שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מפגש גורלי בפארק: הרמתי ראש, הדוב מטר ממני

  הדיווח על שיא במספר הדובים בפארק ילוסטון עורר אצל גולשים רבים זכרונות על מפגשים מהסוג הדובי. הנה כמה מהחוויות

  אחרי שקראתם כאן על הגידול באוכלוסיית הדובים בפארק ילוסטון שבארה"ב, גולשים רבים שיתפו אותנו בחוויית המפגש עם דובים במקום, הנחשב לשמורת הטבע הראשונה בעולם, שהוכרזה עוד במאה ה-19.

   

  "לפני שנתיים בעלי ואני טסנו לטיול בארה"ב, וקרוב לשבוע טיילנו בפארק ילוסטון", כתבה חן ארז. "כשהגענו למלון", סיפרה, "שאלנו מה עלינו לעשות כדי להגדיל את סיכויינו לראות דוב. קיבלנו מספר עצות - להיות בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב ליד אזור עם מים, המליצו לנו על מסלול הליכה שנקרא 'שביל הדובים' ועוד".

   

  "על אף שפעלנו לפי ההמלצות, עד היום האחרון לא זכינו לראות דובים", סיפרה חן, אך בהמשך עוד נכונה לה הפתעה: "בערב האחרון שלנו בפארק ראינו מספר מכוניות עוצרות בצד הכביש. הבנו שיש סיכוי לראות משהו מעניין ועצרנו גם כן. מייד הבחנו בדוב (כ-40 מטר מאיתנו)- שנראה רגוע מאוד, לא התעניין בנו והמשיך לטייל להנאתו את טיול הערב". את התמונות שצילמה חן היא שלחה לנו, כדי שגם אתם תוכלו להנות מהמפגש.


  "נראה רגוע מאוד". דוב משוטט בפארק (צילום: חן ארז)

   

  גל ברנשטיין סיפר לנו שבילה עם אשתו בפארק במשך חמישה ימים בחודש יולי האחרון. "במהלך נסיעה באזור Lamar Valley לכיוון מזרח (צמוד לנהר), ראינו משהו קורה על הגדה הרחוקה. מייד עצרנו ולקחנו רוורס, רק בכדי לגלות דוב גורר משהו מהמים".

   

  "כמובן שמייד שלפתי את המצלמה והתחלתי לצלם את הנעשה בנהר", סיפר גל שגם שיתף אותנו בכמה מהתמונות שצילם בטיול והועלו לאלבום הפליקר שלו.

   

  עימות קולינרי עם זאבה

  "לא עברו מספר שניות, וריינג'ר (סייר השמורה) הגיע אלינו בהליכה וכיוון אותנו עם הרכב למקום מרוחק יותר בו עמד קהל של כ-100 איש והתבונן במחזה. למעשה רק שם למדנו שסיפור הדוב החל יום לפני כן, כאשר הדוב נצפה הורג ביזון ומחביא את הגוויה במיימי הנהר", כתב גל.

   

  "למדנו גם שהתפתח 'עימות' שקט בין הדוב לבין נקבת זאב שהסתובבה באזור וניסתה לגנוב חלק מהשלל. בילינו שם זמן מה, במזג אוויר די מגעיל, בצפייה בדוב ובאותה זאבה מתגנבת ומתקרבת לדוב האוכל. היא כמובן שמרה על חייה ולא ממש התקרבה". ביום שלאחר מכן הבחינו גל ואשתו באותה נקודה בדוב נוסף שהצטרף לסעודה.


  דוב נוסף הצטרף לסעודה על גדת הנחל (צילום: גל ברנשטיין)

   

  אז מה עושים כדי להימנע ממפגש מסוכן עם דובי הגריזלי? גולשים רבים שבו והזהירו כי כדי לא להיפגע בעת מפגש שכזה – יש לנהוג לפי הוראות פקחי השמורה. "בכניסה מקבלים את 'עיתון הפארק' שכולל אזהרות כגון לא להשאיר אוכל פתוח, לעשות רעש כשמטיילים כדי לא להפתיע את הדובים, וכו'", כתבה חן.

   

  צאו לסיבוב במפת הפארק

   

  מפגש עם צנחן אמיץ

  מסתבר שמי שעבר חוויה מצמררת עם דובי הגריזלי לא ישכח אותה – גם זמן רב אחרי שהתרחשה. יאיר כרמין כתב לנו על המפגש שלו, שהתרחש ב-1969: "בטיול קרוס קאנטרי היינו בפארק באחת הפינות, ישבתי לשולחן לכתוב כמה גלויות הביתה, טרום עידן הסלולריים".

   

  "ישבתי מרוכז ומשהו קורה סביבי. שקט. אני מרים את הראש - כל האנשים במרחק מה מהנהנים לי בראשם, עיניהם מפלבלות, אני מסתובב - ורואה דוב צועד והולך כמטר ממני. הוא בשלו ואני בשלי, אף אחד לא מעניין אף אחד".

   

  "כשהוא ממשיך ועובר- אני ממשיך לכתוב", כתב יאיר, "ורק צהלות באיזור מחזירות אותי למציאות. בן-דודי משוויץ בי- 'בטח, צנחן מישראל...וכל הקהל מוחא כפיים".

   

  דובים? לא רק בילוסטון

  הגולשת חגית חזרה עם טעם של החמצה מהטיול במקום: "הייתי בילוסטון לפני חודש, מאד רציתי לראות דובים אך לא ראיתי ... המקום היחיד שראיתי דובים היה בחנות המזכרות".

  דורון מת"א הצטרף אליה: "בשני ביקורים בילוסטון בקושי ראיתי לזמן קצר דוב שחור. דוב גריזלי לא ראיתי שם בכלל. זה די נדיר לראות דובים בכלל ולפגוש אותם מקרוב, עוד יותר נדיר.

    

  כמה מהגולשים שקראו על הנעשה בילוסטון מיהרו לעדכן כי יש עוד מקומות שבהם ניתן לצפות בדובים. "יש שם פארק יותר יפה מזה, שנקרא גלייסיור פארק שבמונטנה. חציו הצפוני של הפארק בקנדה. הרבה פחות מוכר, אבל נופים פראיים ומדהימים. והרבה הרבה דובים", כתב אחד הגולשים.

   

  רני מהמרכז הצטרף להמלצות: "בגליישר פארק פגשנו בבוקר יפה דובון שחור יפיפה שחצה את הדרך לפנינו, מחזה שווה ביותר. הסתלקנו משם לפני שתגיע אמו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הדוב גרר משהו מהמים"
  צילום: גל ברנשטיין
  התגלית נמצאה ביום האחרון. הדוב של חן
  צילום: חן ארז
  גריזלי בילוסטון
  צילום: גל ברנשטיין
  מומלצים