שתף קטע נבחר

היסטוריה של תאונות: התרסקויות F-16 בישראל

המטוס שהתרסק באזור מצפה רמון מלווה עשרות שנים את חיל האוויר. לאורך אותה תקופה, היה מעורב בכמה תאונות שחלקן הסתיימו באורח טראגי. דגמו המתקדם נכנס לשירות ב-2004

כבר 30 שנה טסים טייסים חיל האוויר במטוסי F-16. הדגם המתקדם של המטוס F-16I, המכונה גם "סופה", נכנס לשירות בשנת 2004. האירוע מאמש הוא ההתרסקות הראשונה של מטוס מדגם זה, אך בשלושת העשורים האחרונים ידע חיל האוויר כמה תאונות קטלניות בהן התרסקו מטוסי F-16 מדגמים קודמים, בחלקן הטייסים נהרגו. 

 

ב-13 בספטמבר 2009 נהרג הטייס סגן אסף רמון, בנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ז"ל, במהלך טיסת אימונים במטוס F-16, ליד פני חבר שבדרום הר-חברון.

 

פחות משבועיים לפני כן קורקע מערך מטוסי ה"סופה", לאחר שתקלה חריגה התגלתה באחד המטוסים במהלך אימון שגרתי. צוות המטוס נאלץ לבצע נחיתת אונס, והמטוס הונחת בלא פגע.

 

בזמן מלחמת לבנון השנייה, במהלך המראה של מטוס קרב מסוג F-16 מדגם "סופה", נטשו אותו שני הטייסים בבסיס חיל האוויר בדרום. זאת בעקבות תקלה טכנית. השניים לא נפגעו, והמטוס נעצר על המסלול באמצעות רשת מיוחדת.


F-16 במצפה רמון. שנים ארוכות בשירות צה"ל (צילום: AFP)

 

בפברואר 2003 התרסק מטוס F-16  של חיל האוויר באזור התענכים, צפונית לג'נין. הטייס נטש את המטוס ולא נפגע. סיבת ההתרסקות היתה תקלה טכנית. במאי 2005 נטשו טייס ונווט מטוס F-16 מדגם ברק, בזמן נחיתה בבסיס רמת-דוד. השניים נטשו את המטוס, לאחר שגילו תקלה בכן הנסע הקדמי. המטוס התהפך על מסלול הנחיתה.

 

בתחילת אוגוסט 2000, לא הרחק מצאלים, הצליח טייס מטוס F-16 של חיל האוויר - שהיה בטיסת אימון - לנטוש את המטוס זמן קצר לפני שהתרסק. הטייס צנח בשלום מהמטוס ופונה לבית חולים לבדיקות שגרתיות.

 

חמישה חודשים קודם לכן התרסק מטוס F-16 מעל הים התיכון מול חופי עתלית. גופותיהם של שני אנשי הצוות, רב-סרן יונתן בגין וסרן ליאור הררי נמצאו יומיים לאחר ההתרסקות. באוגוסט 1998 התרסק מטוס F-16 במהלך טיסת אימונים שגרתית, בשדות שליד בסיס רמת דוד, הטייס שנטש את המטוס נפצע באורח קל.

 

תאונות במטוס הקרב אירעו בשנים האחרונות גם בחילות האוויר של מדינות נוספות בעולם. לפני כחודש נהרג טייס ירדני, בהתרסקות מטוס F-16 של חיל האוויר של הממלכה. תאונה דומה התרחשה בירדן באפריל 2008, גם אז הטייס נהרג. בנוסף התרסקו מטוסים מדגם זה בעיראק, גרמניה, טורקיה וארצות-הברית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ממריא - וגם מתרסק. F16
צילום: AP
אסף רמון ז"ל. טרגדיה כפולה
צילום: AFP
מומלצים