שתף קטע נבחר

אש במגדל שלום בת"א; 4 נפגעו קל

כוחות הכיבוי התקשו להגיע לקומה ה-30 בגורד השחקים, שהיה בעבר הגבוה ביותר במזרח התיכון. העובדים פונו. העשן התפשט במהירות ממוקד האש, במתחם שהיה נעול. עדי ראייה סיפרו ל-ynet: "עשן יצא משני צדי המגדל. זה נראה מפחיד מאוד"

אש בצמרת המגדל: שריפה פרצה אחר-הצהריים (יום ד') בקומות העליונות של מגדל שלום בתל-אביב. כוחות הצלה גדולים פעלו במקום, וגם אחרי שעה ארוכה לא השיגו שליטה על האש בשל הקושי להגיע לקומות הגבוהות. לפחות ארבעה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן.

 

מד"א העניק טיפול לנפגעים, המשטרה פינתה את הבניין מיושביו, וביקשה מהציבור להימנע מלהגיע לאזור השריפה בשעות הקרובות. מעיריית תל-אביב נמסר כי נחסמו לתנועה הרחובות ברדיוס 250 מטרים מהמגדל, ועומסי תנועה כבדים הורגשו באזור.

 

במקום פעלו שבעה צוותי כיבוי, שאנשיהם נאלצו לטפס במעלה גורד השחקים עד לקומה ה-29, כדי להגיע למוקד התלקחות האש - במתחם משרדים שהיה נעול. שני מנופי מסייעים במאמצים להשתלט על הלהבות, ולמקום הוקפצו צוותי כיבוי גם מתחנות בערים השכנות ואף כבאים שהיו בכוננות בבתיהם.

 

משה אדרי, מפקד מרחב ירקון, אמר בשידור החי ב-ynet ש"ידוע לנו שאין לכודים שנמצאים בקומה 29-30. ההמלצה שלי היא שאנשים לא יגיעו למקום לפחות בארבע השעות הקרובת עד שנוודא שאין סכנה לנזקים וצוותי הכיבוי השתלטו על השריפה". לדבריו, אחרי שחוקר שריפות יבדוק את המקום, תתפרסם חוות דעת מסודרת לגבי הנסיבות.

 

מני בן-משה, שעובד במגדל, סיפר ל-ynet: "התחילו לפנות אותנו, והטפטפות מלמעלה התחילו לעבוד. אני מחפש אחר חבריי. כולם יוצאים החוצה. הייתה אזעקה והתחלנו להתפנות מהמקום על-פי התוכנית שתרגלנו. יש כאן כבאים שמשתלטים על העניינים. זה לא יותר מחצי קומה, ובכל אופן - פינו את כל הבניין, וכל העובדים בחוץ".


"עשן יצא משני צדי הבניין" (צילום: שחר פרידמן)

   

ארז, שעובד בחברת פיננסים בקומה ה-23, סיפר: "בסביבות 16:30 הודיעו לנו שפרצה שריפה, אחרי שהתחלנו להרגיש בריח של משהו שרוף. מיהרו לפנות אותנו ורצנו מהר למטה במדרגות".

 

דניאל אנגלמן סיפר בשיחה עם ynet כי היה בפגישת עבודה בבניין, וכאשר יצא כבר החלו בפינויו: "הוציאו את כולם, וחלק מהעובדים לא הבינו למה. הם לא שמו לב מה קורה". אנגלמן סיפר ש"נהייה עשן רק יותר שחור. הוא יוצא מיותר כיוונים. יש מסוק באוויר, ואני רואה את פנסי הכבאים, שבתוך הבניין מנסים להשתלט על המצב".


כבאים הוקפצו גם מהבית (צילום: ירון ברנר)

 

יוסי ברגמן, שעובד במגדל סמוך, השקיף מחלון משרדו על ההתרחשויות. "יש כאן הרבה כבאיות ואמבולנסים. כרגע יוצא עשן משני צדדי הבניין. האור בקומות העליונות פסק תחילה ואז חזר. סגרו חלק מהנתיבים, כך שאי אפשר לעבור מתחת למגדל".


מראה המגדל מלמטה, אחר-הצהריים (צילום: דניאל אנגלמן)

 

עדי, שישבה בבית קפה באחד המבנים הסמוכים, סיפרה כי "בהתחלה הרגשנו ריח חריף של פלסטיק שרוף. אנשים לא הבינו מאיפה הוא נודף. הסתכלנו למעלה, ואז ראינו הרבה עשן יוצא מהצד הדרום-מערבי של המגדל. רצנו מהר כדי לנסות ולהיכנס לשם יחד עם עוברי אורח רבים, אך המשטרה חסמה אותנו. מלמטה זה נראה מפחיד מאוד, בגלל שמדובר בקומה הכי גבוהה של המגדל".

 

מגדל שלום מוכר כגורד השחקים המפורסם הראשון של תל אביב, ובמשך שנים החזיק בתואר המגדל הגבוה ביותר במזרח התיכון. הוא מתנשא לגובה 142 מטרים ובו 34 קומות. הוא מאוכלס, ברובו, במשרדים - אך בשנים האחרונות החלו עבודות הסבה של חלק מהקומות העליונות לדירות מגורים.

 

 

בהכנת הכתבה השתתפו אלי סניור ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המגדל בוער
צילום: דניאל אנגלמן
מגדל שלום, הערב
צילום: ירון ברנר
אמבולנסים למרגלות המגדל, ברחוב הרצל
צילום: ירון ברנר
מומלצים