שתף קטע נבחר

רבנים בבני-ברק: לא להשכיר דירות לאפריקנים

שישה רבנים כתבו בפסק ההלכה, כי משכירי הדירות לאפריקנים "לוקחים על צווארם את האסונות הרוחניים שייצאו מזה". רב שכונת פרדס-כץ אמר ל-ynet: "הם הולכים משועממים ושותים בירות. אברכים אמרו שהם מפחדים ללכת בלילה ברחוב, זו סכנה רוחנית. פרדס כץ הפכה לסודן"

כמה חודשים לאחר שפורסמה עצומת הרבנים, הקוראת שלא להשכיר דירות לאפריקנים בדרום תל-אביב, פורסם הבוקר (יום ב') בבני ברק פסק הלכה דומה, האוסר על השכרת דירות לאפריקנים ולעובדים לא חוקיים ברחבי העיר בכלל ובשכונת פרדס כץ בפרט. על פסק ההלכה חתומים שישה רבנים במגזר החרדי בעיר, ביניהם רבני שכונות וראשי ישיבות.

 

בפסק ההלכה, שפורסם בתקשורת החרדית, נכתב: "קול קורא בדבר הפריצה הנוראה אשר אנשים בעלי דירות משכירים דירותיהן לשוהים בלתי חוקים וכדומה. הדבר גדל למימדים נוראיים וכיום המצב נורא ואיום, שבכל השכונה מסתובבים אותם אנשים, חלקם משועממים. הדבר גורם לא רק לטרדה בעלמא, אלא גם לדברים חמורים ביותר. כבר פנו אלינו כמה משפחות המבכים על ילדיהם ודי למבין". בהמשך פורסמה גם אזהרה חד משמעית: "אותם המשכירים להם לוקחים על צווארם את האסונות הרוחניים שייצאו מזה".

 

אחד החותמים על פסק ההלכה הוא הרב מנשה זליחה, רב שכונת פרדס כץ, שהסביר ל-ynet: "הפליטים הסודנים הפכו למטרד גדול עבור התושבים. כמה מהם הרגישו לא בנוח בתל אביב, שם הציבור החילוני פתוח יותר לתקשורת. הוא החמיץ להם פנים והם הרגישו לא רצויים. אחד הגיע לפה וקרא לחברים שלו. צריך להבין שמדובר בשכונה בת 40 אלף תושבים, כך שאם זה היה שניים או שלושה סודנים, אז הם לא היו מורגשים. אבל מדובר כבר באלפים. הם הולכים משועממים, מתגודדים בקרנות הרחובות ושותים בירות. אברכים פנו אלי ואמרו לי שהם מפחדים ללכת בלילה ברחוב, זו סכנה רוחנית ופרדס כץ הפכה לסודן".

 

הרב זליחה הוסיף, כי אחד התושבים פנה אליו וסיפר לו כי הפליטים הטרידו את בתו: "זה מקלקל את רוחניות השכונה.  בחורים שלנו נמשכים אליהם ומדברים איתם. אנחנו לא נגד הסודנים, הממשלה צריכה לטפל בהם, שתבנה להם שכונות משלהם או שתגרש אותם". בבדיקה התברר כי רק שניים מהשכנים התלוננו על כך.

 

חבר מועצת העיר בני ברק, גדליהו בן שמעון, הוסיף: "העוול שנעשה הוא יותר לעובדים הזרים ולפליטים, שהמדינה לא נותנת להם מקום מכובד, ומאפשרת להם להיטמע בציבור החרדי - שידוע כשמרן ומבדל עצמו מהרחוב החיצון. אנחנו לא רוצים

 התבוללות בתוך שכונה חרדית. רק ביום כיפור האחרון ראינו על ציר ז'בוטינסקי, שתמיד היה סגור ביום הזה, כמויות אדירות של עובדים זרים שיושבים, מעשנים נרגילות וסיגריות ושותים בירות".

 

הוא אמר כי מדובר בזלזול בחרדים. "שום יהודי לא היה רוצה שככה יחללו את החג, שכל כך קדוש לעם היהודי. זה אף פעם לא היה, הם בכלל לא ידעו שמדובר ביום שבתון וסתם אנשים צעקו עליהם. המדינה צריכה לשקם אותם במוסדות רווחה וחינוך. כמו שזה נראה כרגע, פשוט עושים צחוק מכבוד האדם, כי הם אנשים טובים ונחמדים. הציבור החרדי יודע לקבל ולאהוב את האחר, אבל כשזה לא מתאים - זה לא מתאים. הם כמובן לא ילכו לרמת-אביב, לרמת-גן או להרצליה כי הם מחפשים 'מקומות נמוכים' להיות בהם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסק ההלכה של הרבנים
בני ברק. ארכיון
צילום: ירון ברנר
מומלצים