שתף קטע נבחר

חיי המין הסוערים של הניאנדרטלים

ניאנדרטלים נתפסים כיצורים רפי שכל וכבדים, אך כעת מתברר שהחזות הזו עלולה להטעות ולהסתיר את האפשרות שהיו להם חיי מין אנרגטיים ועשירים. כך טוען מחקר לא שגרתי שמציע כי אצבעותיהם הארוכות מצביעות על הוללות מינית

קבוצת חוקרים בראשותה של אמה נלסון מאוניברסיטת ליברפול, בחנה את אצבעותיהם המאובנות של ארבע מיני הומיניניים, אבותיהם הקדומים של השימפנזים ובני האדם, כדי ללמוד על חיין המין שלהם.

 

הקבוצה בדקה את ה-Ardipithecus ramidus, הומיניד שחי לפני 4.4 מיליון שנים, את ה-Australopithecus afarensis שחי לפני 4 מיליוני שנה, ניאנדרטלים שנעלמו לפני כ-28,000 אלף שנים ומאובן נוסף של הומו סאפיינס מוקדם, מלפני 90 אלף שנה.

 

התיאוריה של נלסון מבוססת על היחס שבין אורך האצבע המורה לאורך הקמיצה. מחקר קודם שנעשה על ידי אותה קבוצה הגיע למסקנה כי חשיפה ברחם להורמונים כמו אנדרוגנים, הכוללים טסטוסטרון, משפיעה על אורך האצבע אך גם על ההתנהגות המינית בעתיד.

 

רמות גבוהות של אנדרוגנים ברחם מגדילים את אורך הקמיצה ביחס לאצבע המורה, ובכך מקטינים את היחס בין השתיים. לפי המחקר הנוכחי, הם גם קשורים לתחרותיות ולהוללות.

 

ממצאים סוערים

היחס הנמוך שנמצא אצל ה- Ardipithecus ramidus הצביע על התנהגות מינית תאוותנית, בעוד שיחס גבוה שנראה אצל ה- Australopithecus afarensis מלמד על העדפות מונוגמיות.

 

יחסים נמוכים אצל הניאנדרטל והאדם המוקדם "מציעים כי שתי הקבוצות הללו היו הוללות יותר מרוב קבוצות האוכלוסיה האנושית", אמרו מחברי המחקר, שהודו כי טענתם המקורית זקוקה לעדויות נוספות על מנת לשפוך אור על ההתנהגות החברתית של האדם הקדמון.

 

"למרות שהאצבעות מספקות כמה הצעות מרגשות באמת על התנהגות ההומיניני, אנו מודעים לכך שהראיות מוגבלות וכדי לאשר את הממצאים עלינו לחקור מאובנים נוספים", אמרה נלסון.

 

בנתיים ממצאי המחקר מוסיפים רובד נוסף לויכוח על שושלת האדם: יתכן שלמינים מסוימים של האדם הקדמון היה יתרון על פני המינים המונוגמיים בשל התנהגותם המינית, שאפשרה להגדיל את המאגר הגנטי.

 

"זוגיות במובן הרחב היא תופעה אוניברסלית בקרב בני אדם, אך עדיין לא ידוע מתי התרחש המעבר מהזדווגות עם שותפים רבים לזוגיות מלוכדת ויציבה", נאמר במאמר המחקר שהתפרסם בכתב העת British journal Proceedings of the Royal Society.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האדם הקדמון: לא עשו אותו באצבע
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים