שתף קטע נבחר

פישר: מברך על המלצות ועדת ששינסקי

נגיד בנק ישראל הביע שביעות רצון ממסקנות הביניים של הוועדה לבחינת תמלוגי הגז והנפט ואמר כי הן "מביאות לידי ביטוי את הצורך בהגדלת חלקה של המדינה ברווחים מגילויי הגז והנפט, המהווים אוצר לאומי של מדינת ישראל"

מסקנות ששינסקי - התגובות: נגיד בנק ישראל בירך אמש (ד') על המלצות הביניים של ועדת ששינסקי לבחינת תמלוגי הגז והנפט ואמר כי הן "מביאות לידי ביטוי את הצורך בהגדלת חלקה של המדינה ברווחים מגילויי הגז והנפט, המהווים אוצר לאומי של מדינת ישראל".

 

ממסקנת הוועדה עולה, כי המדינה לא תעלה את שיעור התמלוגים המגיע לה ממחפשי הגז והנפט שהצליחו בקידוחיהם, אך במקומם היא תגבה מהם היטל רווחים מדורג של בין 20% ל-60% מהרווחים. עם זאת, התמלוגים והטלי הרווחים המומלצים לא ייגבו לפני שהמשקיעים החזירו לעצמם את מחצית השקעתם. מכאן עולה כי שמנגנון זה לא יהיה רטרואקטיבי.

 

פישר אמר כי "ההמלצות מביאות לידי ביטוי את הצורך בהגדלת חלקה של המדינה ברווחים מגילויי הגז והנפט, המהווים אוצר לאומי של מדינת ישראל".

 

הנגיד הדגיש את העיקרון שעל פיו פעלה ועדת ששינסקי, ולפיו מגיעה ליזמים תשואה הוגנת להון שלוקחת בחשבון את הסיכון שלקחו, את היזמות ואת הנחישות, שהביאו לגילוי מרבצי הגז והנפט בארץ. "העיקרון הזה", אמר הנגיד. "תומך ביזמים המכובדים שתרמו ותורמים רבות למשק הישראלי, ועלינו לעודד אותם להמשיך בדרך זו.

 

הודעה חיובית פחות נמסרה מיו"ר מאיגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל אורי אלדובי שטען כי "אחרי אלפי שנים עם ישראל חוזר לבנות את הפירמידות במצריים". אלדובי הוסיף כי "האיגוד קורא לראש הממשלה לקחת אחריות על הנושא מתוך ראייה אסטרטגית ולעצור את התהליך החד צדדי".

 

יחימוביץ': לוודא שנתניהו יישם את ההמלצות

בהודעה שפרסם נכתב כי "האיגוד מאמין שתחום זה הוא הבסיס לעתידה הכלכלי של מדינת ישראל. מדינה מתוקנת, פועלת לסייע לחברות הפועלות בתחומה במטרה לתרום לשגשוג התחום במדינה, ולהגיע לעצמאות במשק האנרגיה.

 

"ראוי כי כך יקרה גם במדינת ישראל. היות שאנו מדברים על תחום אסטרטגי למדינת ישראל ובעל השלכות גיאופוליטיות וכלכליות אדירות על עתידה של ישראל, האיגוד קורא לראש הממשלה לקחת אחריות על הנושא מתוך ראייה אסטרטגית ולעצור את התהליך החד צדדי".

 

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) בירכה על מסקנות ועדת ששינסקי. "דבריו של שר האוצר הערב ראויים לכל שבח", אמרה חברת הכנסת. "המלצות ועדת ששינסקי הן אמנם מתונות, אבל בהחלט משמעותיות וחשובות".

 

לדבריה, "שיטת העלאת המיסוי ואי פגיעה בתמלוגים נהוגה בארצות רבות בעולם. כעת יש לוודא שראש הממשלה נתניהו יישם את ההמלצות במלואן ולא ייכנע ללחצים הציניים של בעלי הון המבקשים כי הציבור יקבל רק שאריות מאוצרות הטבע של המדינה".

פורסם לראשונה 10/11/2010 19:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטנלי פישר
צילום: גיא אסייג
מומלצים