שתף קטע נבחר

בוש: אולמרט ביקש שנתקוף בסוריה - ופעל בעצמו

בספר זכרונותיו כותב נשיא ארה"ב לשעבר כי רה"מ דאז, אהוד אולמרט, ביקש שארה"ב תתקוף את המתקן הגרעיני בסוריה, שלפי פרסומים זרים ישראל הפציצה לבדה. "איני יכול לתקוף מדינה ריבונית בלי המלצה של המודיעין", השיב אז בוש, והיום הוא מבהיר: "לא נתתי אור ירוק, אולמרט פעל כפי שראה לנכון"

נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ורג' בוש הבן, חושף בספרו החדש שיתפרסם בשבוע הבא, כי לבקשת ישראל בשנת 2007 שקל להורות על תקיפה צבאית אמריקנית בסוריה, בעקבות החשד כי סוריה מחזיקה במתקן גרעיני, אך בסופו של דבר החליט שלא להורות על כך. לפי פרסומים זרים, ישראל היא שהפציצה בסופו של דבר את המתקן, אף שסוריה מקפידה להכחיש מאז כי התכוונה לפתח נשק גרעיני. ישראל מעולם לא אישרה את הדברים.

 

ארה"ב לסוריה: תנו גישה לכור או שנשקול צעדים

 

בספר הזיכרונות שלו, "נקודות הכרעה", שייצא לאור ביום שלישי הקרוב ושעותק ממנו הגיע לידי סוכנות הידיעות "רויטרס", כותב בוש כי זמן קצר אחרי שקיבל דו"ח מודיעיני על "חשד למתקן שמוחבא היטב במדבר במזרח סוריה", הוא שוחח בטלפון עם ראש ממשלת ישראל דאז, אהוד אולמרט. בוש כותב כי אולמרט הפציר בו: "ג'ורג', אני מבקש ממך להפציץ את המתחם".

 

לפי הנשיא האמריקני לשעבר, העובדה שהמתקן נראה דומה לזה שהתברר ככור גרעיני ביונגביון שבצפון-קוריאה עוררה את החשד שסוריה מנסה לפתח נשק גרעיני בסיוע צפון-קוריאני.


"ג'ורג', אני מבקש ממך להפציץ את המתחם" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

בוש מספר כי בין השאר עלתה לדיון האפשרות לבצע פשיטה חשאית על האתר, אולם בסופו של דבר הוחלט כי

החדרת צוות לתוך סוריה והשבתו ממנה מבלי שאיש ישים לב, הם צעדים שטמון בהם סיכון רב מדי. בוש קיבל את הערכת המודיעין מראש ה-CIA בשעתו, מייק היידן, שדיווח כי בקרב אנליסטים שרר ביטחון גבוה שבאתר היה כור גרעיני. עם זאת, הביטחון שמדובר בחלק מתוכנית סורית לפתח נשק גרעיני היה נמוך.

 

בוש מציין כי דן באפשרויות עם הצוות שלו לביטחון לאומי. נשקלה הפצצה מהאוויר, "אך הפצצה של מדינת ריבונית ללא אזהרה או הצדקה מוצהרת תיצור תגובה שלילית", הוא כותב.

 

"אולמרט אמר: האסטרטגיה שלך מטרידה"

בוש כותב כי אמר לאולמרט: "אינני יכול להצדיק התקפה על מדינה ריבונית, אלא אם סוכנויות המודיעין שלי עומדות ואומרות שזו תוכנית לפיתוח נשק גרעיני". בוש, אגב, הוא שהורה על פלישה אמריקנית לעיראק בשנת 2003 בהתבסס על מודיעין שגוי, לפיו הרודן העיראקי סדאם חוסיין החזיק בנשק להשמדה המונית. נשק שכזה או עקבות שלו מעולם לא נמצאו.

 

לפי הכתוב, אולמרט התאכזב מהחלטתו של בוש להמליץ על אסטרטגיה של דיפלומטיה תוך איום להשתמש בכוח על רקע

תוכנית הגרעין. "האסטרטגיה שלך מדאיגה אותי מאוד", אמר אולמרט לבוש לפי הספר.

 

בוש הכחיש טענות שנשמעו בשעתו, לפיהן הוא נתן "אור ירוק" לתקיפה הישראלית נגד המתקן. "ראש הממשלה אולמרט לא ביקש ממני אור ירוק, ולא נתתי אור כזה. הוא פעל כפי שהאמין שחיוני להגנה על ישראל", כותב בוש.

 

בוש כותב עוד כי "ביצוע התקיפה" לכאורה על-ידי אולמרט נועד לפצות על האמון שאבד לו (לבוש) בישראלים במהלך מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. לדברי בוש, "הקמפיין הצבאי נגד חיזבאללה סייע להבטיח את הגבול, אולם בה בעת הביצועים הצבאיים הרופפים של ישראל עלו לה במהימנות בינלאומית".

 

בלשכת אולמרט בירושלים סירבו להגיב.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 05/11/2010 19:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכור בסוריה
צילום: AFP
לא יכול להפציץ בלי מידע. הכור
צילום: AP
מומלצים