שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פלאש גורדון, בחור נפלא ממש

  לפני שלושים שנה בדיוק קיבל גיבור העל האמריקני פלאש גורדון ייצוג קולנועי בסרט מדע בדיוני שהפך לקאלט אמיתי. יצאנו למסע ביקום בחיפוש אחר הכוכבים ומצאנו אחד מהם פה בישראל. ויש בונוס: עפרה חזה שרה על פלאש!

  דמותו של פלאש גורדון מלווה את האומה האמריקנית מזה כמעט מאה שנים - תחילה כגיבור קומיקס, שהרפתקאותיו עובדו לסרטים בשנות ה-30 ובהמשך גם לסדרות טלוויזיה בשנות ה-50 ואף לאחרונה. אולם הביטוי הבולט ביותר לעלילות פלאש - כוכב הפוטבול של הניו יורק ג'טס שהפך לסופר-הירו, במלחמתו בקיסר מינג מהחלל החיצון - היא סרט המדע הבדיוני שמציין השבוע 30 שנה ליציאתו.

   

  צפו בטריילר של "פלאש גורדון"

   

  למרות הזהות האמריקנית המובהקת של הגיבור, את הסרט ביים מייק הודג'ס הבריטי, והליהוק היה בינלאומי עם נציגות ישראלית בדמות חיים טופול. על ההפקה כולה היה אמון דינו דה לורנטיס, שהלך לעולמו לפני כחודש. עד היום הוא זכור כקאלט שעיצב את ילדותם של לא מעט מאיתנו בתחילת שנות ה-80, גם כפסקול של "קווין" וכלהיט מקומי בקולה של עפרה חזה.  

   

  אש גורדון, אש - בגרסת עפרה חזה

   

  סאם ג'ונס: פלאש גורדון

  כשאנחנו חושבים על פלאש גורדון צץ לנגד עינינו פרצופו של סאם ג'יי. ג'ונס, המזוהה ביותר עם דמותו הבלונדינית מכל גלגוליה השונים. הסרט הציל כנראה את הקריירה של ג'ונס, שכמו במקרה של גיבור העלילה התחיל כשחקן פוטבול. לפני כן, חילטר כדוגמן במגזין הנשים "פלייגירל" והתחכך בתכלכלות בסרט "10" של בלייק אדוארדס ב-1979. מאז "פלאש גורדון" יצא לדרך חדשה ככוכב אקשן בסרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה.

   

  אבל ג'ונס מעולם לא היה שחקן בעל איכויות דרמטיות. מראה מיליון הדולר שלו סידר לו תפקידים בקומדיות מטופשות, כמו למשל ב-"My Chauffeur" מ-1986, במהלכה הוא מתרוצץ עירום בפארק, אבל עם התרופפות שריריו, התרופפה גם הקריירה. הוא עבר הסבה לחיים האזרחיים הפחות נוצצים כבעל חברת אבטחה בלוס אנג'לס, ובזמנו הפנוי עוסק בפעילות צדקה עליה זכה לשבחים ופרסים רבים. 


  ג'ונס כפלאש ובסרט "Revamped"

   

  הגיחה האחרונה שלו למסכים היתה לפני לפני שלוש שנים, לרגל מפגש פנים מול פנים חד פעמי עם יורשו הלא מורגש, אריק ג'ונסון, בסדרת הטלוויזיה "פלאש גורדון".

   

  מלודי אנדרסון: דייל ארדן

  כמו ג'ונס, גם הצלע הנשית, מלודי אנדרסון הקנדית, השקיעה את מירב מרצה לטובת הקהילה, אחרי שהקריירה הקולנועית שלה דעכה מאז כיכבה כחברתו העיתונאית של פלאש, אחרי כמה תפקידים בסרטי אימה ואקשן זולים (כמו "Firewalker" לצד צ'אק נוריס) ובסדרות טלוויזיה (ביניהן: "Policewoman Centerfold" כשוטרת המצטלמת ל"פלייבוי", ואף באופרת הסבון "כל ילדיי"). 


  אנדרסון. לפחות נפטרה מהכרבולת

   

  במקביל החלה אנדרסון בלימודי עבודה סוציאלית בניו יורק ואף השלימה דוקטורט בתחום ב"ישיבה יוניברסיטי". כיום, בגיל 54, היא מעורבת בארגוני צדקה שונים ועומדת בראש מכון לטיפול פסיכולוגי בנשים מבוגרות בניו יורק - הראשון בארצות הברית.

   

  חיים טופול: ד"ר זרקוב

  תודו שזה היה די מוזר לראות את חיים טופול שלנו בסרט מדע בדיוני הוליוודי, ועוד כגאון מטורף. הצידוק היחידה לליהוק התמוה של כנר על הגג כמדען על גג העולם, היה הרקע של ד"ר האנס זרקוב בשואה - רסיסי זיכרון שמתגלים בהליך שאיבת תוכן מוחו כללו קטעים דוקומנטריים מהמלחמה והצביעו עליו כיהודי. משוגע? עכשיו אפשר להבין את זה.


  טופול ואחד שצריך טיפול

   

  היום טופול בן ה-75 אינו רועה בשדות זרים ונמצא רוב הזמן בינינו פה בישראל, ומדי פעם יוצא למסעות תיאטרליים בעקבות טוביה והכינור שלו. את הקולנוע השאיר מאחור בסוף שנות התשעים, אחרי שהספיק גם לשחק ב"לעיניך בלבד" מסדרת ג'יימס בונד.

   

  טימוטי דאלטון: הנסיך בארין

  ואם כבר הזכרנו את ג'יימס בונד, אי אפשר שלא להתייחס לטימוטי דאלטון, יורשו של רוג'ר מור כרביעי מבין שיבוטי הסוכן 007. אבל למרות שעל פי רבים מדובר בשיא, הקריירה של השחקן הבריטי נמתחת על פני יותר מארבעה עשורים והיא עשירה במגוון תפקידים - חלקם בסרטי סופר-הירוז.


  דאלטון. כבר לא ירוק בעסק

   

  ב"פלאש גורדון" גילם את הנסיך הירקרק בארין - מעין רובין הוד, שלא ממש מחבב את פלאש, אבל כורת עמו ברית נגד האויב המשותף מינג. בד בבד שב לבמה בתפקידים שייקספיריים והוא עובד בימים אלה בסרט "התייר", לצד אנג'לינה ג'ולי וג'וני דפ.

   

  מקס פון סידוב: מינג

  אחת התעלומות הגדולות בסרט היא איך הצליחו להפוך את השחקן השבדי המהולל מקס פון סידוב לקיסר מינג המרושע בעל החזות המזרח אסיאתית, ותעלומה אף יותר גדולה היא למה. בכל מקרה, פון סידוב בן ה-81 מחזיק בקריירה ארוכה ומשמעותית, שמותירה בצל אפילו את תפקיד הנבל הראשי.


  פון סידוב. מצא מינג את מינו?

   

  הוא ממשיך להיות פעיל מאוד ואחרי שהשתתף ב"שאטר איילנד" כאחד הפסיכיאטרים המאיימים, לוהק גם לעיבוד של דיוויד פינצ'ר ל"נערה עם קעקוע דרקון".

   

  אורנלה מוטי: הנסיכה אורורה

  תעלומת מוצאו של מינג מתחזקת נוכח מראה של בתו אורורה, שנראית כמו מיליון לירטות ובהחלט לא יינים. היפהפיה האיטלקיה, שהוכתרה על ידי רבים כיורשת של סופיה לורן, ערכה את הבכורה הבינלאומית כנסיכה שמזילה ריר על פלאש גורדון ומצילה אותו מציפורני אביה. היא המשיכה הלאה בסרטים שונים איטלקים ובינלאומיים.


  מוטי. קצת פלסטית

   

  אולי היא עשתה זאת מתוך אהבה, או אולי על מנת לשמור על נכסיה הטבעיים, אבל אחרי שתי מערכות נישואים שכשלו החלה במערכת יחסים חדשה עם המנתח הפלסטי סטפנו פיקולו. במקום הסכם ממון רכשה ביטוח לחזה שלה בסך 350 אלף דולר. כדי שיהיה מה להראות בין דד לדד, השיקה ליין תכשיטים יוקרתי משלה. כיאה לנסיכה בת 55.

   

  בריאן בלסד: הנסיך וולטאן

  דמותו של הנסיך המכונף והמזוקן וולטאן - מפקד חיל האוויר של פלאש - היא כנראה הזכורה ביותר מלבד הגיבור עצמו. הקול העמוק והמהדהד של השחקן הבריטי בלסד ודאי תרם לכך. אין פלא שהצטרף לצוות פרשני טלוויזיה במונדיאל 2006 (בלסד הוא חובב כדורגל ידוע ואוהד של מנצ'סטר יונייטד) ושחברת ההיי-טק TomTom שכרה את קולו כדי שילווה את שירות הניווט הלווייני שלה.


  בלסד. וולטאן נותן לך כנפיים

   

  כמטפס הרים מנוסה הוא בוודאי ימצא שימוש למכשיר. בלסד כבר היה בפסגות של המון בלאן והקלימנג'רו וניסה שלוש פעמים לכבוש את האוורסט ללא הצלחה. בגיל 56 החזיק בתואר האדם המבוגר שהגיע הכי גבוה. השיא נשבר, אך הוא עדיין יכול להתגאות בתואר האדם הכי מבוגר שהגיע לקוטב הצפוני עצמו. ככה זה, אחרי שאתה מעופף בשמיים כוולטאן, קשה לחזור לארץ - אפילו בגיל 74.

   

  ריצ'רד אובראיין: פיקו

  יד ימינו של הנסיך בארין וחלילן מוכשר התגלה כדמות קאמפית בקולנוע ובחיים. שנה לאחר יציאת "פלאש גורדון", כתב את המחזמר "מופע הקולנוע של רוקי" וגילם את ריף ראף בעיבוד הקולנועי מ-1975. הוא הופיע גם בסרטים נוספים, סדרות טלוויזיה ואף במחווה ל"אבבא".


  או'בראיין כגבר, אישה ופיקו

   

  את חייו המאוחרים חילק בין בריטניה לניו זילנד, בין גבריותו לנשיותו. ב-2009 סיפר כי הוא טרנסג'נדר או בן המין השלישי, כפי שהוא הגדיר זאת - "המשך של אשה וגבר. דרך ביניים מוזרה מאוד".

   

  פיטר ווינגרד: גנרל קליטוס

  למרות שאנחנו לא רואים את פני השחקן הבריטי המגלם את הרמטכ"ל של מינג בעל מסכת הזהב, ווינגרד הוא דמות מכובדת בעולם הסופר-הירוז. אבל לא נזקוף זאת לדמותו של קליטוס המסתורי אלא לזו של ג'ייסון קינג, גיבור סדרת המתח הבריטית. בחוברות הקומיקס של ה"אקס-מן" יש אפילו דמות שעוצבה בהשראתו - ג'ייסון ווינגרד, וגם אוסטין פאוורס מושפע ממנו. 


  ווינגרד (מתוך הסרט "The Pink Prisoner"). חפשו ההבדלים

   

  היכולות המוזיקליות המפתיעות של ווינגרד זכו לחשיפה מאוחרת לאחרונה עם הפצה אינטרנטית של אלבומו משנות ה-70, "When Sex Leers Its Inquisitive Head" על שיריו המורכבים באנגלית וצרפתית, שקיבלו תו תקן ממוריסי, מעריצו.

   

  וויליאם הוטקינס: מונסון

  העוזר של זרקוב נמלט מהמעבדה של הבוס המטורף שלו כבר בתחילת הסרט, אבל קשה לומר שהוטקינס היה פחדן. בגיל 15 הוא נחקר בנוגע להתנקשות בנשיא ג'ון קנדי בגלל לימודי הרוסית לצד אשת הרוצח לי הארווי אוסוולד. ב-1977 השתתף בתקיפת כוכב המוות ב"מלחמת הכוכבים" כטייס ברית המורדים לצד לוק סקייווקר. היה זה תפקיד זעיר שהסתיים בהתרסקות, אך סלל את דרכו לתפקיד קטן קצת פחות ב"פלאש גורדון" - מהחביבים על ג'ורג' לוקאס. 


  הוטקינס. הממדים נשארו

   

  הוטקינס המשיך לשתף פעולה עם לוקאס ב"אינדיאנה ג'ונס ושודדי התיבה האבודה" ולוהק גם לצד בילי די וויליאמס (הלא הוא לאנדו קלריסיאן) לשרת את זרועות החוק ב"באטמן" של טים ברטון. בין לבין, כדובר רוסית קיבל תפקידים ב"זינה" ו"לילות לבנים", אולם נשמר בתודעה כשחקן משנה בסרטי מדע בדיוני. סרטו האחרון, "משחק אותה קובריק", יצא כשנה לאחר מותו בגיל 57 מסרטן הלבלב.

   

  צילומים: מתוך הסרטים, GettyImages, Pacsworld ודנה קופל

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פלאש ודייל. סיפור אמריקני
  מינג מאיים על כדור הארץ. פוסטר הסרט
  לאתר ההטבות
  מומלצים