שתף קטע נבחר

דמי הקישוריות: סלקום ופרטנר עתרו לבג"ץ

החברות עתרו לבג"ץ בבקשה שיוציא צו על תנאי שייבטל את החלטת משרד התקשורת להפחית את דמי הקישוריות ב-70%, או לחילופין להורות על תיקונה, כי זה יפגע ברווחיותן ומשום ש"זו אפלייה לטובת בזק ו-HOT". פלאפון תגיש עתירה דומה מחר

חברות הסלולר סלקום ופרטנר עתרו היום בנפרד לבג"ץ נגד ההחלטה של משרד התקשורת להפחית את דמי הקישוריות ב-1 בינואר 2011. ההפחתה הזו מ-25.1 אגורות ל-6.87 אגורות, צפויה גם להפחית את מחירי שיחות הסלולר לצרכנים, ולהקל על כניסת מתחרים חדשים לשוק הזה. מדובר בהפחתה הדרגתית עד 5.5 אגורות ב-2014.

 

החברות ביקשו מבית המשפט להוציא צו על תנאי, שייבטל את החלטת משרד התקשורת והתקנות שבאו בעקבותיה, או לחילופין להורות על תיקון החלטת המשרד והתקנות כך שהתעריפים לא יפחתו מעלותם הריאלית. פרטנר טענה בעתירתה כי "לנוכח דחיפותו של הנושא, להוציא צו ביניים לפיו יותלה תוקפה של החלטת משרד התקשורת ותוקפן של התקנות עד לתום הדיון בעתירה". מחר צפויה לעתור גם חברת פלאפון נגד המהלך.

 

פרטנר טענה עוד כי התעריף החדש שייגבה עבור העברת שיחה בין רשתות שונות  6.87 אגרות, הוא הנמוך בעולם, והמהלך כולו אינו מידתי, פוגעני ומפלה.  לפי פרטנר, "מדובר בשיא עולם שלילי - הפחתה שאין לה אח ורע בעולם, בה מופחת תעריף קישור הגומלין מתחת לעלות הריאלית וללא מנגנון הדרגתי, בניגוד להמלצת חברת הייעוץ הבינלאומית NERA ששכר משרד התקשורת".

 

ובנוסף, לפי פרטנר, ההחלטה "בלתי חוקתית ופוגעת פגיעה קשה בקניינה של פרטנר; נגועה באפליה פסולה; בלתי סבירה באופן קיצוני ובלתי מידתית בעליל; וכל זאת על רקע של חשש לניגוד עניינים מוסדי בקבלת ההחלטה ותוך נקיטה בהליך רווי פגמים מינהליים ונוהליים".

 

אפלייה לטובת בזק ו-HOT

קצפה של פרטנר יוצא בעיקר נגד האפלייה לכאורה, לטובת הדואופול שהוא HOT ובזק, לדידה. "הפגיעה הקשה בחברות הסלולר הינה בלתי מידתית בעליל, בהיותה פוגעת בתחרות הקיימת בין חברות הסלולר לבין המפעילים הנייחים". לפי פרטנר, "ההפחתה מחבלת בתחרות שבין חברות הסלולר לבין הטלפוניה הנייחת, ותגרום להסטה רבתי של שיחות, אשר תעצים באופן בלתי סביר, מפלה ובלתי מידתי את כוחן הניכר של בזק ו-HOT".

 

פרטר טוענת לאפלייה משום שאצל המפעילים הנייחים יוותר תעריף קישור גומלין היסטורי, שנקבע ב-2003 לפי עלויות האמת של בזק בשנים עברו.  כך שבעצם, חברות הסלולר יוסיפו לשלם למפעילים הנייחים תשלומי קישור גומלין מפלים וגבוהים - לפי עלויות אמת היסטוריות - בעוד שהמפעילים הנייחים – הפועלים בדואופול - ישלמו לחברות הסלולר תעריפים חדשים נמוכים באופן חסר תקדים שאינם מכסים כלל את עלויות האמת שלהם.  .

  

פרטנר מציינת בעתירתה כי זו הפעם הראשונה בישראל ובעולם, בה מפחית הרגולטור את תעריף קישור הגומלין מתחת לעלות הריאלית ובשיעור של למעלה מ- 70% "ללא הדרגתיות ולא כל פיצוי". פרטנר מדגישה בעתירתה, כי נפלו פגמים וטעויות חמורות ביישום המודל התיאורטי הנ"ל וכי לו היה מיושם המודל כראוי, אף לשיטת משרד התקשורת, התעריף שהיה מתקבל היה עומד על 14.2 אגורות לדקה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
"הפחתה שאין לה אח ורע"
index open
מומלצים