שתף קטע נבחר

ראשי יו"ש לנתניהו: "חזור הביתה לערכי הליכוד"

ראשי המתנחלים התכנסו לדיון חירום בדרכי המחאה בהקפאה הנוספת: "כבר עדיף את ציפי מביבי". ח"כים מהליכוד שוקלים להקים לובי שיתנגד לצעד. הפגנה מול בית ישי: "ש"ס שמאלנים"

"נתניהו, תחזור הביתה לערכי הליכוד, תחזור הביתה לבוחריך ולמטרות לשמן נבחרת". ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון, שהתכנסו הערב (יום א') לישיבת חירום על מנת לדון בדרכי המאבק בחידוש ההקפאה, קראו לראש הממשלה לחזור בו מתוכניתו. בין היתר, בכוונתם ליזום מחר פורום של חברי כנסת מהליכוד המתנגדים להקפאה, בו יבחנו סנקציות בכנסת אם תאושר ההצעה האמריקנית.


כינוס החירום. "מצבנו הורע, אפילו ביחס לשלטון אולמרט" (צילום: עידו ארז) 

 

בישיבה הערב נכחו ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, שאירח את הכינוס במשרדיו, ראש מועצת אלקנה, צדוק זהוראי, וראש מועצת בית-אל, משה רוזנבאום. כמו כן השתתף בה ח"כ דני דנון (ליכוד). "היום בבוקר נודע לנו על כוונתו של נתניהו לחדש את הקפאת הבנייה באופן שלא ידענו מאז הספר הלבן", אמר ח"כ דנון. "ההקפאה הנוכחית אומרת שכל בית שנבנה כעת ביהודה ושומרון, בנייתו תיעצר - בין אם מדובר ביסודות שכבר הונחו או בבתים במהלך בנייה. כינסנו כינוס חירום של ראשי רשויות כדי לומר לשרים כי בידם לעצור את המהלך הזה".

 

לדברי ח"כ דנון, הצעד הבא בהתנגדות להקפאה עלול לכלול צעדים פרלמנטריים. בליכוד החל להתארגן לובי המתנגד לתוכנית נתניהו, בו שותפים השר יולי אדלשטיין, יו"ר הקואליציה זאב אלקין, יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין, ח"כ ציפי חוטובלי, ח"כ איוב קרא ודנון עצמו.  

"הליכה להקפאה נוספת היא פשיטת רגל מוסרית של הליכוד וזלזול בהבטחה שלטונית שנתנו כל שרי המפלגה, שלא לחדש את ההקפאה", אמרה חוטובלי. "הקפאה נוספת היא סלילת הדרך לויתורים מהצד הישראלי בלבד". מחר ייפגשו חברי הכנסת מהליכוד בלשכתו של השר אדלשטיין, ויבחנו סנקציות דוגמת הצבעה נגד התקציב ונגד הצעות החוק שיבקש נתניהו להעביר.
 

גם מסיקה פנה הערב לשרים ואיים "לבוא בחשבון" עם אלה שלא יביעו התנגדותם למהלך ההקפאה. "אנו רואים בחומרה את הכוונה להקפיא את הבנייה ליהודים בלבד ביהודה ושומרון", ציין. "יש בכך פגיעה מוסרית קשה כשאתה מכריז מראש על כך שהשטח לא שלנו וכעת רק נותר להתמקח על תנאי היציאה ממנו. יש כאן סטייה כלכלית משום שחוסר הוודאות מרחיק יזמים והשקעות. שלא יהיה ספק, ראינו מה קרה בעזה ולא ניתן לתסריט בלהות דומה לקרות בלב הארץ".

 

ראש המועצה מסיקה אף הודה כי היה מעדיף לראות את יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, מנהיגה את המדינה מאשר נתניהו. "מאז שהוא נבחר, מצבנו הורע, אפילו ביחס לשלטון אולמרט. אם ההצעה הזו תחודש, מבחינתנו קיצה של הממשלה קרב ובא. כבר עדיף את ציפי מנתניהו".

 

הפגנה מול בית ישי: "ש"ס שמאלנים"  

"אנו נפגשים כאן הערב בשעת משבר קשה להתיישבות", הוסיף זהוראי. "אני קורא לכל נאמני ארץ ישראל להשמיע את קולם, ולשר אלי ישי, שהוכיח לאורך כל הדרך את נאמנותו להתיישבות, לא לתת יד למעשה שימיט עלינו קלון".


הפגנה נגד ש"ס. "אל תיתן יד לקלון" (צילום: אבי פרץ)

 

הבוקר הודיע יו"ר ש"ס ישי כי לא יתנגד בהצבעה בממשלה על חידוש

ההקפאה, אלא ינקוט בהימנעות פסיבית, בתנאי שהבנייה בכל חלקי ירושלים וביישובים נוספים בשטחים תחודש באופן מיידי.

 

בתגובה, ערכו ועדי המתיישבים בנימין ושומרון הפגנה מול ביתו של השר בשכונת הר-נוף, במקביל לכנס החירום, ומהישיבות הסמוכות נזרקו עליהם ביצים. בהפגנה השתתפו כ-30 פעילי ימין, ובראשם ברוך מרזל, שקראו לשר להתנגד להקפאה ונשאו כרזות כגון "הקפאה לא רוצים, בתורה מאמינים", "אלי, אלי, אל תהיה כמו דרעי" ו"ש"ס שמאלנים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ראינו מה קרה בעזה"
צילום: עידו ארז
גרשון מסיקה. "יבוא בחשבון" עם התומכים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים