שתף קטע נבחר

שטייניץ: "אין שום סיכוי שאוותר לחברות האנרגיה"

הקרב בין משרד האוצר לבין חברות האנרגיה בישראל הולך ומתחמם. השר יובל שטייניץ תקף את התנהלותן של החברות שמנסות, לטענתו, להפעיל לחצים על מקבלי ההחלטות. "אנחנו צריכים להחליט אם אנחנו מדינת OECD או רפובליקת בננות שנכנעת ללחצים", אמר שטייניץ

"אין שום סיכוי שאני אוותר על עשרות מיליארדי שקלים שמגיעים לאזרחי ישראל מאוצרות הטבע שלנו, לפי מה שמקובל בעולם המפותח", כך אמר היום (ג') שר האוצר יובל שטייניץ, בתשובה לתלונות של החברות לחיפושי גז על מסקנות דו"ח הביניים של ועדת ששינסקי, שהמליץ להעלות את התמלוגים על הרווחים מהפקת גז ונפט בישראל.

 

שר האוצר תקף בלשון חריפה את הפרסומים האחרונים שבהם הושמעו טענות של שר התשתיות עוזי לנדאו וראשי חברת דלק, כי מסקנות דו"ח הביניים מפריעות לחברה להשיג מימון פיננסי לפרוייקט תמר ולהשלים עסקאות של מכירת גז לחברות ישראליות, אשר אמורות להיסגר בזמן הקרוב.

 

"מאז פרסום דו"ח ששינסקי אנחנו רואים לתדהמתנו שכל ההכרעות הקריטיות של חברות הגז נופלות, כאילו במקרה, דווקא עכשיו בשבועות שבין פרסום מסקנות הביניים של הוועדה ובין פרסום המסקנות הסופיות שלה", אמר השר שטייניץ. "במשך שנים הם מחפשים מימון לפרויקטים ומחפשים חברות שיקנו מהם גז, ופתאום הכל צריך להיות מוכרע עכשיו. זה מקרי? מי שמעלה על דעתו שאני אאמין לטענות האלה ואכנע ללחצים הללו, אין לו מושג על מה הוא מדבר".

  

בשלב זה תקף השר את אלה שלטענתו נכנעים לכוח ולהשפעה של הטייקונים המממנים את חיפושי הגז והנפט. "אני יכול להבין את חברות האנרגיה הגדולות, מדובר על עשרות מיליארדים, אני מתקשה להבין את אלה שנכנעים ללחצים ושמרכינים ראש בפני העוצמה. להיכנע ללחצים פירושו לוותר על מה שמותר בדין ובצדק ואין לנו סמכות כלכלית לוותר על עשרות מיליארדים שמגיעים למדינת ישראל".

 

שטייניץ לא ענה לשאלת ynet האם כיוון את דבריו לשר התשתיות עוזי לנדאו ואמר כי "הוא אינו אומר דברים לגופו של אדם".

 

שטייניץ הזכיר בדבריו את דברי מזכ"ל ארגון המדינות המפותחות, OECP, אנחל גוריה, שביקר השבוע בארץ והביע תמיכה בהעלאת התמלוגים. לדברי שטייניץ, "גוריה לא היסס לומר שוב ושוב: 'גם אזרחי ישראל צריכים ליהנות מרווחי הגז ואין סיבה שתוותרו על הזכות הזאת'. גם מדינות אחרות, כמו בריטניה נורווגיה והולנד העלו תמלוגים חרף לחצים אדירים של חברות הגז. אנחנו צריכים לענות לגוריה ולהחליט האם אנחנו מדינת OECD מפותחת או שנשארנו רפובליקת בננות שנכנעת ללחצים".

 

בהכנת הידיעה השתתפו תני גולדשטיין ואליצפן רוזנברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ: "לא ניכנע ללחצים"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים