שתף קטע נבחר

מ' התקשורת: נפעל לצמצום עלות החבילות מחו"ל

המשרד מגיב על כוונת דואר ישראל להעביר את כל החבילות מחו"ל הליך של בדיקת מכס, שיעלה לצרכנים ב-38 שקל עמלה לפחות. "העניין עדיין נמצא בבדיקה, נבקש לתת הקלות לדואר, שהעלות לא תושת על הצרכנים". הח"כים מאיר שטרית ורוברט אילטוב אמרו שיפעלו כדי למנוע את ההליך

משרד התקשורת פועל לצמצום עמלת הדואר החדשה של חברת דואר ישראל, הצפויה לייקר מאוד את משלוח החבילות המגיעות ארצה מחו"ל. במשרד קיבלו עשרות פניות מצרכנים חובבי Ebay ואמזון, בעניין הכתבה שפורסמה אתמול (א') ב-ynet, על הכוונה לחייב צרכנים בתשלום עמלה, ולעיתים אף בתשלום מע"מ ומכס על חבילות מחו"ל. התוצאה תהיה שהעמלה תעלה במקרים רבים, יותר ממחיר החבילה.

 

במשרד התקשורת אמרו ל-ynet: "נבקש לתת הקלות לדואר, שהעלות לא תושת על הצרכנים. אנחנו לא רוצים שהצרכן ישלם את המחיר. הכוונה שלנו היא שהפיתרון שיימצא יפגע כמה שפחות בציבור".

 

במשרד מוסרים כי העניין עדיין נמצא בבדיקה של רשות המסים, וכוונת המשרד היא לצמצם את תוספת העלויות לציבור,  אולם טרם גיבש המלצתו בנושא. "בימים אלה אנו בוחנים עם רשות המיסים את המשמעויות של הרחבת אספקת השירות בידי חברת הדואר, גם עבור חבילות וצרורות", מסרו.

 

"הצגנו בפני נציגי רשות המיסים את החשש מפני פגיעה בציבור הלקוחות, אשר יאלץ להתחיל ולשלם עמלות שונות, וביקשנו מהם לבחון כיצד ניתן להקל בדרשותיהם לגבי שחרור ממכס של חבילות וצרורות, דבר אשר יצמצם בסופו של דבר את העלויות לנמען הסופי.

 

"אולם לאור הניסיון הנצבר ועל רקע תוספת העלויות הצפויה לציבור, בכוונתנו למצות, את הבדיקה מול רשות המיסים, מתוך כוונה לצמצם, ככל הניתן, את תוספת העלויות לציבור, וזאת בטרם נגבש המלצתנו בנושא. המדיניות בנוגע לביצוע פעולות מכסיות וגובה התשלום הינן בסמכות רשות המסים ועליה להשיב בנושא".

 

הצרכנים ישלמו יותר

הכוונה לייקר את החבילות מחו"ל נובעת ממעבר של כל חבילות דואר ישראל להליך של בדיקת מכס, שתיערך על-ידי חברת עמילות מכס.

 

הדבר יביא לתשלום של דמי שחרור ממכס בסך 38 שקל (10 דולר) על כל חבילה ששווי תכולתה הוא עד 50 דולר, ולתשלום עמלה, מע"מ, ומכס על חבילות שתכולתן יקרה מ-50 דולר וזולה מאלף דולר. כיום הצרכנים משלמים על כך אפס שקלים, למעט מקרים של בדיקות רנדומליות.

 

הליך בדיקה בתשלום כזה נהוג אצל חברות השילוח האחרות, ועולה אצלן יותר כסף, לכן הן מבקשות לבטל את האפלייה לטובת הדואר, בשם התחרות. בעבר, כשחברת הדואר היתה רשות הדואר, מיון החבילות נעשה בתוך הדואר ולא נדרש בעבורו תשלום. כיום כשהוא נעשה באמצעות חברת עמילות המכס געש, כלומר, יש מי שיכול ואף מתכוון להרוויח מהמיון.

 

בדואר מסרו כי מדובר בעמלה קטנה בחצי מהעמלה הנהוגה בחברות השילוח האחרות, וכי לא ברור עדיין מתי יקרה המהלך, אם כי ככל הנראה, במהלך 2011. במשרד התקשורת מנסים להסביר איך קרה ההליך הזה, ואיך קרה שהצרכנים לא היו מודעים לו.

 

בינתיים, כלום לא השתנה

"עד תחילת 2008 שוחררו דברי הדואר מהמכס, על-ידי עובדי רשות המיסים במתקני חברת דואר ישראל, אולם ברשות המיסים החליטו להפסיק את מתן השירות בעצמם", מסרו במשרד התקשורת.

 

"בינואר 2008 חברת דואר ישראל קיבלה את הרישיון הכללי למתן שירותי דואר, שבמסגרתו אושר לחברה לספק מספר שירותים נוספים ובכלל זה, שירות עמילות מכס. עם מתן האישור, החליפה חברת הדואר באמצעות חברת עמילות המכס געש, את רשות המיסים בכל הקשור לשחרור ממכס של פריטי EMS.

 

במשרד התקשורת אמרו עוד כי "במרס 2008 הודיע סמנכ"ל בכיר דואר במשרד התקשורת לחברת הדואר, כי אין להרחיב, בשלב זה, את אספקת שירות עמילות המכס ולספקו גם עבור חבילות וצרורות, וזאת עד להשלמת הבחינה האמורה.

 

"זה אומר שכרגע, לחברת הדואר יש אישור לספק שירותי עמילות מכס אולם, האישור מוגבל בשלב זה למתן שירותי עמילות מכס לפריטי EMS בלבד, שהם בדרך כלל יקרים יותר, נשלחים בידי גורמים מסחריים ודומים יותר לשירותים המסופקים בידי חברות בלדרות פרטיות; האישור לאספקת השירות כאמור בידי חברת הדואר, אינו חל בינתיים על חבילות וצרורות שהם בדרך כלל גדולים יותר, נשלחים בידי גורמים פרטיים, ושונים מהשירותים המסופקים בידי חברות בלדרות פרטיות".

 

חברי כנסת: נפעל נגד המהלך

בעקבות הפרסום, ח"כ מאיר שטרית הגיש שאילתא דחופה בנושא זה לשר האוצר, שממונה על רשות המסים. בשאילתא ביקש להבהיר מדוע נדרשת העמלה, והאם לקחו בחשבון שהדבר יעכב את הגעת החבילות ליעדן.

 

גם ח"כ רוברט אילטוב החליט לפעול בנידון, והוא הגיש בקשה לדיון דחוף בנושא בוועדת הכלכלה. ח"כ אילטוב:"העמלה שעומדת להיות מוטלת על הציבור היא לא מידתית וחסרת כל פרופורציה. ניתן להבין הטלת מס על קבלת חבילות אך לא ייתכן שהדבר אינו מתחשב בשווי המוצר. זוהי שערוריה ויש להסירה מיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: Index Open
"אנחנו לא רוצים שהצרכן ישלם את המחיר"
צילום: Index Open
מומלצים