שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בשורה לאלמנים: השוואת זכויות פנסיה לאלמנות

  ועדת העבודה קבעה: מהחודש הבא תוכפל הפנסיה החודשית של האלמנים - ותזכה לתוספת של כ-3,500 שקל בממוצע שנתי. התיקון יהיה למפרע מדצמבר 2008, והוא חותם מאבק עיקש של יותר משנתיים שניהל יו"ר הוועדה עם האוצר

  חדשות טובות לאלפי הגמלאים האלמנים עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות. מהחודש הבא תוכפל הפנסיה החודשית שלהם - ותזכה לתוספת של כ-3,500 שקל בממוצע שנתי. השוואת זכויות הפנסיה של האלמנים - שהיתה עד כה בגובה של מחצית מהפנסיה של האלמנות - נקבעה בתיקון התקנון האחיד של הקרנות אשר אושר היום (ד') בוועדת העבודה והרווחה.

   

   

  תוקף התיקון למפרע מדצמבר 2008. הפנסיה המוגדלת תשולם בפועל מינואר 2011, ותכלול את הפרשי התוספת עבור 2010.

   

  האישור חתם מאבק עיקש של יותר משנתיים אותו יזם והוביל יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד). האישור ניתן לאחר שהאוצר נאלץ לסגת מהתנאי להסכמתו להשוואת הזכויות, לפיו כל הגמלאים עמיתי הקרנות יממנו את עלות הגירעון שייווצר - כ-40 מיליון שקל בשנה - בקיצוץ מיידי של 0.6% מהפנסיה החודשית שלהם, שכאמור לא יתבצע.

   

  ההסכמה הושגה אתמול בהסדר דחוף שנעשה בהתערבות יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) ובלשכתו. המניע לדחיפות ההסדר היה האיום של בג"ץ להוציא בראשית השבוע הבא צו מוחלט להשוואת הזכויות בעקבות עתירות שהוגשו בשנים האחרונות. זאת אחרי שבג"ץ נתן לכנסת ולאוצר אורכה של כשנתיים להסכים על מימון העלות של השוואת הזכויות מתוך מספר חלופות. ההסדר נועד למנוע את הוצאת הצו ההחלטי.

   

  עד כה הצדדים התבצרו כל אחד בעמדותיו. ח"כ כץ התעקש שהאוצר יישא במלוא העלות והאוצר התעקש שגמלאי הקרנות יממנו אותה מהפנסיות שלהם. האוצר העריך את העלות האקטוארית (התחייבות עתידית) של ההשוואה בכ-1.7 מיליארד שקל. החישוב נעשה ל-40 שנה. בהסדר הלאמת הקרנות לפני 7 שנים נקבע כי הפרת האיזון האקטוארי תאפשר לכסות את הגירעון באמצעות קיצוץ של הפנסיות בשיעור שבין 3% ל-5% בחישוב שנתי.

   

  ההסדר שהושג למניעת הקיצוץ של הפנסיה, לפחות באופן מיידי, היה פשרה חשבונאית שלא תתפרש כוויתור מוחלט על עקרונות האוצר. בעוד מספר שנים, אם ירצה, יוכל האוצר לקצץ את הפנסיה בשיעור הנדרש. בג"צ איים לקבוע כי הצו ההחלטי יקבל את עמדת האוצר. אבל שני הצדדים הבינו כי הצו יהיה לרעתם, וניאותו להתקדם לפשרה

   

  כץ: התעקשתי בגלל התרגיל של האוצר

  היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, שהביא להתערבות יו"ר הכנסת במשבר, הזכיר היום לוועדת העבודה כי בג"ץ קיבל את עקרון השוואת הזכויות והשאיר לצדדים להסכים רק על המחיר. בעיניו, אכיפת שוויון הזכויות בצו החלטי של בג"ץ היא "תקדים רע שיפגע במעמד הכנסת והאוצר, ועדיף להגיע להבנה שכולם יוכלו לחיות אתה".

   

  ח"כ כץ אמר לוועדה כי הוא יאשר את תיקון התקנון על פי ההסדר שהתקבל אתמול אבל מקובלת עליו עמדת היועץ המשפטי של הכנסת. אבל אם הוא חותם על ההסדר זה נעשה "בלב כבד, כי זה הרע במיעוטו, וכי. רע יותר יהיה אם בית המשפט יתערב והפנסיות של גמלאי הקרנות יקוצצו".

   

  כץ טען כי הוא דחה אתמול הצעה של האוצר שעלתה ברגע האחרון לפיה הפנסיות יקוצצו להלכה מראשית 2011, אבל הגמלאים לא ירגישו בקיצוץ כי במקומו הפנסיות לא יעודכנו במלוא שיעור עליית המדד. נציג האוצר הכחיש בטענה שהתקנון מחייב אותו להודיע על כך לגמלאים. כץ הזכיר שצעד דומה נעשה בעדכון האחרון שממנו נוכו בשקט 0.7% לכיסוי העלות של המעבר לעדכון שנתי במקום שנתיים.

   

  אישור התקנון החדש התקבל פה אחד. בתמיכת הח"כים שלי יחימוביץ (עבודה) וחיים אורון (מרצ) חברי הוועדה יחידים שנכחו בדיון מלבד היו"ר, אשר ברכו את כץ על ההישג הנדיר שלו. יו"ר הסתדרות הגמלאים גדעון בן-ישראל הצטרף למברכים על הצלחת מאבקו.

   

  כץ הזכיר כי עקשנותו במאבק מול האוצר נבעה מהתרגיל של האוצר לפני 7 שנים שהביא בחוק ההסדרים לביטול החוק להשוואת זכויות האלמנים והאלמנות שהתקבל בכנסת ביוזמה משותפת של ח"כ עמיר פרץ (עבודה) ושלו, למרות התנגדות האוצר. החוק יצא לפועל והפנסיה של האלמנים הוכפלה במשך כחצי שנה עד שההשוואה בוטלה בחוק ההסדרים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  (ארכיון)
  צילום: דודי ועקנין
  מומלצים