שתף קטע נבחר

כמעט לינץ' בדרך לפאב בירושלים: "סרט אימה"

טעות קטנה בניווט באזור קמפוס הר-הצופים כמעט עלתה ביוקר לקבוצת צעירים מהמרכז וחברתם האוסטרלית, שהיו בדרכם לבילוי במדרחוב בן-יהודה. כשזוהו כישראלים בשכונת עיסאוויה, נקלעו למארב אלים ומתוכנן היטב. "עשרות צעירים זרקו עלינו מקלות ואבנים. ידעתי שאם נצא מהמכונית - לא יהיה לנו סיכוי"

שלושה סטודנטים מגבעתיים וחברתם מאוסטרליה לא ישכחו את הנסיעה הלילה (יום ו') לבילוי בירושלים. הצעירים, שאספו את התיירת ברכבם מקמפוס האוניברסיטה העברית בהר-הצופים, בסך הכל ביקשו לבלות באחד הפאבים בבירה - אבל על כך שפנו במקום הלא נכון הם כמעט שילמו בחייהם.

 

"היינו ארבעה ברכב והתכוונו לשבת בפאב שקט ברחוב בן-יהודה ולדבר קצת", סיפר ל-ynet נהג המכונית, אסף בן-ארי. "לא היה שילוט, ומכיוון שאנחנו לא גרים באזור לא ידענו כל כך איך להסתובב. פנינו ימינה באחד העיקולים ומצאנו את עצמנו נוסעים בכביש חד-סטרי בסביבה לא מוכרת".

 

כעבור זמן קצר, החלו הארבעה להרגיש חוסר נוחות שעד מהרה התפתח לפחד של ממש.

"אחרי נסיעה של דקה ראינו ילד בן 12 בערך שהלך בצדי הכביש. הסברנו לו שטעינו בדרך ושאלנו אותו איך להגיע למדרחוב בן-יהודה. הוא גמגם במבטא ערבי שהוא לא מדבר עברית וקרא למישהו לבוא. התחלתי להבין שמשהו כאן לא בסדר", סיפר אסף.

 

בזמן שהוא וחבריו המתינו במקום, הבחין כי כל שלטי החנויות באזור כתובים בערבית בלבד. "הגיע מישהו מבוגר יותר והוא והילד התחילו לצחוק עלינו. הם אמרו לנו להמשיך לנסוע באותו כביש, בזמן שהבוגר מביניהם דיבר בטלפון ופשוט שלח אותו לתוך מארב מתוכנן".

 

בהיעדר ברירה, המשיכו חברי הקבוצה לנסוע בדרך לפי ההנחיות שמסרו להם השניים - שהובילה אותה ללב שכונת עיסאוויה. בשלב כלשהו החליטו לשוב על עקבותיהם, אלא שאז נחרדו לגלות כי הכביש נחסם. "אני לא יודע איך הם הספיקו, אבל ממש אחרי שתי דקות הוקם שם מחסום שכלל גדר תיל, כיסאות וצינורות ברזל. היינו בהלם. פתאום שמענו קול נפץ חזק מאחור, וראינו את הילד והמבוגר שאיתם דיברנו זורקים עלינו לבנים".


כך הסתיימה הדרך לבילוי. מכוניתם של הצעירים (צילום: אסף בן-ארי)

 

עד מהרה התנפצה השמשה האחורית של המכונית, ובמקביל החלו להתקהל סביב הרכב עוד ועוד צעירים שיצאו מבתי השכונה והחלו ליידות אבנים לעבר הצעירים. בהיעדר ברירה, פתח הנהג במנוסה אל לב שכונת עיסאוויה. "חבר שלי יצר קשר עם המשטרה ולאחר שהתרחקנו מעט עצרתי וחשבתי מה לעשות. אף פעם לא נתקלתי במצב כזה של חוסר אונים בלי שום הכנה, עם חברים ותיירת מבוהלת", סיפר אסף.

 

בן-ארי סיפר כי במקביל, "כל השכונה החלה להתעורר ועשרות צעירים התאספו לידנו והמתינו לנו עם מקלות ואבנים. חשבנו לברוח מהרכב או אפילו להתחבא עד שהמשטרה תבוא, אבל ידעתי שאם ימצאו אותנו מחוץ למכונית - לא יהיה לנו סיכוי. אחרי כמה דקות כבר היינו מוקפים, והבנתי שאם אני רוצה לצאת מכאן בחיים צריך לדהור עם הרכב לתוך המחסום".

 

באותו הרגע, החל הצעיר לנהוג במהירות כשמסביב סופג הרכב מטר אבנים וצינורות ברזל מכל עבר. "לחצתי בכל הכוח על דוושת הגז, ובנסיעה של 110 קמ"ש פשוט נכנסתי בתוך המחסום. גדר התיל נכנסה מתחת לגלגלים וגררנו אותה. היו באוויר ממש גצים".


חלק מגדר התיל שהייתה במחסום המאולתר (צילום: אסף בן-ארי)

 

אלא שלאחר שצלחו את אותו המחסום, נחרדו הצעירים לגלות כי נפלו לתוך מלכודת שנייה. "אחרי כמה עשרות מטרים הם העמידו שורת מוניות שהיו צמודות אחת לשנייה כדי למנוע מאתנו לעבור בכל מחיר. למזלנו, הצלחנו להשתחל במעבר קטן בין מדרכה לקיר, שנייה לפני שהתכוונו לסגור אותו במונית שהגיעה לשם".

 

באותו זמן, הגיעו למקום שלושה ג'יפים של מג"ב שחברו לנוסעי הרכב וידאו כי איש מהם לא נפגע. במשטרה מסרו כי "הלוחמים פיזרו את המתפרעים והטיפול במקרה הועבר לידי מפלג המיעוטים ביחידה המרכזית".

 

למרבה המזל הסתיים האירוע מבלי שאיש מבין הצעירים נפגע, אך למרות זאת - התקשו החברים להירגע. "זה היה כמו להיכנס לסרט אימה. היה להם מבט של רצח בעיניים", סיפר הנהג. "אם היינו נשארים שם עוד אפילו עוד דקה אחת כבר לא היינו כאן. זה לא היה רק ניסיון לרגום אותנו באבנים, אלא רצון מכוון לבצע בנו לינץ' במקום שמרוחק רק עשרות מטרים מהאוניברסיטה".

 

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף גיל נוה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כך זה נגמר - עם נזק, ובמזל רב - בלי נפגעים
צילום: אסף בן ארי
מומלצים