שתף קטע נבחר

הפצ"ר מגיב למתקפות: "התירו את דמי, זה פוגע"

ריסוס כתובות הנאצה והפצת הכרוזים בעקבות הגשת כתבי האישום נגד הלוחמים ב"עופרת יצוקה" הכאיבו לפרקליט הצבאי הראשי. "אני האחרון שפגעתי בצה"ל ובחיילים, אני נלחמתי בגולדסטון", אומר האלוף מנדלבליט לתומכיו. "מי שמקל ראש בכתובות נגדי, שינסה להיזכר מה קרה לפני רצח רבין"

"התירו את דמי, אין דרך אחרת לפרש את מה שקרה כאן". הירידה לפסים אישיים בביקורת על מערכת המשפט הצבאית חדרה גם מבעד לחומות של הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט. בשיחות בדלתיים סגורות עם קצינים בכירים בעבר ובהווה שביקשו לחזק את ידיו לאחר שאלמונים הפיצו נגדו כרוזים וריססו כתובות "בוגד" סמוך לביתו, הביע האלוף תחושות קשות.

 

"מי שמקל ראש בכתובות האלה - שינסה להיזכר מה קרה לפני רצח רבין. זה כואב ופוגע כי אני האחרון שפגעתי בצה"ל ובחיילים שלו. נלחמתי יחד עם הרמטכ"ל כמו אריה כדי למנוע שהצבא יעמוד בתור בפני ועדת חקירה", הזכיר מנדלבליט באוזני תומכיו - עמם נמנה הנשיא שמעון פרס, שאירח אותו בלשכתו השבוע, הרמטכ"לים לשעבר, רא"ל (מיל') משה (בוגי) יעלון, רא"ל (מיל') דן חלוץ, סגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף (מיל') דן הראל, ושורת אלופים במיל' בהם אלעזר שטרן ודורון אלמוג. מנגד, הביעו קצינים בכירים מחאה על כך שקולם של ראש הממשלה ושר הביטחון לא נשמע בפרשה.


הכתובות מחוץ לביתו. איך מסבירים לבן? (צילום: עופר עמרם) 

 

האלוף מנדלבליט נסער. בשיחות האישיות הבהיר כי אינו פגוע מאותם גורמים שביצעו בפועל את המעשים, אלא מי שאחראי לאווירה שהובילה להם. בין היתר, הוא מכוון אצבע מאשימה לרבנים שמוציאים פסקי הלכה הקוראים לסרב פקודה, ומותח ביקורת על מי שמפיץ אמירות לא נכונות - דוגמת האלוף (מיל') עוזי דיין, שטען כי בהיותו סגן רמטכ"ל, לא היו חקירות מצ"ח וחיילים לא הועמדו לדין. "זה שקר גס", טוען הפצ"ר.

 

לדבריו, כבר כשראה את הכרוזים בתיבת הדואר לפני כשבועיים, הבין שזה לא ייגמר פה ורק יחמיר. ואז הופיעו הכתובות "בוגד" - בעקבותיהן אף הוצב שומר מחוץ לביתו. האלוף סיפר כי הוא מתקשה להסביר לבנו בן ה-13 איך אביו, אלוף בצה"ל בו הוא כל-כך גאה, הפך פתאום לבוגד.

 

"החזרתי את האמון שלקח גולדסטון"

מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה", מקפיד הפצ"ר לפעול מאחורי הקלעים, ללא הופעות פומביות, נזהר מאוד לא לומר דברים שישרתו את הצד השני. מקורבים מעידים כי "עשה שמיניות באוויר" כדי למנוע הקמת ועדת חקירה ממלכתית, על אף שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, תמך ברעיון, כמו גם שרים רבים בממשלה. הפצ"ר הסביר השבוע כי הקמת ועדה שכזו הייתה מביאה למחזה נורא בו מתייצבים מולה מאות עדים מלווים בעורכי דין, וגורמת לתסיסה רבתי בצה"ל. "ועדת וינוגרד הייתה כלום לעומת זה. זה אולי דומה לאגרנט, ומסכן את היכולת לפעול במבצע או במלחמה הבאה", העריך.

 

האלוף מנדלבליט תיאר את פעילותו באו"ם למניעת חקירה כמלחמת חורמה על כבודו של הצבא הישראלי. "נסעתי לניו יורק, ישבתי עם 19 משלחות כדי להוכיח להם שאנחנו, בתוך צה"ל, עושים בדיקה אמינה, מהימנה, שתיקח זמן כמה שצריך, אבל נהיה מסוגלים לומר את האמת. הצלחתי להחזיר מעט את האמון שגולדסטון לקח לנו. זה היה כמו אוויר לנשימה", סיפר. "לקחתי הרבה דוגמאות, מפות, מסמכים, הסברתי, הצגתי כדי שישתכנעו. הרי הכי קל היה להסכים להקמת ועדה חקירה".


המורשעים בפרשת "נוהל ילד". כל תיק נבחן ברגישות (צילום: אליעד לוי)

 

הפצ"ר גם סיפר לקצינים ששוחחו איתו כי שקל כל תיק חקירה באופן הכי רגיש, וסגר לא מעט תיקים נוכח העובדה כי מדובר באירוע לחימתי ויש לתת מקדם ביטחון לכך. הוא אף גילה כי במקרה בו הורה להעמיד לדין משמעתי מג"ד בגולני שאישר טלפונית לפקודיו לבצע "נוהל שכן", דרשו גורמים בכירים במשרד המשפטים להגיש נגדו כתב אישום פלילי, והוא הקדיש שעות לניסיון לשכנעם להסתפק בהליך קל הרבה יותר.

 

"אני נלחמתי בגולדסטון, במשך חודשים על גבי חודשים מנסה להפריך את השקרים שלו, ובסוף שמים אותי באותו צד איתו? כותבים שגולדסטון והפצ"ר בוגדים?" זעק מנדלבליט.

 

"ומה יגידו באו"ם?"

טענות הפצ"ר מכוונות גם כלפי התקשורת, שמסייעת לטענתו לכוון את הדיון למקומות הלא נכונים, עם פרטים מטעים. "כתבו ש-600 חיילים וקצינים נחקרו - מרובם המוחלט נגבתה רק עדות, נשאלו שאלות טכניות, הם אינם חשודים בדבר. אחר כך הופכים את זה לאמירות שקצינים לא יודעים האם יוכלו

להתקדם בצבא. זאת שטות גמורה", הדגיש.

 

לקצינים ששאלו את הפצ"ר מדוע אינו משמיע את דבריו, ענה כי אינו יכול להתבטא בנוגע להליכים משפטיים שמתקיימים בבתי הדין. לטענתו, אם יבוא ויאמר כי הגן על צה"ל שכן מתוך כל אותן תלונות הגיש רק שלושה כתבי אישום, "מה יאמרו גולדסטון וחבריו? שאנחנו עושים בדיקה וחקירה לא רצינית?" הסביר.

 

הוא חוזר ומדגיש כי בשלושת המקרים הייתה הצדקה להגשת כתב אישום, היו אלו אירועים שגם הפן המוסרי זועק מהם, ויש לתת לשופטים להחליט. "אני לא חושש אבל פגוע, העלבון גדול. הרמטכ"ל נלחם ואני איתו כדי לשמור על הצבא ועל הלוחמים, ובסוף מכנים אותי בוגד?"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף מנדלבליט. "העלבון גדול"
צילום: ירון ברנר
"ניסיתי להפריך שקרים"
צילום: עופר עמרם
מומלצים