שתף קטע נבחר

סכנת נפשות: תרופות ללא פיקוח נמכרות בשוק

באין מפריע ותוך התעלמות בוטה מהוראות משרד הבריאות, מוכרים בסטיונרים בשוק העירוני של קרית גת תרופות שהוברחו לארץ לאנשים קשי היום שאינם יכולים לממן תרופות חוקיות. התוצאה יכולה להיות הרעלה קטלנית

משרד הבריאות החל לפרסם לאחרונה מודעות רחבות היקף בנוגע לרכישת תרופות מזויפות לציבור הישראלי אולם נראה כי המודעות הללו לא הגיעו לשוקים העירוניים.

 

היום (ד') נתקלנו ברוכלת בשוק העירוני בקרית-גת המוכרת באין מפריע תרופות עם תיוג בשפה הרוסית ומודה כי הביאה אותן עמה מרוסיה. "זה טוב לבעיות גב, עצמות, כן, אני הבאתי איתי ואנשים שמבינים קונים ממני", הודתה הרוכלת וכשהבינה כי אנחנו מצלמים מיד כסתה את פניה בכובע שעל ראשה, אספה את התרופות מהבסטה הקטנה שלה וניסתה להיעלם.

 

זו לא הפעם הראשונה שאנו נתקלים במכירת תרופות תוצרת חוץ על גבי באסטות בשוק עירוני. לפני מספר שנים היתה תופעה זו נרחבת יותר, אולם ביקורת של משרד הבריאות שהגיעה בעקבות הפרסום כמעט ומחקה תחום מכירות זה. כעת, נראה כי הפרנסה הדוחקת מחזירה את תחום מכירת תרופות מעין אלו אל השוק הפתוח.

 

בין התרופות שגילינו היו משחות המיועדות לכאבי פרקים, שכבר ידוע כי הן חודרות למערכת הדם בעת השימוש בעור וצריך להיות על כך פיקוח רפואי, והיו שם גם משככי כאבים הנלקחים כתרופה לכל דבר דרך הפה. כל התרופות, אגב, אינן מתוצרת הארץ ועל כולן נכתבו התגיות ברוסית.

 

הלקוחות הם לרוב קשישים ואנשים קשי יום, המתקשים לרכוש את התרופות היקרות לטיפול במחלות מהן הם סובלים. נדגיש כי אין התקהלות או התנפלות על תרופות מעין אלו בשוק ומי שמתעניין הם בעיקר עולים ממדינות חבר העמים שאולי מכירים את התרופות עוד משם. אך די בשינוי במצב בריאותם, בתוקפן של התרופות או באופן החזקתם כדי להרעיל את אנשים המעיזים ליטול אותן ללא פיקוח רפואי.

 

נציין כי עם השיחה עם מוכרת התרופות, שבה נאמר לה כי אסור לה למכור תרופות מעין אלו ללא מרשם רופא או פיקוח רפואי, היא נבהלה והחלה לאסוף את התרופות מעל המדף. חבריה מיהרו לסייע לה להסתלק מהמקום.

 

ראש היחידה למניעת פשיעה פרמבצטית במשרד הבריאות, מיקי אריאלי מסר כי "התופעה של יבוא תרופות, בעיקר מרוסיה ומארצות הקווקז, מוכרת לנו מאוד ואנו פועלים בכל רחבי הארץ כדי למגר את מכירת התרופות שלא די שהן מיובאות שלא כחוק ברוב המקרים הן גם מזויפות. לאחרונה היה לנו מקרה של מכירת משחה תמימה לתינוק שהתגלו בה כמויות אדירות של קורטיזון".

 

לדברי מיקי אריאלי, ישנם בלדרים מיוחדים שמייבאים את התרופות וביחידה מנסים למנוע את ההפצה בסיוע מודיעין כבר בנתב"ג. "לצערנו יש גם מקרים הפוכים של יצוא תרופות ישראליות יקרות שהמייצאים קיבלו במרשם רופא".

 

עוד סיפר אריאלי, כי רק לפני מספר ימים נתפסו עשרות אלפי כדורים החשודים כמזויפים, המכילים מרכיב תרופתי ומותרים ברכישה רק עם מרשם רופא. החבילות נתפסו במעברי המכס בתל-אביב, אילת, חיפה, ירושלים ומעבר אלנבי, ורובם במקרה הזה נשלחו מסין או מהודו.

 

"אנחנו מבצעים פעולות מניעה כלל עולמי וארצי. ובאחד המקרים נתפס רוקח בהכשרתו ובמקצועו שהיה יבואן של עשרות חבילות שהכילו תרופות מזוייפות. היקף התופעה הולך ומתפשט וזו ההזדמנות לפנות לתושבים ואזרחים שלא להתפתות ולרכוש תרופות מעין אלו בשוק השחור - אפילו לא תוספי מזון למיניהם - אלא רק במקום חוקי ומוכר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
תרופות עם כיתוב רוסי בקריית גת
צילום: טובה דדון
מומלצים