שתף קטע נבחר

האפיפיור: פיוס ה-12 הציל יותר יהודים מכולם

מנהיג הכנסייה הקתולית מגן בספרו החדש על החלטתו להפוך לקדוש את האפיפיור שהואשם כי שתק בזמן השואה, ולא עשה די להצלת יהודים. לדבריו, פיוס ה-12 לא מחה בפומבי כדי לא לסכנם

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 דוחה את הטענות של ארגונים יהודיים נגד קודמו בתפקיד, פיוס ה-12, שעמד בראש הכנסייה הקתולית במהלך מלחמת העולם השנייה. בספרו החדש, "אור העולם", שייצא לאור ביום שלישי אך חלקים ממנו פורסמו אמש (שבת), כתב בנדיקטוס כי "האפיפיור פיוס ה-12 הציל בשואה יותר יהודים מכל אחד אחר".

 

בנדיקטוס אמר בראיון לקראת צאת הספר כי הוותיקן ערך בדיקה פנימית של המסמכים המתעדים את כהונת פיוס,

 ולפיה אין תמיכה "לטענות השליליות" נגדו. הוא הגן על ההחלטה לקדם אותו למעמד של קדוש והסביר כי פיוס הוא "צדיק גדול" שפעל בצורה נכונה לאור הנסיבות: "אם הוא היה מוחה באופן פומבי הגרמנים היו מפסיקים לכבד את הריבונות של הוותיקן במנזרים שבחלקם התחבאו יהודים".

  

מנקודת מבטו של בנדיקטוס, אם האפיפיור בתקופת השואה לא היה שומר על מדיניות של שתיקה, אלפי יהודים שזכו למקלט בחסות הכמרים היו נתפסים "בוודאות" ומגורשים.


בנדיקטוס. תומך במדיניות השתיקה בשואה (צילום: AP)

 

בפברואר השנה הכריז האפיפיור על פיוס ה-12 כ"קדוש", צעד שגרר התנגדות מצד ארגונים יהודיים.

בנוסף, בצעד נדיר פנו גם גורמים בכנסייה לאפיפיור בבקשה להשהות את ההחלטה כדי לבחון את הטענות נגד ראש הוותיקן בתקופת השואה. 18 אקדמאים קתולים כתבו לבנדיקטוס כי אם פיוס יהפוך לקדוש לפני שהרקורד ההיסטורי שלו ינוקה, ייגרם נזק בלתי הפיך ליחסים בין קתולים ליהודים. היסטוריונים רבים טוענים כי פיוס, שכיהן בין 1939 ל-1958, לא עשה מספיק כדי להציל יהודים ממכונת ההשמדה הנאצית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיוס ה-12. "צדיק גדול"?
צילום: AP
בנדיקטוס."אין תמיכה לטענות נגד פיוס"
צילום: AP
מומלצים