שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ניקרגואה פלשה לקוסטה ריקה בשל טעות בגוגל?
  שתי המדינות שבמרכז אמריקה סוערות אחרי שחיילים מצבא ניקרגואה חצו לכאורה את הגבול ותקעו את דגל ארצם באזור בקוסטה ריקה, שהריבונות עליו שנויה במחלוקת. בניקרגואה הסבירו שהסתמכו על Google Maps, שם הודו בינתיים כי המפות לא מעודכנות, אך זו מתעקשת: "זה הגבול המדויק"
  קוסטה ריקה הגבירה בסוף השבוע את הלחץ על המתווכים הבינלאומיים להתערב בסכסוך הטריטוריאלי בינה לבין ניקרגואה, אחרי שהתברר כי טעות לכאורה בשירות המפות של ענקית החיפוש "גוגל" - Google Maps - היא שעודדה את ניקרגואה לפלוש לשטח שבמחלוקת בין שתי המדינות. המהלך הביא את שתי השכנות לפרוס כוחות לאורך הגבול המשותף להן.

   

  שמה של "גוגל" שורבב לפרשה אחרי שבראיון לעיתון הקוסטה-ריקני "לה נסיון" הצדיק מפקד בצבא ניקרגואה את הפלישה במפה של הגבול כפי שהיא מופיעה בשירות של החברה. קוסטה ריקה כבר פנתה לארגון מדינות אמריקה כדי שיחקור את ההפרות לכאורה של ריבונותה, ומזכ"ל הארגון, חוסה מנואל אינסולסה, יצא לשתי המדינות בניסיון לתווך בסכסוך.

   

  ביום שבת אמרה נשיאת קוסטה ריקה, לאורה צ'ינצ'ילה, כי היא נכונה ללכת עם הסכסוך עד למועצת הביטחון של האו"ם אם ארגון מדינות אמריקה לא ימצא פיתרון לסוגייה. "קוסטה ריקה רואה את כבודה נפגע, ויש תחושה של דחיפות לאומית", אמרה צ'ינצ'ילה אחרי פגישתה עם אינסולסה.

   

  בדיקה עם גורמים רשמיים במחלקת המדינה האמריקנית הובילה את גוגל להסיק כי אכן הייתה טעות של עד 2.7 קילומטרים בשרטוט המפה של אזור הגבול. אנליסט של גוגל לעניינים גיאופוליטיים, צ'רלי הייל, אמר כי מחלקת המדינה האמריקנית העבירה לחברה גירסה מתוקנת, "ואנחנו פועלים לעדכן את המפות שלנו".

   

  בגוגל הסבירו: מיפוי זו עבודה מורכבת

  הטעות במפה של גוגל טמונה בשרטוט הגבול בחלק מהחוף הקריבי, סמוך לנהר סן חואן, מרכז הסכסוך בין שתי המדינות. הייל הסביר כי המפה של גוגל תעודכן כך שתתאם את הגבול שנקבע בהתאם לבוררות בין שתי המדינות ב-1897. "בגירסה המתוקנת הגבול יהיה לאורך הגדה המזרחית של נהר סן חואן צפונה, סמוך לחוף הקריבי. לאחר מכן הוא יפנה מזרחה, לאורך קו החוף הדרומי של לגונה גדולה בשם 'לגונה לוס פורטיוס'", אמר.

   

  ממשלת ניקרגואה דרשה מגוגל לדחות את בקשת קוסטה ריקה לשנות את השרטוט של קו הגבול, שאותו הגדירה "מדויק". "אני מבקש רשמית שקו הגבול לא ישונה", אמר שר החוץ של ניקרגואה סמואל סנטוס לנציג גוגל, ג'פרי הרדי. הייל ציין כי
  מלאכת המיפוי היא "משימה מורכבת", גבולות משתנים תמיד ו"באופן בלתי נמנע הולכות להיות טעויות" במידע.

   

  קוסטה ריקה וניקרגואה נלחמו מאז המאה ה-19 על זכויות ההטיה של נהר סן חואן, שעובר לאורך חצי מהגבול ביניהן. ניקרגואה הכחישה כי שלחה כוחות לגבול, כפי שטענה קוסטה ריקה. לדברי האחרונה, חיילים מניקרגואה חצו את קו המים, הציבו אוהלים באי שהריבונות בו שנויה במחלוקת והניפו שם את דגל המדינה.

   

  ביום שלישי שעבר, קוסטה ריקה - מדינה שאין לה צבא - הציבה כוחות ביטחון נוספים באזור, שבו המתיחות רק הולכת וגוברת מאז 18 באוקטובר. הם מתגברים את 150 הסוכנים שנשלחו לאזור מוקדם יותר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשיאת קוסטה ריקה צ'ינצ'ילה. עד מועצת הביטחון
  צילום: AFP
  חופי ניקרגואה. טעות של 2.7 קילומטרים
  צילום: איי פי
  מומלצים