שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כדי להשיג רוב להקפאה: נתניהו משכנע שרים
  אחרי שהודיע שההקפאה זמנית ואחר-כך התנה אותה בהכרה במדינה יהודית, ראש הממשלה נכנע ללחץ האמריקני. בדיון בשביעייה לא הושגו הסכמות, אבל הבוקר מתחיל נתניהו לגבש רוב בקבינט לעסקה: שלושה חודשים תמורה הטבות. בליכוד ובבית היהודי תוקפים: "אסור להיות בני ערובה של ארה"ב"

  עד כמעט 1:30 בלילה ישבו אמש שרי השביעייה ודנו בהקפאה החדשה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג להם את חבילת ההטבות האמריקנית, אבל החלטה לא התקבלה. הבוקר (יום א') הוא יציג בממשלה את ההבנות עם ארצות הברית ולמעשה יחל בסבב מול השרים, על מנת להבטיח רוב בקבינט להחלטה שאותה התנה בעבר בהכרה פלסטינית במדינה יהודית.

   

  ההסכמות עם ארצות הברית, שעדיין לא גובשו סופית, הן "חד צדדיות", כלומר לא מערבות את הצד הפלסטיני. ישראל אמורה להכריז על חידוש ההקפאה לשלושה חודשים,

   כל הצדדים יקראו לחידוש המשא ומתן, והפסלטינים אמורים להידחק אל הקיר ולחזור לשולחן השיחות הישירות.

   

  גורמים מדיניים בירושלים אמרו הבוקר כי "אם החבילה הזו תאושר, זה אומר שאנחנו עוסקים בביטחון תחילה, ולא בגבולות תחילה". זאת מאחר שאין לפי שעה סיכום שמחייב את ישראל להגיע לסיכומים מול הפלסטינים בתוך אותם שלושת חודשי הקפאה, בנוגע לגבולות הקבע.


  נתניהו וקלינטון. פגישה ארוכה בשבוע שעבר (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

   

  מה כוללת החבילה האמריקנית, בתמורה ל"הקפאה אחרונה ודי"?

  • הטלת וטו במועצת הביטחון והתנגדות באו"ם ובפורומים בינלאומיים אחרים לניסיון לכפות הסדר מדיני על ישראל, וכן הגברת המאבק בנסיונות הדה-לגיטימציה לישראל.
  • בקשה מהקונגרס לאשר אספקת 20 מטוסי קרב מתקדמים נוספים לישראל, בשווי כשלושה מיליארד דולר.
  • ערבויות ביטחוניות רחבות הרבה יותר, בעת חתימת הסדר עם הפלסטינים.

   

  עם זאת, ההסכמות עם האמריקנים עדיין לא נכתבו - ובינתיים הן בעל פה בלבד. ייתכן שהמצב שממנו הביעו בירושלים שביעות רצון, לגבי מחויבות לדון בגבולות הקבע, ישתנה בשיחות שמנוהלות על-ידי נציגו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו. עדיין לא ברורה גם סוגיית הדרישה הישראלית לנוכחות צבאית בבקעת הירדן.

   

  בשביעייה, פורום שאינו מוסמך לקבל החלטות, אין לנתניהו רוב. למרות תמיכתם של השרים אהוד ברק ודן מרידור בהקפאה החדשה, אביגדור ליברמן, אלי ישי, משה (בוגי) יעלון ובני בגין מתנגדים לה. אך את ההכרעה יצטרך לקבל פורום רחב יותר - הקבינט או הממשלה כולה.

   

  "ההקפאה תגביר הלחץ"

  בינתיים, הגורמים הימניים בתוך הקואליציה של נתניהו מזכירים לו את ההתקפלות, אחרי שהכריז כי ההקפאה היא "חד פעמית". ח"כ ציפי חוטובלי אמרה הבוקר ש"הקפאה נוספת היא בבחינת חזרה על שגיאה פעמיים. חולשה ישראלית תשדר לפלסטינים מסר שלילי ותוביל להגברת לחצים על ישראל. מדינת ישראל לא יכולה להיות בת ערובה של ארה"ב".

   

  יושב ראש סיעת הבית היהודי, ח"כ אורי אורבך, הודיע כי יפעל להוצאת מפלגתו מהקואליציה במקרה של הקפאה חדשה.

   "הבית היהודי לא יהיו שותף לאובססיית ההקפאה של נתניהו והליכוד", הוא טען.

   

  ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, יו"ר הקואליציה זאב אלקין מהליכוד ואריה אלדד מהאיחוד הלאומי, שיגרו הבוקר מכתב לשרי הימין בקריאה להתנגד להקפאה נוספת. "שום חבילה ביטחונית לא תוכל להיות שוות-ערך לנכס הביטחוני של גב ההר ושל בקעת הירדן. שום הבטחה אמריקאית לא תוכל להיות יציבה יותר מהבטחתם-שלכם לציבור בישראל, להפסיק את ההקפאה ולהתחיל בבנייה. עתידו של כל משא ומתן מותנה ביכולתה של ישראל לעמוד בלחצים בלתי הוגנים, ועל כן התקפלות עכשיו תשפיע באופן הרסני על עתיד המו"מ כולו", הם כתבו.

   

  בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. שוב התקפל
  צילום: חגי אהרון
  הפסקת בנייה ל-90 יום
  צילום: רויטרס
  מומלצים