שתף קטע נבחר

המפכ"ל: ניסיון כושל לקשור בין הפרשה למרוץ

מלון "הרודס" אירח לפני שנתיים את הכנס שבו תקף לכאורה ניצב בר-לב את א'. היום התייצב שם רב-ניצב דודי כהן בכנס אחר, וביקש סבלנות: "90 אחוז מהפרסומים לא בכיוון. מבחן הראיות מרכזי, אדם חף מאשמה כל עוד לא הוכחה אשמתו"

חוזרים ל"זירת הפשע". בזמן שצמרת המשטרה מטולטלת בעקבות פרשת ניצב אורי בר-לב, נערך הבוקר (יום ג') במלון "הרודס" באילת כנס בהשתתפות המפכ"ל, רב-ניצב דודי כהן, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. "אני רוצה להגיד לכם משהו מהלב - הניסיון לקשור פרשה זו למרוץ למפכ"לות כושל ופסול", אמר כהן.

 

המפכ"ל הדגיש ש"אדם חף מאשמה כל עוד לא הוכחה אשמתו" ופירט את השתלשלות האירועים מבחינתו: "בשאיפה למזער את הנזק פניתי ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שהנושא ייבחן מהר ככל שניתן. אני עובד בשיתוף פעולה עם היועץ ופרקליט המדינה ואנו רואים עין בעין את הצורך לחקירה יעילה ומיידית".

 

"בסופו של תהליך מה שחשוב הוא מבחן התוצאה - כתב איושם או חוסר אשמה. תוצאת חקר האמת היא בראש סדר העדיפות של מערכת אכיפת החוק, של משטרת ישראל ואנשי התקשורת. כל אמירה מעבר לכך היא אמירה של ספקולציות מיותרות".


"אין קשר לבחירת מפכ"ל" (צילום: יאיר שגיא)

 

כהן טען עוד ש"מנסיוני ומנסיונם של הרבה אנשים אחרים שחקרו פרשיות מהסוג הזה, 90% מהפרסומים בימים האחרונים הם פשוט לא בכיוון ולא במקום. מבחן הראיות הוא מבחן המרכזי, חובתכם להמתין בסבלנות. על כולנו לזכור שמדובר באנשים".

 

המפכ"ל, שאמור להתחלף במאי 2011, ביקש מהנוכחים "לכבד את זכויותיהם וכבודם של כל אחד מהצדדים, לא לעסוק בספקולציות". למקרה האחרון, לדבריו, "אין כל קשר ואסור לקשור אותו לשום אירוע אחר. כל קשר לאירועים האחרונים לבחירת מפכ"ל עתידי הוא לא קשור ולא במקום". 

 

לעומת זאת, אתמול כתב עוזרו של היועץ, רז נזרי כי להחקירה "יש חשיבות יתרה במקרה דנן, דווקא נוכח הרגישות הרבה וההשלכות על מינוי המפכ"ל... אנו מודעים כמובן לרגישות ולנזק התדמיתי הבלתי הפיך שעלול להיגרם למשטרה כתוצאה מהימשכות החקירה".

 

כהן התייחס גם למערכת היחסים המתוחה בינו לבין בר-לב, על רקע סירובו לצאת ללימודים לפני כשנתיים - בניגוד להוראת השר לביטחון הפנים דאז, אבי דיכטר. "סיכמנו על יציאה של אורי בר-לב ללימודים לשנה ושיבוצו ב-2010 לתפקיד נוסף במשטרה. כל הסאגה התנהלה מול אורי על קבלת מרות המפכ"ל. ברגע שניצב בר-לב לא קיבל מרות, אני המלצתי לשר לפטר אותו בגלל הרבה מאוד נימוקים".

 

עם זאת, הבהיר המפכ"ל גם כי במקרה זה, "אין שום קשר בין האירועים האחרונים לבין המהלך ההוא". מאוחר יותר דיבר גם השר אהרונוביץ', שלא התייחס לפרטי החקירה ורק הביע תקווה "שהפרשה תסתיים במהרה והליך בחירת המפכ"ל יימשך בשקיפות מלאה. אני מבקש מכולם לנהוג בשיקול דעת כי אין לנו משטרה אחרת. אין ספק שהפרשה גורמת למבוכה רבה לשוטריה המסורים של משטרת ישראל, למשרד ובעיקר לציבור בישראל".

 

אמש התברר שהחשדות נגד בר-לב חמורים הרבה יותר.

ב-ynet פורסם לראשונה שמ', המתלוננת השנייה נגד הניצב שהיה מועמד למפכ"לות, אמרה בעדותה במח"ש כי הוא אנס אותה לפני כחמש שנים. מנגד, טען קצין המשטרה שיחסי המין היו בהסכמה.

 

בר-לב עומת אתמול במשרדי מח"ש עם המתלוננת הראשונה א', שאותה תקף מינית לכאורה בשולי כנס שנערך באילת לפני כשנתיים וחצי. לדבריו, השניים יצאו לבילוי משותף, שלא נשא אופי מיני ובטח שלא מדובר בעבירה פלילית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפכ"ל כהן, היום
צילום: יאיר שגיא
אהרונוביץ' היום. "מבוכה רבה"
צילום: יאיר שגיא
ניצב בר-לב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים