שתף קטע נבחר

גם הימין אחראי לדה-לגיטימציה של ישראל

הימין, עם יוזמות החקיקה נגד מיעוטים אתניים ודתיים בפרט, עלול עוד לפרנס את המקטרגים נגד המדינה

מונח חדש הולך ומתמקם במרכז השיח הציבורי - דה-לגיטימציה. בניגוד למונחים אחרים, אין למונח עדיין תרגום לעברית ואולי קשה להציע מונח עברי. אך המשמעות ברורה – פגיעה בצידוק קיומה של מדינת ישראל.

 

רבים וטובים שבים מזועזעים מגיחות בחו"ל ומדווחים על אחד ההישגים המסוכנים של מכונת התעמולה הערבית - דה-לגיטימציה של מדינת ישראל. בהפגנות ובהצהרות, כמוהן התנסה מקרוב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בפני ועידת הקהילות היהודיות בניו אורלינס, חובר בתמימותו השמאל הליברלי למיעוט המוסלמי ההולך ומתרחב במערב אירופה והם מקעקעים את הבסיס לעצם קיומה של מדינת ישראל. אגב כך, מצביעים גם על חלקם של ישראלים אחדים, המתויגים כפוסט ציוניים, אשר תורמים למגמה המסתמנת לדה-לגיטימציה של מדינת ישראל.

 

הטלת האשמה על השמאל הליברלי בחו"ל ועל גורמים ישראליים מתעלמת מחלקו של הימין בארץ למגמה המסוכנת בדה-לגיטימציה של מדינת ישראל. לכאורה, אפשר ואין שסע עמוק וחריף יותר בחברה הישראלית מאשר עוינות בין הימין לבין השמאל בארץ. די לעקוב אחרי תגובות הקוראים והגולשים, גם לטור זה, כדי להתרשם מעוצמת הקיטוב והשנאה בין שני המחנות. העימות החריף בין ימין לשמאל מתמקד בעיקר בסוגיית ניהול הסכסוך עם הערבים ועתיד השטחים, יהיו הם כבושים או משוחררים.

 

בדיעבד, גם הימין תורם לא פחות מהשמאל, ואולי אף יותר, תחמושת לשוללי קיומה של מדינת ישראל. שכן, חרף ההישגים בקלפי מזה שנים, הימין הישראלי שרוי במשבר כרוני, כנראה בשל אי אונות שלו, בשל הפער בין התשוקות הנדל"ניות לבין היכולת לספק אותן.

 

רק הימין יכול לסגת

עובדה היא שמדינת ישראל השיגה גבולות מקסימלים דווקא בהנהגתו של לוי אשכול ממפלגת "שמאל". כל הוויתורים הטריטוריליים נעשו עד כה בעת כהונתם של ראשי ממשלה המזוהים עם הימין. כנראה שרק הימין יכול... לממש מה שהשמאל מטיף!

 

רק הליכוד בראשותו של מנחם בגין יכול הייה להגיע להסכם עם מצרים תמורת נסיגה מסיני. אדריכל ההתנחלויות בשטחים, אריאל שרון, אשר הורה בשעתו לתפוס כל גבעה בשטחים ולהתיישב בה, הוא גם שפיקד בשנת 1982 על פינוי חבל ימית וכעבור למעלה משני עשורים, גם על נסיגה מרצועת עזה ומצפון שומרון. פער כזה בין דיבורים לבין מעשיים עתיד להתגלות שוב בעתיד, אם וכאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ייאלץ לממש מה שהתחייב בנאום בר-אילן דהיינו; שתי מדינות לשני עמים.

 

זאת ועוד, המדיניות העקבית של טרנספר יהודים להתנחלויות בשטחים הוצדקה לעתים בנוסחה אם אריאל=יפו כי אז גם יפו=אריאל. שכן, מי שמתנגד להתנחלות בקריית ארבע עלול גם לשלול גם את תל אביב דהיינו, להחיל את הדה-לגיטימציה על כל היישוב היהודי משני צדי הקו הירוק.

 

במרוצת השנים זכתה מדינת ישראל לתמיכה בינלאומית, לא מעט בשל היותה דמוקרטיה

 באזור של משטרים בלתי דמוקרטיים. ייחודה של ישראל כסוכן הדמוקרטיה במזרח התיכון בסכנה ולו רק בשל הרטוריקה המתלהמת ויוזמות החקיקה של הימין נגד מיעוטים אתניים ודתיים. אשר על כן, הימיניזציה של החברה הישראלית עלולה לפרנס את המקטרגים המסורתיים והחדשים אשר יטענו במידה רבה של צדק שמדינת ישראל כבר אינה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, אלא הולכת ומשתלבת להפליא בין המשטרים באזור! לפיכך, התנהגותו המילולית ויוזמות חקיקה מתלהמות, לרבות פגיעה בזכויות מיעוטים, של הימין עלולות לכרסם בצביונה הדמוקרטי ולהקל על הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל.

 

דן כספי הוא פרופסור במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד ישראל באירופה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים