שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוצץ פוגע בשיניים? מדריך צחצוח שיניים לילדים

  למה חשוב לצחצח גם שיני חלב, איך עושים את זה נכון ואיך מכינים את הילדים לטיפול אצל רופא שיניים? לכבוד חוק טיפולי שיניים חינם לילדים: כל המידע שאתם צריכים לשנן

  עכשיו כבר אפשר לחייך. השנה נכנס לתוקפו החוק שמזכה כל ילד עד גיל שמונה במגוון טיפולי שיניים חינם או במחיר השתתפות עצמית נמוכה. תוכנית טיפולי השיניים של יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, שאושרה פה אחד בממשלה, עושה בימים אלה את צעדיה הראשונים. אז למה בכלל חשוב לבצע טיפולים בשיני חלב שגם כך מתחלפות בגיל שש? כל השאלות והתשובות במדריך לפניכם.

   

  למה שיני החלב מתחלפות?

  שיני החלב מתחילות להתפתח בתוך הלסת כבר בשלב העוברי, ומתחילות לבקוע בסדר קבוע ומדורג החל מגיל חצי שנה ועד גיל שנתיים. שיני החלב קטנות מהשיניים הקבועות, מספרן נמוך יותר והן מתאימות ללסת הפעוט. מאחר שהשכבה החיצונית של השן עשויה אמייל, רקמה דמוית עצם קשה שאינה גדלה עם הזמן, מתחלפות שיני החלב בסדר הדרגתי מגיל שש עד גיל 12 ומפנות מקום לשיניים הקבועות הגדולות יותר. כך נוצרת התאמה מלסת הילד המכילה 20 שיניים ללסת המבוגר המכילה 28־32 שיניים. למעשה, החלפת השיניים היא אמצעי של הטבע, המאפשר את גדילת הפנים והגולגולת תוך כדי שימור היכולת לטחון את האוכל.

   

  האם צריך לצחצח שיני חלב?

  ועוד איך. שימו לב, עד גיל שנתיים אין צורך להשתמש במשחת שיניים: הרטיבו גזה ונקו את השיניים.

   

  כמה פעמים ביום יש לצחצח או לנקות את השיניים?

  פעמיים. בבוקר ולפני השינה. הפעם השנייה חשובה במיוחד מכיוון שעששת הפעילה ביום מזיקה פחות מעששת הפעילה בלילה. במהלך היום הילד מפריש רוק, ששוטף את השיניים ומנטרל את החומצה הנוצרת על ידי החיידקים. בלילה הפרשת הרוק מועטה, ולכן החומצה ממשיכה להמיס את האמייל במשך כ־12 שעות.

   

  באיזו משחת שיניים רצוי להשתמש?

  כאמור, אין צורך להשתמש במשחה מתחת לגיל שנתיים. בשוק קיימות משחות המותאמות לגילאים השונים. הביאו בחשבון בסבירות גבוהה שהילד יבלע את המשחה בזמן הצחצוח, ולכן שימו על המברשת כמות קטנטנה של משחה, בגודל אפונה. המרכיב בעל החשיבות העיקרית במשחת השיניים לילדים הוא פלואוריד. היות שלילדים עד גיל שש קשה לירוק, מומלץ להשתמש במשחה המכילה ריכוז מופחת של פלואוריד וזאת במטרה למנוע עודף שלו בגוף.

   

  בין השאר, מכילה משחת השיניים גם חומרי טעם וחומרים ששומרים על רטיבות המשחה.

   

  איך נוצרת עששת בשיני חלב?

  עששת מתפתחת בפה בעזרת רובד חיידקים (פלאק) הניזון מפחמימות ומסוכרים. בשלב הראשון מתיישבים החיידקים על שאריות המזון שנותרו בחריצים ובין

  השיניים, ומתחילים להפריש חומצה הגורמת להוצאת הסידן מהשן ומכאן נוצר החור. לאחר מכן חודרים החיידקים אל תוך החור והורסים את שכבות השן עד שהם מגיעים לעצב השן.

   

  מה זאת "עששת הבקבוק"?

  מדובר בעששת המופיעה בגיל הינקות ותוקפת כ־20% מהתינוקות. היא עלולה להיווצר משתייה ממושכת ותדירה של חלב אם או חלב פרה, ובעיקר כאשר התינוק ניזון מהם לפני השינה או כשהוא נרדם במהלך היניקה או מהאכלה מבקבוק.

   

  למה לטפל בשיניים שממילא מתחלפות?

  עששת היא מחלה זיהומית מידבקת, כמו שפעת.

   

  העששת עוברת משן אחת לשנייה באותו פה, בלי אבחנה בין שיני חלב לשיניים קבועות. מאחר ששיני החלב מתחלפות עד גיל 12 עלול להיווצר מצב ששיני חלב נגועות בעששת ידביקו את כל הפה וגם את השיניים הקבועות. יתרה מכך, שיני חלב בריאות מאפשרות תפקוד תקין של מערכת הלעיסה, הן מקילות על הגייה נכונה של מילים, שומרות על האסתטיקה של הפה, ובטווח הרחוק הן שומרות גם על השיניים הקבועות.

   

  מה קורה כששן החלב נשברת?

  שבר בשן הוא פצע פתוח החושף את העצב (המוך) לגירויים שונים כמו שינויי טמפרטורה. בנוסף, שן שבורה מהווה מקור להתרבות חיידקים וזיהומים. לכן חשוב "לסגור" את השבר ולשחזר את השן. השחזור נעשה מחומר מיוחד דמוי חרסינה בגוון לבן ובטכניקה שאורכת דקות ספורות. התוצאה – שן יפה ושלמה, ללא סימני שבר.

   

  מה עושים אם השן נעקרה ממקומה כתוצאה מחבלה?

  תלוי אם מדובר בשן חלב או בשן קבועה. כאשר שן קבועה נעקרת ממקומה, מומלץ להחזיר אותה מיידית למקום שממנו היא נעקרה, לתמוך בה בעזרת האצבע ולהגיע לרופא השיניים במהירות. הורה שמתקשה להחזיר את השן למקומה, רצוי שיכניס אותה לכוס חלב ויבהיל את הילד לרופא השיניים. רופא השיניים יקבע את השן למקומה למשך עשרה ימים.

  שימו לב: השן מחוברת לעצם באמצעות סיבי שריר קטנים, ועל כן אם מחזירים אותה בתוך פחות מעשרים דקות מהזמן שבו היא נעקרה ממקומה, הסיכוי שהשן תתאחה גבוה מאוד.

   

  כאשר שן חלב נעקרת ממקומה, יש להגיע בהקדם האפשרי לרופא השיניים. אין להחזיר שן חלב למקומה. הרופא יבדוק את החבלה ויטפל בהתאם לצורך.

   

  כדי למזער נזקים וחבלות בשיניים, מומלץ לרכוש לילד סד המגן על השיניים בזמן פעילות ספורטיבית. הסד משמש כבולם זעזועים לשיניים הקדמיות הקבועות, והוא ניתן להתאמה באופן אישי אצל רופא השיניים.

   

  על השיניים של בני בן השלוש הופיעו גוונים כהים. מה זה אומר?

  גוון כהה אחיד בכל כותרת השן בזמן שפני השטח של הזגוגית שלמים יכול להעיד שהשן עברה חבלה. אם אין ממצאים נוספים, אין צורך בטיפול אלא במעקב שיוודא שהשן מתפקדת ונושרת בזמן. במקרה של עששת, זגוגית השן תתפורר ותקבל גוון חום לא הומוגני. לפעמים צבע חום מקורו בשינויים שנוצרו בשיניים עם אמייל לא תקין. במקרה זה יספק רופא השיניים טיפול המחזק אותן.

   

  הילד שלי מכור למוצץ. אני חוששת שזה יפגום בצמיחת שיניו. האם לגמול אותו ממנו?

  המוצץ גורם לילד סיפוק והנאה. המציצה חשובה בשלב ההתפתחות האוראלי שמסתיים בגיל 4־5. בגיל זה יראה הילד נכונות להיפטר מהמוצץ בעצמו. התעקשות ההורים לסלק את המוצץ לפני הזמן עלולה להוביל למצב שבו תהפוך האצבע כתחליף למוצץ.

   

  ומה רע במציצת אצבע?

  מהאצבע קשה להיפטר, והכוח שהיא מפעילה בפה גדול יותר מכוחו של המוצץ, מה שיגביר את הסיכון לעיוות מבנה הלסת.

   

  אמרו לי שחשוב לפנות רק לרופאי שיניים מומחים לילדים. האם זה נכון?

  החוק לרפואת שיניים אינו מחייב התמחות בילדים כדי לטפל בהם, ולכן סביר להניח שכל רופא שיניים טוב יוכל לטפל בכ־90% מהילדים. אולם ב־10%

  מהמקרים הנותרים, שבהם נכללים ילדים עם חרדות עמוקות או ילדים מתחת לגיל ארבע, רצוי מאוד שהטיפול ייעשה על ידי רופא מומחה לרפואת שיניים בילדים. בגילאים האלה קשה מאוד לשכנע ילד לפעור את פיו ולתת לאדם זר לחטט בשיניו.

   

  רשימת הרופאים המומחים לטיפולי שיניים בילדים ניתן להשיג דרך הסתדרות רופאי השיניים בטלפונים: 5280507־03־5288054 ,03.

   

  הילד שלי חסר מנוחה בזמן הבדיקה. מה לעשות?

  ילד עד גיל ארבע אינו אמור לשתף פעולה ואין טעם לבקש ממנו לבצע משימות שאינו מסוגל להן. הרופא יציע לך לבדוק את הילד כשהוא אחוז בזרועותייך. לרופא שיניים לילדים יש כלים להגיע לילד ולעודד אותו לשיתוף פעולה.

   

  איך אפשר להפיג את החרדה של הילד?

  הסיבה העיקרית לחרדה נובעת מאי ודאות, ולכן הטכניקה הבסיסית שבה משתמש רופא השיניים מושתתת על שלושה כללים: אמור, הראה ועשה. הוא מספק לילד מראה ארוכה כדי שיתבונן בנעשה בפיו. בו בזמן הוא מתאר לו בשפה ציורית את המכשירים השונים, וכך קורה ששואב הרוק הופך ל"קש פלא", סכר הגומי הופך ל"מעיל גשם" ופותחן הפה הוא כרית שהשיניים נחות עליה.

   

  חומרי הטשטוש וגז צחוק מהווים אמצעי נוסף המסייע בהפחתת החרדה, בפרט כשהילד אינו יכול להבין את ההסבר. גם אבזור המרפאה (טלוויזיה, פלייסטיישן, אורות מנצנצים, פינת ציור ופלסטלינה) מצליח לעורר גירויים ולהסיח את דעתו של הילד מהטיפול. רופאים רבים נוהגים לתת לילד פרס כתגמול על מאמציו בתום הטיפול, מה שבדרך כלל פותח צוהר ליחסים עתידיים.

   

  אמרתי לבני שהטיפול לא נורא ושיהיה גיבור, אבל הוא דווקא פחד. האם טעיתי?

  במידה מסוימת. הימנעו מביטויים שעלולים להעביר מסר עקיף על טיפול חווייתי קשה. לכן הוציאו מהלקסיקון שלכם ביטויים כמו "תהיה גיבור", "אל תפחד", "אקנה לך מתנה", "תצטרך לשבת יפה". זכרו: הכנת הילד לביקור אצל רופא השיניים מגדילה את הסיכויים שהמפגש יעבור בהצלחה. לכן ספקו לו מידע כללי בלי להיכנס לפרטי הטיפול. אם למרפאה יש אתר, היכנסו אליו והראו לו.

   

  אפשר גם להגיע למקום ולעשות לו היכרות ראשונית עם הצוות ללא בדיקה או לראות ילדים אחרים בטיפול.

   

  מהן צורות ההרדמה הקיימות. האם הן מסוכנות?

  אלחוש מקומי: ניתן בזריקה. בתחילה מקובל למרוח את אזור הטיפול בחומר אלחוש בטעם פירות כדי שהילד לא ירגיש את הדקירה.

   

  גז צחוק עשוי מתערובת של חנקן וחמצן: הגז מדיף ריח מתקתק והוא מוחדר לגוף באמצעות שאיפה על ידי מסכה קטנה המונחת על האף. ההשפעה מיידית. גז הצחוק גורם להרפיית שרירים, לתחושת אופוריה קלה ולאובדן תחושת הזמן (טיפול בן חצי שעה נתפס בהשפעתו כמו חמש דקות). השפעתו פגה כשמסירים מהילד את המסכה. בניגוד לדעה הרווחת, הילד אינו צריך להיות בצום לפני הטיפול בו. גז צחוק במינונים מבוקרים הניתן על ידי רופא ובפיקוחו אינו מלווה בתופעות לוואי וסיכונים.

   

  טשטוש (סדציה): חומרי הטשטוש ניתנים בצורת סירופ ולרוב הם מיועדים לילדים מתחת לגיל ארבע. ישנם סוגים שונים של חומרי טשטוש. חשוב לבחור חומר השומר על ערנות הילד.

   

  הרדמה מלאה: יתרונה בעובדה שהיא מאפשרת לרכז ביום אחד כמה וכמה טיפולים. עם זאת מדובר בטיפול יקר יותר, שאינו דורש הרבה מיומנות ומאמץ. הטיפול מחייב רופא מרדים והקפדה על הוראות הצום לפני ההרדמה. הרדמה כללית היא פעולה המלווה בסיכונים שלא תמיד צפויים, ועל כן רצוי שאפשרות זו תישמר למקרים חריגים במיוחד.

   

  הרופא ביקש לעשות לילד צילומי רנטגן. האם זה מסוכן?

  בדרך כלל לא נגרם נזק בעל משמעות קלינית כתוצאה מהקרינה הנמוכה שמשתמשים בה לצילומי שיניים. למרות זאת נוקטים רופאי השיניים את כל אמצעי ההגנה לילד, כמו "צינור עופרת עם צווארון", ומשתמשים במכשור מתקדם ובפילמים רגישים ומצלמים רק כשצריך. בנוסף, מקובל להגביל את צילומי השיניים של הילד לפעם בשנתיים ולא מעבר לשלושה צילומים בממוצע לשנה. כיום קיימת גם טכניקת צילום דיגיטלית עם פילמים רכים המותאמים לילדים, ושם הקרינה אפסית. ברוב המרפאות משתמשים בטכניקה זאת.

   

  התבקשתי לעשות לילד צילום פנורמי. האם הוא עלול להזיק?

  כן! במרפאות שיניים רבות קיימת נטייה לשלוח ילדים שלא משתפים פעולה לצילום

  פנורמי, שהוא צילום חיצוני וקל לביצוע בקרב ילדים קטנים. מעבר לעובדה שהצילום הפנורמי מכיל ריכוז גבוה של קרינה, הוא אינו מלמד על מצב העששת בפה ואינו בעל יתרון.  

   

  ייעוץ מקצועי: ד"ר רויטל שסקין־בלצן, רופאת שיניים מומחית לילדים, בעלת מרפאת "חללית השן" ומובילת פרויקט "פיית השן" למניעת עששת בתינוקות; ד"ר ג'וני ח'רעובה, רופא שיניים מומחה לילדים ומדריך במחלקה לרפואת שיניים לילדים, אוניברסיטת תל אביב 


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  למה חשוב לטפל בשיני חלב? מדריך
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים