים של בכירי הבנק הפדרלי המרכזי בארה"ב הודיע אמש (ה') יו"ר הפדרל ריזרב בארה"ב, בן ברננקי, על רכישת אג"ח לטווח ארוך בהיקף שך 600 מיליארד דולר עד לסוף יוני 2011, בתוכנית ההקלה הכמותית עליה הכריז. במקביל הותיר ברננקי את הריבית על כנה והיא עומדת על 0-0.25%.

 

 

זוהי הפעם השניה ש"הפד" מפעיל הקלות כמותיות, לאחר שבדצמבר 2008 ובמרס 2010 רכש נכסים בשווי 1.7 טריליון דולר. ציפיות השוק היו שתוכנית ההקלות הכמותיות עליה יכריז הפד תכלול רכישה של אגרות חוב בשווי 500 מיליארד דולר בששת החודשים הקרובים - כך שסך ההתערבות תעמוד על 750 מיליארד דולר.

 

מטרת הרכישה היא להעלות את מחירי אגרות החוב ולהוריד את הריבית לטווח הארוך ובכך לעודד השקעות והוצאה פרטית - עמוד השדרה של הכלכלה האמריקנית בה הצריכה הפרטית עומדת על כ-70%.

 

בנוסף, התחזיות היו שברננקי מעוניין בצעדים נוספים של הקלה כמותית, וכאן הוא נתקל בהתנגדות חריפה יותר של מספר ממנהלי הפד בקנזס סיטי, מיניאפוליס, דאלאס ופילדלפיה.

 

ידיו של ברננקי יחסית כבולות מכיוון שבכדי לעודד צריכה והשקעות המכשיר הנוח ביותר הוא ריבית וכאשר הריבית היא כבר כמעט אפסית, הצעדים האחרים יכולים להיות קשים יותר ובעלי יכולת פחותה יותר מבחינת התוצאה הסופית שלהן. בנוסף, קיים חשש אינפלציוני בשל עליית מחירי הסחורות האחרונה וחשש כי המהלכים יובילו למתיחות עם המדינות הסוחרות עם ארה"ב, שכן המהלך צפוי להפגוע ביבוא ולתמוך בייצוא האמריקני. 

 

הקלות כמותיות לרוב מורידות את ערך המטבע המקומי על ידי, בעצם, הדפסת כסף (מה שקורה כאשר רשות ממשלתית רוכשת את ניירות הערך של עצמה). המשמעות היא, שהדולר צפוי להיחלש מול מטבעות זרים. האירו, שהתחזק מול הדולר מאז חודש מאי השנה, צפוי להמשיך להתחזק. 

פורסם לראשונה 03/11/2010 21:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב
צילום: רויטרס
מומלצים