שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

יש משהו נפלא בעיר הזאת: יפו של פעם בתמונות

צילומיו של מיקו שוורץ, שהסתובב בא"י מטעם רשות החדשות המנדטורית וצילם, חושף בפנינו את יופיה של יפו של פעם, כיכר השעון הישנה, מסגדים ואורחות חיים מן העבר. עם זאת, אין לנו כמעט פרטים על התמונות. אתם מוזמנים לנסות ולזהות

בפרק זה נחזור לסדרת צילומים מצילומיו של מיקו שוורץ, שהיה צלם חדשות וצילם גם עבור קרן היסוד, קק"ל וגופי תקשורת כאלו ואחרים. הפעם צילומיו יתמקדו בעיר יפו.

 

הצילומים נעשו בין השנים 1945-1939. בשנים אלו, שלאחר המרד הערבי, לא היה הכי בטוח לצלם ביפו אבל מיקו היה צלם עם רישיון לצלם ברחבי א"י, מטעם רשות החדשות המנדטורית. הרשות הפעילה את רדיו "קול ירושלים" והוציאה כל שבועיים חוברת שבה צילומים מהנעשה בארץ ותוכניות השידור של "קול ירושלים".

 

הדו-שבועון התפרסם באנגלית "The Radio", בעברית: "הגלגל", ובערבית: "אל מורטדה". את חלק מהתצלומים סרקתי בעבר מתוך תצלומי מגע (קונטקט) של האוסף, אבל לאחרונה נמצאו התשלילים המקוריים והאיכות מצוינת.

 

מטבע הנסיבות, עיקר הצילום ביפו היה של הישוב הערבי. הדגש הוא על יופי המבנים הציבוריים, הרחובות והגנים. חיי יום-יום של דייגים ואנשים שעוסקים באמונתם. קוראים שיכולים להוסיף סיפורים על הנראה בתצלומים - הבמה שלכם!


1.


2. סניף הדואר בשדרות ירושלים ביפו


3. קולנוע או תיאטרון "אלהמברה"


4. סניף הדואר בשדרות ירושלים, הפעם מזווית שונה


5.


6. מתפללים במסגד בעיר


7.


8. מבט עילי על כיכר השעון ותל אביב באופק


9.


10. כיכר השעון - הסמל של יפו. משמאל, בנק ברקליס


11.


12.


13.


14. דייגים בקרבת הנמל


15.


16. בונים את הספינות


17.


18.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים