שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האוויר יצא מהבועה: רכישת הדירות צנחה ב-19%

  פחות מ-23 אלף דירות נמכרו בישראל ברבעון השלישי של 2010: הרמה הנמוכה ביותר ברבעון זה מאז שנת 2006. מחברי הדו"ח מוצאים קשר הדוק בין העלאות הריבית והקשחת התנאים למשכנתא לבין ירידה חדה ברכישת דירות להשקעה

  האם רמות השיא בפעילות בשוק הנדל"ן הישראלי מאחורינו? מספר עסקאות הנדל"ן צלל ברבעון השלישי של שנת 2010 ב-19% בהשוואה לרבעון המקביל בשנת 2009 - כך עולה מדו"ח שנערך על ידי מנהל הכנסות המדינה אשר פרסם היום (ג') משרד האוצר. 

   

  בסך הכל, נמכרו ברבעון השלישי קרוב ל-23 אלף דירות (חדשות ויד שנייה): מדובר ברמה הנמוכה ביותר ברבעון זה מאז שנת 2006. ירידה בשיעורים דו-ספרתיים נרשמה כמעט בכל האיזורים, הן בהשוואה לרבעון הקודם והן בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

   

  גם ברבעון השני של השנה נרשמה ירידה דומה במספר העסקאות, אולם בשיעור של 2% בלבד ביחס לרבעון המקביל. שיעורי הירידה החדים ביותר נרשמו באיזור רחובות (32%) ובאיזור נתניה (26%), שבלט בשיעורי ירידה גבוהים גם ברבעון הקודם.


  מתוך הדו"ח שפרסם מנהל הכנסות המדינה 

   

  העלאות הריבית הבריחו את המשקיעים

  במנהל הכנסות המדינה סבורים כי העלאות הריבית שביצע בנק ישראל בחודשים האחרונים, על מנת לייקר את המשכנתאות ולהקטין את הביקוש לדירות, הצליחו להרתיע את אלה שביקשו לרכוש דירה נוספת להשקעה ותרמו רבות לירידה בביקוש.

   

  כמעט בכל האזורים בארץ, נרשמה ירידה של יותר מ-20% ברכישת דירות להשקעה. בולטים מעל כולם בשיעורי הירידה היו אזור תל אביב, אזור השרון ואזור רחובות, שבהם נרשמה ירידה של כ-40%.

   

  לטענת עורכי המחקר, קיים מתאם גבוה (87%) בין ירידה ברכישת דירות להשקעה לעלייה בריבית הריאלי של בנק ישראל. כמו כן, נטען בדו"ח כי ניתן לייחס את הירידה להקשחת התנאים למשכנתאות על ידי המפקח על הבנקים.


  רכישת דירות להשקעה ביחס לריבית בנק ישראל

   

  עד כמה באמת השפיעו הרוכשים מחו"ל על המחירים?

  הדו"ח מתייחס גם למגמה שזכתה לביקורת רבה בשנים האחרונות - רכישה של דירות בישראל על ידי תושבים מחו"ל (בעיקר יהודים). מחברי הדו"ח דוחים את הטענות על כך שמחירי הדירות בישראל נופחו על ידי רוכשים מחו"ל וטוענים כי גם בשנות השיא של הפעילות בשוק הנדל"ן לא עלה משקלם של תושבי החוץ על יותר מכ-5%.

   

  עם זאת, ככל שעולים לרמות מחירים גבוהות יותר, עולה משקלם של הרוכשים מחו"ל והם הופכים לגורם דומיננטי יותר בשוק. "אם מתמקדים בפלח השוק

  של דירות בשווי של 2.5 מיליון ש"ח ומעלה, נמצא כי תושבי החוץ ריכזו בתשעת החודשים הראשונים של השנה כ-16% מסך המכירות של קבלנים", נכתב בדו"ח. "בולטת במיוחד ירושלים, בה ריכזו תושבי החוץ כ-46% מסך המכירות של קבלנים בטווח מחירים של 2.5 מיליון ש"ח ומעלה".  

   

  בהכנת הכתבה השתתפו: מאיה קופרמן, יאיר חסון ואביטל להב
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצניחה בעסקאות - בכל האזורים
  צילום: מאיה קופרמן
  "פעולות פישר גרמו לירידה בביקוש"
  צילום: גיל יוחנן
  הרוכשים מחו"ל משתלטים על ירושלים
  צילום: מארק ניימן, לע"מ
  מומלצים