שתף קטע נבחר

תיעוד בלעדי: הקומה ה-30 במגדל שלום נחרבה

זה התחיל כמו עוד קריאה במוקד: "אש בקומות העליונות". לאט לאט התבררה הקטסטרופה. מים לא היו, המערכות בגורד השחקים קרסו, ועם כל הציוד הכבד נאלצו הכבאים לטפס ברגל. "שברנו חלונות", סיפרו הכבאים לכתב ynet במוקד השריפה. "בלי אומץ ומזל זה היה נגמר אחרת"

המים שנזלו מכל עבר בחדר המדרגות, ריח העשן החריף והקירות המפויחים להחריד העידו יותר מכל על הדרמה שהתחוללה רק שעתיים קודם לכן במגדל שלום בתל-אביב. במשך ארבע שעות נאבקו הכבאים מתחנת תל-אביב בשריפה שהשתוללה בקומה ה-29 והתפשטה לקומה ה-30, כמעט בלי כלים מתאימים. בתיעוד בלעדי ל-ynet מתוך הקומות שנשרפו, מודים הכבאים: "היה לנו הרבה מזל".

 

הקריאה על המגדל הלוהט היית כמו עוד קריאת מוקד. "יש עשן שיוצא מהקומה העליונה", שמעו כבאי תחנת תל-אביב. קצין המשמרת, להב רונן מכתייב, הבין שמדובר באירוע גדול והחל להזעיק עוד ועוד כוחות.

 

לרוע מזלם של הכבאים, רק כשנכנסו לתוך הבניין הבינו שמערכות החירום קרסו. הם נאלצו לאלתר. "זה לא היה פשוט להגיע עד לקומה ה-29 ולגלות שאין לך מים ואין מערכות לשחרור עשן", תיאר להב אילן רוסו. "העשן היה סמיך, ואנחנו לא ממש הצלחנו לראות מאיפה הבערה. שום דבר לא פעל לטובתנו בשריפה הזאת".

 

צילום: דניאל אנגלמן

 

אחרי דקות ארוכות של מאבק הבין מפקד השירות, טפסר בכיר אורי שובל, שמדובר באירוע חריג של ממש, והחליט להקפיץ משמרות נוספות.

 "כשהגענו העשן כבר התפזר בכל מקום" סיפר להב אבי יהודה, "תחשבו שבכל הכאוס היינו צריכים לעלות 30 קומות עם כל הציוד, ורק אחרי זה להילחם בשריפה. זה לא מצב אידיאלי".

 

הבעיה הגדולה ביותר של הכבאים הייתה העובדה שהשריפה פרצה בקומה הטכנית. כמה שעות אחרי שהאש שככה והעשן התפזר, מביקור בקומות העליונות של מה שהיה פעם גורד השחקים הגבוה במזרח התיכון, אפשר היה להבין עד כמה התקשו הכבאים לעבוד.


"יותר מהחום והלהבות הפריע שלא ראינו כלום" (צילום: אלי סניור)

 

בכל מקום נראו חוטים גלויים. שרשראות מתכת נופלות מהתקרות לצד כבלי פלסטיק וחשמל. ואם כל זה לא מספיק - הרי שהעבודה הייתה צריכה להתבצע בחצי-כריעה, שכן מדובר בקומה טכנית שהיא חצי קומה. "במגדלים מהסוג הזה אנחנו רגילים שיש מערכות לשחרור עשן", הסביר הכבאי ירון סרדיניוף. "פה לא היה לנו את זה ונאלצנו לשבור חלונות". זה יוצר בעיה נוספת. "למטה יש אנשים וכל שבירת חלון שכזאת מצריכה תיאום עם הכוחות ששם", מסביר להב משה פריזיאן. "יותר מהחום והלהבות הפריע לנו שלא ראינו כלום".

 

שעה בערך חלפה עד שהכבאים הצליחו לאלתר ולהשיג לחץ מים שאיפשר להם להתחיל ולהשתלט על השריפה. כ-60 איש עבדו בו זמנית על אספקת המים וחדירה לחדרים הבוערים. האש אמנם לא הספיקה להתפשט להרבה חדרים, אבל נזקי העשן והמים ניכרו היטב בכל המשרדים בקומות ה-29 וה-30. בסופו של יום, ארבעה בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן.

 

כמה שעות לאחר האירוע, מספר בעלי עסקים הספיקו להגיע על מנת לאמוד את הנזק. חלק מהם אף לקחו יוזמה והחלו לגרוף את כמויות המים הגדולות שהצטברו.

 "הייתה פה עבודה של חבורת אנשים אמיצה שממש חירפה את נפשה" החמיא לאנשיו טפסר אורי שובל, מפקד שירותי הכבאות. "יצא לנו להתמודד עם המצב הכי כאוטי. אין ספק שללא שילוב של אומץ הכבאים וקצת מזל הכל יכול היה להיראות אחרת".

 

רק הבוקר יגיעו חוקרי שריפות לפסגת המגדל, וינסו לבר בדיוק מדוע התלקחה האש בקומה הטכנית - ככל הנראה בשל קצר - וכן מדוע קרסו כל המערכות. הם יקוו להפיק את הלקחים, כדי שהתקלה הבאה לא תוביל לאסון אמיתי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד מאנשי חברת החשמל בקומה ה-29
צילום: אלי סניור
"שום דבר לא פעל לטובתנו"
צילום: אלי סניור
"חירפו את נפשם"
צילום: אלי סניור
פיח בכל מקום
צילום: אלי סניור
הכבאים בפעולה
צילום: אלי סניור
בוחנים את הנזקים
צילום: אלי סניור
מומלצים