שתף קטע נבחר

גורם מדיני: מתיחות עם ארה"ב על המסמך הכתוב

קלינטון ואובמה בירכו, אבל נתניהו לא ממהר להעביר את ההקפאה השנייה לאישור בקבינט. גורם בכיר טען כי האמריקנים סירבו למסור התחייבות בכתב שלא ידרשו הקפאה נוספת. "זה רק ספין, הכל כבר סגור", טען מנגד בכיר בממשלה

כותבים על הקרח? ראש הממשלה מסרב בינתיים להביא את תוכנית ההקפאה השנייה לאישור הקבינט. בממשלה יש מי שטוען שהכל בעצם כבר סגור, אולם גורמים בכירים בירושלים הבקיאים בנושא אמרו הערב (יום ג') ל-ynet כי במהלך השיחות מול האמריקנים נרשמה מתיחות מסוימת, לנוכח ההתעקשות הישראלית לעגן את כל הסיכומים בין נתניהו לקלינטון במסמך כתוב.

 

האמריקנים, אמר גורם בכיר, ביקשו לעדן את הניסוחים - לנוכח התנגדות הפלסטינים לכך שהאמריקנים יתחייבו כי הדרישה להקפאה למשך שלושה חודשים נוספים תהיה האחרונה בסוגיה זו.

הוא אף ציין חילוקי דעות שעלו בנושא הפליטים, ורמז כי נתניהו דרש התחייבות אמריקנית לכך שבכל הסדר קבע, לא ישובו פליטים פלסטינים לתחומי מדינת ישראל.

 

נראה שמסיבות פוליטיות פנימיות, מתעקש נתניהו לקבל את המסמך שהובטח לו, ובלעדיו אין בכוונתו להביא את המשך ההקפאה לאישור הקבינט. בשעות האחרונות, כך לפי גורמים מדיניים, מורגשת תקיעוּת מסוימת במגעים עם האמריקנים.

 

מנגד, טענו בכירים בממשלה כי כל הניסיונות של הימים האחרונים להבליט את המאמץ הישראלי לקבלת מסמך "אינו אלא בגדר ספין, תרגיל של נתניהו בניסיון להראות כמה הוא כביכול נאבק ונלחם. לא יושבים שבע שעות (עם קלינטון) סתם. אלה סיפורים, הכל כבר מסוכם וסגור - וכעת כל צד משחק את החלק שלו".

 

הנשיא ברק אובמה ומזכירת המדינה הילרי קלינטון כבר בירכו בימים האחרונים

את ראש הממשלה נתניהו על ההחלטה להקפיא, למרות שזו טרם אושרה סופית.

 

בסוגיית ההקפאה והאפשרות לכך שישראל תשוב לבנות בהתנחלויות אחרי שלושת החודשים שיוקצבו לשם כך, אמר היום הממונה על המשא-ומתן עם ישראל ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, כי "הדיבורים בישראל על בנייה מחודשת אפילו בחלק מההתנחלויות הן צעד חד-צדדי שיש לו השפעה משמעותית על השיחות. הדברים האלה הם ניסיון של ישראל להנמיך את רף הציפיות שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וקלינטון. על מה יושבים שבע שעות?
צילום: רויטרס
אבו מאזן. הפלסטינים מוחים על הניסיון החד-צדדי
צילום: AP
מומלצים