שתף קטע נבחר

מה דתיות רוצות

"לרוב הבנות הדתיות יש תפישה שוויונית, אך מצד שני עדיין קיימת במקביל תפישה מסורתית שהגבר צריך להיות יותר מהן". פלא שיש רווקות דתיות מבוגרות? מחקר

מרבית האנשים מחפשים מישהו להזדקן איתו. מאחר שמפקד האוכלוסין מעיד על גידול מתמיד, ניתן להסיק מכך שחלק ניכר מהאנשים מוצאים בן זוג לחיות איתו, ולעתים גם לגדל ילדים. אך לצד אלו, יש לא מעט ששלב החיפושים שלהם לא הסתיים. חלקם מחפשים כבר שנים, נפגשו עם מאות בני זוג פוטנציאלים ונפרדו מכולם, או שחלקם נפרדו מהם. בסופו של דבר הם לבד.

 

ממחקר שערכה אודרי ליימן, מאמנת זוגית, במסגרת התזה שלה באוניברסיטת לסלי על רווקות בחברה הדתית היא מצאה כי לבנות דתיות, תהליך החיפוש הוא קשה יותר. בכנס

מקצועי של עמותת ישפה (השידוכים למגזר הדתי) בעניין טיפול ויעוץ לפנויים ופנויות שיתקיים בירושלים בחודש דצמבר, תציג ליימן את מחקרה.

 

"בציונות הדתית מגדלים את הבנות, וטוב שכך, להתפתחות עצמית גבוהה", מסבירה ליימן, "מצד שני מצפים מהן לבנות בית וללדת ילדים בגיל מאוד מוקדם. כך שיש בחייהן פרדוקס משמעותי שנמצא שם כבר מתחילת החיפוש שלהן אחרי בן זוג.

 

"פרדוקס מרכזי נוסף הוא הקונפליקט בין התפישה המסורתית של הזוגיות לתפישה המגדרית מודרנית. היום לרוב הבנות הדתיות יש תפישה שוויונית אך מצד שני עדיין קיימת במקביל תפישה מסורתית ביחס לתפקיד הגברי - החל מהתחום הדתי ועד ההתנהלות הפנימית בבית. רובן עדיין מחזיקות בתפישה המסורתיות שהגבר צריך להיות יותר מהן  - יותר גבוה, יותר משכיל, יותר מרוויח. הבעיה היא שהן עצמן התפתחו ונמצאות בעמדות מפתח. מרוויחות טוב, יש להן תואר שני ושלישי. שתי התפישות המנוגדות הללו דרות בכפיפה אחת, ואין להן מסר אחד ברור".

 

לדברי החוקרת, הנשים הדתיות הצעירות חיות במורכבות גדולה בעולם הפוסט-מודרניסטי. "זה אולי יותר מעניין, אבל קשה לחיות בקונפליקטים כאלו".

 

ועוד יותר קשה לחיות עם קונפליקטים בגיל צעיר

 

"תחילת החיפוש בציונות הדתית היא בגילאי 18-20. בגיל הזה הבנות לא תמיד מוכנות להתחתן ועסוקות עדיין בבנייה עצמית, אבל הן יוצאות כדי להיענות לקוד החברתי שאומר שזה הגיל להתחתן. מאחר שהן מתחילות מוקדם, הן נכנסות לשחיקה מאוד גדולה. מדובר בתהליך מייגע של בחירת בן זוג שבמהלכו חלקן נפגשות עם מאות ולפעמים גם אלפי בחורים".

 

מה קורה כשאחרי 300 בחורים עדיין לא נמצא בן זוג?

 

"נשים נכנסות לבירור הזהות העצמית שלהן. הן נכנסות למשבר ומתחילות לערער על הזהות הנשית, ולעתים גם על הזהות המינית, ואז הן נכנסות לתקופת המתנה. הן

עוצרות את ההתפתחות האישית שלהן. הן לא רוצות להתפתח יותר מדי כדי שזה לא יקשה עליהן למצוא בן זוג שיהיה יותר מהן, וגם כדי לא להפחיד בני זוג פוטנציאלים. חלקן מאמינות שההתפתחות צריכה להעשות בתוך הזוגיות ולכן הן עוצרות אותה, ואז הן גם נמצאות בשלב של המתנה כי הן מאמינות שהחיים האמיתים יתחילו עם הזוגיות".

 

תקופת ההמתנה על פי המחקר של לייימן לא עושה טוב לממתינות - בשלב הזה נכנסים רגשות שלילים של ייאוש. יש בנות שמפתחות ציניות, לפעמים מרמור, כעס על החברה, על הבחורים, על חברים שלא מוצאים להם מישהו. "במצב הזה קשה לך להיות במיטבך כשאת ממשיכה לצאת לפגישות", אומרת ליימן.

 

  • כנס בנושא ייעוץ וטיפול לפנויים פנויות יתקיים ב-22-23 בדצמבר בבית האריה בית וגן בירושלים. פרטים בדף הפייסבוק של ישפה .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגבר צריך להיות יותר...
צילום: index open
מומלצים