שתף קטע נבחר

כמה משקאות אנרגיה יגרמו לכם להרעלת קפאין?

משרד הבריאות הודיע אתמול שיפעל להגבלת גיל צריכת משקאות האנרגיה בישראל, בשל תכולת הקפאין הגבוהה בהם. כמה קפאין באמת יש במשקה, וכמה ממנו יזיק לכם? על הסימנים הראשונים להרעלת קפאין - ומתי תדעו אם לגשת לבי"ח

אתמול הודיע משרד הבריאות כי בכוונתו לנקוט בצעדים להפחתת צריכת משקאות האנרגיה המכילים רמות גבוהות של קפאין. אילו סכנות טומן בחובו הממריץ הזה, שהישראלי כל כך מתקשה לפתוח את הבוקר בלעדיו?

 

הרעלת קפאין היא תסמונת רפואית שעשויה לחקות מספר בעיות רפואיות או נפשיות ואף להחמירן. בני אדם שונים נבדלים ברגישות שלהם לקפאין. הרעלת קפאין מוגדרת כצריכה יומית העולה על 250 מ"ג של קפאין - כמות המצויה בשלוש עד חמש כוסות קפה, שלוש עד שמונה כוסות תה, עשר כוסות קולה וכשלוש משקאות אנרגיה (תוך תלות בגודל הפחית ובסוג).

 

גם תינוקות וילדים בסכנה

קפאין הוא החומר הפסיכו-אקטיבי הנצרך ביותר בעולם. כ-80% מהמבוגרים

כמות קפאין במשקאות
המוצר כמות תכולת קפאין במ"ג
אספרסו כפול 50 מ"ל 100
נמס כוס 70
תה ירוק כוס 30
דיאט קולה פחית 47
שוקולד מריר 30 גר' 30
משקה אנרגיה פחית 80

בעולם המערבי צורכים משקאות ומאכלים עתירי קפאין, ובהם לא רק קפה אלא גם תה, קולה, שוקולד וכמובן משקאות האנרגיה. צריכת הקפאין שכיחה כל כך, עד שהיא עולה על צריכת האלכוהול והניקוטין.

 

קפאין נחשב לממריץ המשפר את היכולת השכלית והחשיבה, ומקטין את העייפות ואת זמן התגובה. השפעות אלה נחשבות חיוביות בחברה הישגית ותחרותית, אולם במקרים של צריכה קיצונית או הפסקה פתאומית של הצריכה, לקפאין יש גם השפעות שליליות.

 

מנתונים שונים על שתיית קפה  שנסקרו לפני כשנתיים בכתב העת "הרפואה" של ההסתדרות הרפואית בישראל, עולה כי הצריכה הממוצעת של קפה לאדם בישראל גבוהה למדי ודומה לזו בארה"ב, אך

פחותה מזו של מדינות מערב אירופה כגון הולנד, גרמניה, צרפת, איטליה ואלופת העולם בשתיית קפה - שבדיה. עם זאת צריכת הקפה בישראל גבוהה פי שניים מזו שבמדינות מתפתחות, ובהן אתיופיה - מולדת הקפה.

 

הצריכה של קפאין נפוצה למדי מעל גיל 18, אולם גם תינוקות וילדים חשופים לקפאין עקב שתיית משקאות קלים או קקאו. שתיית משקאות עם קפאין חושפת ילדים אלה לסיכון הרעלה בשל משקל גופם הנמוך. בנוסף, גם אנשים העובדים שעות ארוכות או בלילות, ביניהם סטודנטים, רופאים המבצעים תורנויות ארוכות ועובדי הייטק צורכים כמויות גבוהות של קפאין כדי לשמור על עירנות, ובעקבות זאת מצויים בסיכון יתר להרעלת קפאין.

 

חולי אנורקסיה נרבוזה ובולמיה נוהגים אף הם לצרוך משקאות עתירי קפאין (קפה ודיאט קולה). אלה משקאות דלי קלוריות, מדכאי תיאבון, והם מגבירים את המרץ והעירנות. עקב ההשפעה הממריצה, חולה האנורקסיה או הבולמיה נוטה לצרוך כמויות עולות של קפאין ולהגיע להרעלת קפאין.

 

בנוסף, מחקר שפורסם בשנת 2008 מצא כי די בשתיה של כוס קפה אחד ליום, כדי להגביר משמעותית את הסיכון ללידת תינוק במשקל נמוך. מהמחקר שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת ליסטר ופורסם בכתב העת BMJ בקרב 2,645 נשים, נמצא כי הסיכון ללידת תינוק במשקל לידה נמוך עלה ב-50% אצל נשים שצרכו 100 עד 200 מ"ג קפאין ביממה.

 

משקל לידה נמוך נקבע על סמך שבוע ההריון. כך למשל, תינוקות שנולדו בשבוע ה-40 להריון במשקל הקטן מ-2,500 גרם נחשבים כמשקל לידה נמוך, המהווה סכנה לילוד וחושף אותו למגוון רחב של סיבוכים רפואיים ובהם השמנה, יתר לחץ דם, סוכרת ומחלות לב.

 

מנדודי שינה ועד הפרעות קצב לב 

הרעלת קפאין מתחילה עם תסמינים של נדודי שינה, קוצר נשימה, התרגשות ואי שקט שיכולים להתקדם עד בלבול. בהמשך ייתכנו שינוי במצב ההכרה, התכווצות

שרירים, צילצולים באוזניים והזיות ראייה. במקביל מופיעים גם השתנה מרובה, דפיקות לב מהירות ,הפרעות קצב ופוטופוביה - רתיעה מאור.

 

עד כה דווחו חמישה מקרים של מוות בעולם כתוצאה מהרעלת קפאין, לרוב לאחר נטילת חמישה גרם. התכווצויות כלליות הן הסימן האחרון לפני מוות. סיבת המוות בנוסף להתכווצויות הן בצקת ריאות או הפרעות בקצב הלב.

 

צרכני קפאין מתאפיינים ברמה גבוהה של חרדות, כנראה במנגנון המערב הפרשה מוגברת של מעבירים עצביים כמו אדרנלין. קיימת גם עליה בשיעורי הדיכאון בקרב חולי נפש שצרכו כמויות גבוהות של קפאין.

 

קפאין עלול לגרום גם להפרעות שינה, דחיית התחלת השינה, יקיצות או התעוררות

מוקדמת. ממחקר שפורסם בכתב העת "רפואה" עולה כי שני שליש מהצורכים כמויות מופרזות של קפה צורכים בצורה מופרזת גם תרופות הרגעה ותרופות המשרות שינה. בקרב צרכניות קפאין דווח גם על שכיחות גבוהה של הפרעות במחזור החודשי.

 

יש לציין כי לרוב, הרעלת הקפאין חולפת מהר וללא סיבוכים, אולם בחולים שצרכו כמויות גבוהות של קפאין ואצלם הופיעו התכווצויות, יש צורך להגיע גם עד כדי אישפוז בשל החשש מהפרעות קצב לב ומוות.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמה פחיות יגרמו לכם להזיות? אילוסטרציה
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים