שתף קטע נבחר

חבילת הנפץ מתימן נוטרלה 17 דקות לפני הפיצוץ

שר הפנים הצרפתי חשף בראיון לערוץ טלוויזיה מקומי פרטים חדשים על "מזימת הדואר" של אל קאעידה: חבלנים נטרלו ברגע האחרון את אחת מחבילות הנפץ שהועלתה למטוס תובלה

שר הפנים הצרפתי חשף היום (ה') כי "מזימת הדואר" שסוכלה בשבוע שעבר היתה יכולה להסתיים באסון גדול. בריס הורטפו טען שאחת משתי חבילות הנפץ ששיגר ארגון אל קאעידה נוטרלה בידי חבלנים 17 דקות בלבד לפני שאמורה היתה להתפוצץ.

 

בסוף השבוע נחשפה מזימת פלג אל-קאעידה בתימן, שבמסגרתה נשלחו חבילות בדואר שהכילו מדפסות למחשבים אך למעשה היו מטעני חבלה. שני מטענים נתפסו אחרי שהועלו ללא קושי למטוסים לדובאי ולבריטניה בדרך למוסדות יהודיים בשיקגו שבארצות הברית. גורמי ביטחון אף העריכו שישנן חבילות נוספות ששלחו פעילי הטרור מתימן - אך טרם התגלו. 


אחת ממדפסות החבלה שנתפסו בדרכן לשיקגו (צילום: AP)

 

 

בראיון לתחנת הטלוויזיה פרנס-2 סיפר הורטפו כי הטיימר באחת מחבילות הנפץ תזמן את הפיצוץ 17 דקות לפני שהצליחו אנשי כוחות הביטחון לנטרל את המטען. שר הפנים הצרפתי סירב לפרט באיזו מהחבילות מדובר או כיצד נודעו לו פרטי האירוע.

 

בינתיים ממשיכים להתבהר פרטי המזימה המתוחכמת של ארגון הטרור העולמי. רשת הטלוויזיה האמריקנית ABC חשפה השבוע כי המחבלים ערכו "ניסוי על יבש" לפני ששיגרו את מטעני החבלה האמיתיים. לפי הדיווח, החבילות בניסוי שנשלחו מבירת תימן, צנעא, הכילו רק כמה ספרים ודיסקים, אולם זה אִפשר לשולחיהן לבדוק את עירנות מערך האבטחה האמריקני, לקראת שיגור חבילות נפץ באמצעות מטוסי מטען, שבהם סידורי הבטיחות רופפים יותר מאשר אלה שבמטוסי נוסעים.

 

בינתיים, מנסה תימן ללכוד את האחראים למזימת הטרור. כוחות הביטחון המקומיים פתחו שלשום במצוד רחב-היקף כדי לתפוס את מי שנחשב ל"מהנדס"

העומד מאחורי הפיגוע המתוכנן, איברהים אל-אסירי (28). "ההערכה היא שאסירי מסתתר ונמצא בתנועה ביחד עם כמה בכירים באל-קאעידה", אמר גורם התימני.

 

אל-אסירי, אזרח סעודי הפועל בתימן, נמצא בראש רשימת המבוקשים של מולדתו. גורמי מודיעין במערב מעריכים כי הוא גם עומד מאחורי מטען החבלה שהוטמן במכנסי של מחבל ניגרי שניסה לפוצץ מטוס נוסעים מהולנד לארה"ב בחג המולד. הפיגוע שהתרחש בדצמבר אשתקד הסתיים ללא נפגעים, אחרי שתחתוניו של המחבל עלו באש ונוסעים הצליחו להשתלט עליו. אל-אסירי גם חשוב בניסיון ההתנקשות בנסיך הסעודי מוחמד בן-נעיף, באוגוסט 2009.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החבילה כמעט התפוצצה
צילום: AP
אחד המטוסים שנבדקו
צילום: רויטרס
מומלצים