שתף קטע נבחר

מג'וליס לבית ג'אן: טיול בין הכפרים הדרוזים בגליל

עם תום ימי המסיק ומבט לחג השמן - חנוכה - מומלץ לבלות את סוף השבוע, ולא רק, בכפרי הדרוזים בגליל. הנה רעיון למסלול שיפגיש אתכם עם שני העולמות - עולם הזית והעולם הדרוזי

בשבועות האחרונים היה הגליל כמרקחה. עם מקל ביד ויריעות שנפרסו מתחת לכל עץ, מסקו התושבים את כרמי הזיתים, כל אחד בחלקתו, וקצרו את פירותיה של מסורת המחוברת לאדמה.

 

לקראת סוף המסיק ועם מבט קדימה לחנוכה - חג השמן, אנו ממליצים לגנוב יום ולנסוע לכפרי הגליל כדי לראות, להריח ולטעום קצת משני עולמות, העולם הדרוזי ועולם הזית. הטיול עובר בין היישובים ג'וליס, ג'ת ובית ג'אן ומאפשר להציץ לבתי הבד הפעילים ביישובים האלה, וקצת גם לחצרות הבתים של תרבות שרוב האנשים לא ממש מכירים.

 

איך מגיעים: נוסעים בכביש 70 בין צומת אחיהוד לכברי. בצומת ג'וליס פונים מזרחה בכביש 8533, לכיוון ירכא וג'וליס.


מפת הטיול (באדיבות אתר מפה)

 

תיאור המסלול

הטיול מתחיל בכניסה לכפר ג'וליס מכביש 70 (נקודה 1 במפה). כאן נולד בשנת 1898 השיח' אמין טריף, ששילב במנהיגותו עוצמה ומתינות, חיבר את אנשי העדה הדרוזית למדינת ישראל ועודד את בניה לשרת בצה"ל. השיח' טריף נפטר בשנת 1993 וקברו נמצא בתוך הכפר. מצומת הכניסה לג'וליס ממשיכים ישר (מזרחה) ונוסעים עד תחתית הכפר ירכא. פתחו של הכפר הפך למרכז קניות גדול, המושך מחפשי ג'ינסים בחצי מחיר. בכיכר השנייה פונים שמאלה ומטפסים במעלה הכפר ירכא. העלייה ארוכה, ומרכז הכפר נמצא במרומי הגבעה.

 

במרכז הכפר ההיסטורי הכביש הופך צר וחד-סטרי. לאחר כ- 600 מ' בכביש הצר נראה משמאל מבנה מודרני חריג לנוף המקום - מבנה המועצה המקומית (2). חונים לידו ויוצאים לטיול קצר בסימטאות שסביב מרכז הכפר. אנשי הכפר, מסבירי הפנים, יעזרו לכם למצוא את קברו של חושי הארכי. חושי היה ידידו הנאמן של המלך דוד שנשלח אל מחנה אבשלום בזמן המרד כדי לסכל את עצת אחיטופל (שמואל ב, ט"ו 31, ט"ז 16). על פי המסורת, קבור חושי בטבורו של גרעין הכפר, ותושביו קוראים לו יוסף הצדיק.


קבר ראש העדה לשעבר אמין טריף בכפר ג'וליס (צילומים: חנן ישכר)

 

חוזרים למכונית, וליד בניין המועצה פונים שמאלה (צפונה). הכביש מתפתל בין הסימטאות, בדרך אל עין מג'נונה. לאחר כ-400 מ' יוצאים מהכפר ויורדים בכביש צר מאוד, שתלוי על מדרון ההר, אל נחל בית העמק, או בשמו המקומי - נחל מג'נונה. כשמגיעים לערוץ אפשר לרדת מהרכב וללכת כ- 600 מ' במעלה הנחל, אל המעיין שזכה לתואר המשוגע. המעיין מפכה מים לפעמים, אבל בדרך כלל הוא חרב, ואין לדעת מתי יפכה שוב.

 

בית הבד העתיק

הכביש הצר ממשיך ועולה בפיתולים חדים ותלולים לכיוון הכפר ג'ת, בין עצי זית עבי גזע הנטועים כאן כבר עידן ועידנים. הכפר הדרוזי ג'ת חבוי לו בין כרמי הזית, רחוק מכל כביש ראשי והמולה. בכניסה פונים שמאלה ומייד ימינה, ליד מפעל לחיתוך אבן גלילית. חוצים את הכפר (3) ובסוף הכביש פונים ימינה (מזרחה) בכביש 8721, שמטפס אל הכפר יאנוח.

 

כשנכנסים ליאנוח עוקבים אחרי השילוט אל מרכז הכפר ואל בית הבד (4). כאן עוצרים לטיול חביב בסימטאות ונכנסים אל בית הבד העתיק שעדיין פועל. אם הוא סגור - מקישים על דלת הבית שממול לכניסה, ובעלי הבית יזמינו אתכם לסיור במקום וגם וישמחו אם תקנו גם פיתה עם לבנה טריה.


להכיר תרבות שרבים טרם מכירים. דגל העדה הדרוזית

 

בעקבות נבי סבלאן

יוצאים מהכפר עם השילוט לכפר ורדים. בכפר ורדים נוסעים ישר כל הזמן, חוצים את כפר ורדים, ובכביש 854 פונים שמאלה (צפונה) לכיוון מעלות (5). בצומת תפן פונים ימינה (מזרחה) לכביש 89 ונוסעים בו כ-8 ק"מ, עד הכניסה לכפר חורפיש. עוברים את השער הצהוב של הכפר ופונים ימינה לכביש תלול העובר בין הבתים. הכביש מוביל אל ראש הר זבול (6), שעל פסגתו נמצא מקאם א-נבי סבלאן, המקודש לדרוזים.

 

הדרוזים מאמינים כי סבלאן הוא אבו אל-ח'יר, אחד מחמשת הנביאים החשובים להם. במקום מכלול מבנים, ובהם מערה קטנה שבה לפי המסורת הסתתר נבי סבלאן מפני רודפיו. אם תשאלו פלוני מהעדה מה היה תוכן נבואתו של סבלאן ומדוע התקדש על ידי הדת הדרוזית, תקבלו תשובה מוגבלת, אם בכלל. כידוע, הדת הדרוזית היא דת סודית ועקרונותיה הכמוסים ידועים רק לאלו מהאוכלוסייה שהוטל עליהם להיות דתיים. על כל פנים, ממרומי ההר יש תצפית מרהיבה לכל עבר, ורק בשבילה היה שווה לאמץ את מנוע המכונית.


קבר נבי סבלאן. היה אחד מחמשת הנביאים החשובים בדת


עולי רגל דרוזים מצטלמים אל מול הנוף בנבי סבלאן

 

כביש המריבה

יורדים בחזרה וחוצים את הכפר מזרחה. מיד כשהכפר מסתיים, מעבר לשער צהוב נוסף, פונים ימינה לכביש צר, שבתחילתו נראה לא מזמין. הכביש מכונה בפי המקומיים כביש המריבה, זכר לריב שהיה על פריצתו בין הארגונים הירוקים לתושבי הכפרים (שניצחו בסוף - עובדה).

 

הכביש הצר והמיוחד עובר תחילה בין עצי זית עתיקים, ובהמשך בתוך חורש ירוק ובערוץ נחל, שהוא אחד מיובלי נחל כזיב. אחרי חמישה קילומטרים של נסיעה מלווה בנוף גלילי של חורש צפוף, מסתיים הכביש בכפר הדרוזי בית ג'אן (7). כאן, אם תרצו במסעדה מקומית ואם תרצו בקפה על הגזייה, מסתיים הטיול.


אחד מיובלי נחל כזיב. כביש המריבה בין חורפיש לבית ג'ן

 

פרטים כלליים

  • סוג רכב: רגיל
  • אזור: גליל עליון
  • נקודת מוצא: כפר ג'וליס
  • נקודת סיום: בית ג'אן
  • אורך המסלול: כ- 40 ק"מ

  • משך הטיול: 4 - 6 שעות
  • דרגת קושי: קל

 

  • מבוסס על טיול מאת עומר יגאל שהופיע בספר "60 שנים 60 טיולים" בהוצאת מפה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמטה בכפר ירכא
צילום: חנן יששכר
בקרו בבית הבד הדרוזי. מסיק הזיתים
צילום: חנן יששכר
מומלצים