שתף קטע נבחר

החקלאים הודיעו: שביתה ב-24-22 בנובמבר

החקלאים ישביתו לאחר חג הקורבן המוסלמי את אספקת הפירות, הירקות הביצים והחלב, וכן יערכו משמרות מחאה בצמתים. הסיבה: מחאה על מחסור בעובדים זרים בענף החקלאות

בישיבה שקיימו היום (א') ארגוני החקלאים, הוחלט להשבית את המשק מאספקה של תוצרת חקלאית לאחר חג הקורבן של המוסלמים, אשר יחול בשבוע הבא ויימשך ארבעה ימים. השביתה תערך בימים 24-22 בנובמבר, במחאה על מחסור בעובדים זרים בענף החקלאות. המשמעות: השווקים, רשתות השיווק והחנויות לא יקבלו אספקת פירות וירקות במשך שלושה ימים. הרפתנים וארגון הלול, שמצטרפים לשביתה, לא יספקו ביצים וחלב יומיים בלבד, ולא שלושה ימים.  

 

עוד הוחלט כי החקלאים השובתים יערכו משמרות מחאה במהלך ימי השביתה ויעמדו עם שלטים נגד הממשלה בצמתים ביישובים שבהם הם עובדים. "אנחנו נבקש שיתוף פעולה גם מצד רשתות השיווק ונבקש מהם שלא יקלטו פירות וירקות מחקלאים אשר לא יסכימו לשבות", אמר ל"כלכליסט" מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי הירקות. "נסגור גם את השוק הסיטונאי בימי השביתה".  

 

"אנחנו לא רוצים לפגוע באוכלוסיה המוסלמית, שמהווה בישראל 17%, ולקראת חג הקורבן קונה הרבה פירות וירקות. בהתאם, לא היינו יוצאים בשביתה שנופלת על חג יהודי. לכן החלטנו שנפתח בשביתה בעוד שבועיים מהיום", הסביר אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל.  

 

בנוסף, נקבעה פגישה בין נציגי האוצר, אמנון בן עמי ראש רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים ונציגי החקלאים, במטרה לדון בנושא העובדים הזרים לחקלאות. "לאחר חודשים רבים שאנחנו מבקשים להיפגש עם נציגי האוצר, הם הסכימו סוף סוף להיפגש בעקבות האיום על השביתה. אני לא אופטימי לגבי הצלחת המו"מ עמם, אבל אנחנו אמורים להיפגש עימם ביום שלישי אחר הצהריים", אמר וילן.  

 

לחקלאים יש שתי תביעות עיקריות: לבטל את המס על העובדים בחקלאות ולקיים את ההסכם להורדת מספר העובדים. לטענתם, על פי הסכם שנחתם עם הממשלה בעבר, אמורים להיות כיום 26 אלף עובדים זרים בענף החקלאות, כאשר בפועל יש 22 אלף עובדים בלבד. 

 

וילן אמר כי השביתה בעוד כשבועיים תהיה שביתת אזהרה בת יומיים עד שלושה ימים, וכי אם לא תעזור, יחמירו החקלאים ויפתחו לאחר מספר ימים בשביתה נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(ארכיון)
צילום: דודו אזולאי
מומלצים