שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  באלסקה הרוב איית: מ-ו-ר-ק-ו-ב-ס-ק-י
  בפעם השנייה בהיסטוריה האמריקנית נבחרה לסנאט מועמדת שכלל לא הופיעה על פתקי ההצבעה. ליסה מורקובסקי, שנוצחה בפריימריז הרפובליקני באלסקה, חששה מטעויות באיות שמה על הפתקים, אך החשש התבדה והיא השלימה קאמבק אדיר

  בפעם השנייה בהיסטוריה האמריקנית נבחרה לסנאט מועמדת שלא הופיעה על פתקי ההצבעה בבחירות אמצע הקדנציה. ליסה מורקובסקי, הסנאטורית מאלסקה שנוצחה בפריימריז הרפובליקני והחליטה להתמודד בכל זאת כעצמאית - הוכרזה הלילה (יום ה') כמנצחת.

   

   

  הפעם הקודמת שבה ניצח מועמד שהמתמודדים נאלצו לרשום את שמו ידנית - כיוון שלא הופיע על פתקי ההצבעה - היתה ב-1954 כשסטורם תורמן ניצח במירוץ לסנאט במדינת דרום-קרולינה. חששה של מורקובסקי כי פתקי הצבעה רבים בעדה ייפסלו כיוון ששמה המסובך (Murkowski) לא יאויית בצורה נכונה - התבדה, והיא הצליחה לנצח את נציג מסיבת התה, ג'ו מילר, בפער של כעשרת אלפים קולות.

   

  עקב המצב המיוחד שנוצר באלסקה, נספרו קולות הבוחרים במדינה הצפונית באופן ידני על-ידי ועדת הבחירות המרכזית. למרות החוק הנוקשה, החליטה הוועדה לאשר 92,715 פתקים שבהם נכתב שמה של מורקובסקי עם שגיאות כתיב סבירות, מהם ניתן היה להבין כי הבוחרים התכוונו להצביע לליסה מורקובסקי.


  אייתו נכון? פתק הצבעה בבחירות באלסקה (צילום ארכיון: AP) 

    

  מורקובסקי הפסידה כאמור בפריימריז הרפובליקני לג'ו מילר, שהיתה בתחילת המירוץ חביבה של המושלת לשעבר שרה פיילין והומלץ על-ידה. מורקובסקי שקלה לפרוש סופית מתוך ידיעה שניצחון מבלי ששמה מופיע על פתקי ההצבעה הוא כמעט בלתי אפשרי. למרות זאת, ועל-רקע הסכסוך שנתגלע בין מילר לפיילין, החליטה מורקובסקי להתמודד בסופו של דבר באופון עצמאי תוך שהיא מצהירה על עצמה כשייכת לסיעה הרפובליקנית בסנאט.

   

  הניצחון בקלפי הוא "נקמתה המתוקה" של מורקובסקי ומשפחתה בפיילין ונאמניה באלסקה.
   אביה של הסנאטורית, פרנק מורקובסקי, כיהן בעצמו בסנאט במשך 21 שנה ולאחר שנבחר למושל אלסקה בשנת 2002 מינה את ליסה למחליפתו. במהלך תקופת כהונתה של הבת, הודח אביה שעבר לכהן כמושל, על-ידי שרה פיילין. השנאה בין מורקובסקי לפיילין רק הלכה וגברה כשפיילין החליטה להמר על מילר בניסיון להדיחה גם מהסנאט.

   

  פרסום התוצאות האלסקה משלימות למעשה את תמונת הקונגרס האמריקני החדש. מסיכום התוצאות עולה כי למרות הכתרים שנקשרו לפיילין ותמיכתה במועמדי "מסיבת התה" - בסופו של דבר נבחרו רק שני מועמדים המזוהים עם התנועה לתפקידים בכירים: ראנד פול מקנטקי ומרקו רוביו מפלורידה. מועמדים אחרים כמו כריסטין אודונל מדלוואר, שרון אנגל מנוואדה, ג'דון בנט מקולורדו, וכעת מילר מאלסקה - הודחו. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מורקובסקי. קאמבק אדיר
  צילום:AP
  רק שניים נכנסו לסנאט. פיילין
  צילום: AP
  מומלצים