שתף קטע נבחר

חזק, מהר ומדויק

סיירת מטכ"ל, השייטת, דובדבן - כולן עוברות את אימוני ההשתלטות על מחבלים בלוט"ר - ביה"ס ללוחמה בטרור של צה"ל, שמדריכיו גם משתתפים בפעילות מבצעית

הכל התנהל במהירות, ביעילות ובדייקנות. בתוך זמן קצר השתלט כוח צה"ל על הבית שכל דייריו הפכו לבני ערובה בידי מחבלים.

 

האירוע הזה התרחש השבוע, אבל אין מדובר בתקרית אמיתית, אלא בתרגיל בלבד של מדריכי היחידה ללוחמה בטרור (לוט"ר) של צה"ל. בסיס הלוט"ר, שהוא למעשה בית-הספר ללחימה בטרור של הצבא, ממוקם במתקן אדם ליד מודיעין. מתאמנים בו לוחמי היחידות המיוחדות והמובחרות בצה"ל, אשר לוחמה בטרור היא חלק ממשימותיהן. כל קורס נמשך כמה שבועות.

 

אולם הלוט"ר אינו רק בית-ספר, אלא מדובר גם ביחידה מיוחדת ומיומנת שלוחמיה הם המדריכים בבית-הספר. אלה יוצאים מדי פעם לשטח ומשתתפים במשימות מבצעיות.

 

מי שרוצה לשרת ביחידה צריך להתגייס תחילה לכפיר, שהיא אחת מחטיבות החי"ר של צה"ל. המועמדים עוברים גיבוש מפרך. מי שעובר אותו בהצלחה עובר טירונות בכפיר ואחר כך הכשרה של שנה ביחידה עצמה. היא כוללת, בין היתר, אימוני ירי, צליפה, גלישה, טיפוס, פריצה וכדומה. מי שמסיים את המסלול בהצלחה מתקבל ליחידה.


לוחמי הלוט"ר. "עיסוק שאין בו מקום לטעויות"(צילום: יריב כץ)

   

בלוט"ר מתאמנות, בין היתר, השייטת, הסיירות ודובדבן. לוחמי השייטת שהשתלטו על המרמרה עברו את אימוני הלוחמה בטרור בלוט"ר, וכך גם לוחמי סיירת מטכ"ל שהשתתפו בניסיון החילוץ של החייל החטוף נחשון וקסמן ז"ל ב‭- 1994-‬ ניסיון שהסתיים בכישלון.

 

"חיילי הלוט"ר הם לוחמי יחידה מיוחדת מהשורה הראשונה‭,"‬ אומר רס"ן ניר, סגן מפקד היחידה. "הייתי חמש שנים בסיירת צנחנים ואחר כך במגלן, ואני יודע על מה אני מדבר‭."‬

 

השבוע ביקרו בבסיס הלוט"ר כ‭70-‬ חיילים שמסיבות שונות לא סיימו מסלול ביחידות מיוחדות, ולכל אחד מהם ניתנת הפריבילגיה לבחור באיזו יחידה להמשיך. כמו יתר יחידות צה"ל, גם הלוט"ר רוצה את החיילים האלה אצלו.

 "מדובר בחבר'ה איכותיים, שכל אחד מהם הוא בעל פוטנציאל להיות לפחות מ"פ או מג"ד. כולם רבים עליהם‭,"‬ אמר גורם צבאי.

 

בפני החיילים הוצג תרגיל שבמהלכו הדגימו לוחמי הלוט"ר השתלטות על בית שבו תפסו מחבלים בני ערובה. התרגיל הסתיים בהצלחה. "מהיר, מדויק ומתואם‭,"‬ אמר מפקד היחידה, סא"ל ליאור. "מדובר בעיסוק מיוחד, בתחום שאין בו מקום לטעויות. החיילים שצפו בתצוגה יצאו נפעמים. "זה היה מדהים, לכאן אני רוצה להגיע‭,"‬ אמר אחד מהם.

 

לבחירה בלוט"ר במבצע "את היחידה שלי" סמסו 30 ל‭,8555-‬ הביעו את אהבתכם ליחידה ותרמו לנופש לחיילים קרביים.

 

גם אתם מוזמנים להשתתף במבצע "את היחידה שלי" של האגודה למען החייל בשיתוף "ידיעות אחרונות‭,"‬ בנק הפועלים, ynet וגלי צה"ל. היחידה האהובה ביותר תוכרז בשירותרום שישודר ב‭7-‬ בדצמבר בגלי צה"ל וב-ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים