שתף קטע נבחר

איך שרדה כלבה מפגש עם מוט ברזל שננעץ בה?

מאיה, כלבה אנרגטית בת כ-10 חודשים, נתקלה באמצע הריצה במוט ברזל חלוד וארוך שננעץ עמוק לאורך גופה. אפילו הווטרינר נדהם שהיא הצליחה לשרוד את הפציעה

נעמה לוי, הבעלים של הכלבה מאיה, עדיין לא מאמינה שחיית המחמד שלה שרדה את הפציעה הקשה, לאחר שרצה בחשיכה במטע בדרום הארץ ונפגעה ממוט ברזל ארוך שחדר לגופה.
 

נעמה אימצה את מאיה, כלבת לברדור מעורבת בקוקר ספנייל, בת עשרה חודשים, כשהיתה גורה. "מדובר בכלבה אקטיבית ואנרגטית מאוד שיודעת לרוץ מהר", היא מספרת. נעמה, תושבת קיבוץ רביבים בדרום, מתגוררת בפאתי הקיבוץ, בשטח הנושק למדבר. הכלבה קשורה בחצר הגדולה, ובה מלונה גדולה ומקורה. "לאחרונה יש עלייה בכמות חיות הבר שמגיעות אלינו לחצר. לפני שבוע הופיע בגינה צבוע מפוספס גדול ומאז החלטתי שלא להשאיר אותה בלילות בחוץ".

 

בשבוע שעבר, בעת שערכו השתיים טיול ערב בכביש העוקף בקיבוץ, החלה הכלבה מאיה לרוץ במהירות לעבר מטע סמוך. "כבר היה חושך והיא כנראה הריחה בשועל או בתן קרוב והחליטה להבריח אותו", משחזרת לוי את הרגע בו נעלמה הכלבה בחשיכה. "פתאום אני שומעת יבבה מחרידה ואז שקט. התחלתי לרוץ לכיוון שלה, קראתי בשמה אבל היא לא ענתה לי. חשבתי שהיא ננשכה על ידי תן או שועל שהרגו אותה".

 
צילום: יריב עגור

 

מוט ברזל שיפד את הכלבה

לאחר מספר דקות, הצליחה נעמה לאתר את הכלבה, לדבריה, תודות לכך שהיה שהיה ירח מלא. "חיפשתי אותה בשיחים ואז  ראית אותה על האדמה, שוכבת על הגב עם הרגליים למעלה. הייתי בטוחה שהיא מתה", היא מספרת "כשהתכופפתי אליה, פגע בי מוט ברזל בראש ואז הבנתי שהוא בעצם נעוץ לה בתוך הגוף. זה היה מוט חלוד באורך של כמטר וחצי, שהיה תקוע באדמה בזווית והיא פשוט השתחלה לתוכו מהריצה המהירה".

 

נעמה מספרת כי באותם רגעים קשים הספיקה הכלבה לכשכש בזנבה ואף הסתכלה עליה לפרק זמן קצר. "הייתי בטוחה שהיא מתה לי בידיים, כי היא התנפחה והפסיקה לזוז. לא האמנתי שאפשר לשרוד דבר שכזה, אז רצתי להזעיק עזרה מהשכנים, שיבואו לקחת את הפגר. לא רציתי להשאיר אותה כטרף לחיות הבר", היא מסבירה. נעמה מוסיפה כי לאחר שהגיעה הביתה, היא איבדה את ההכרה ולא הפסיקה לבכות.

 

שכניה של נעמה, זיו ומירב יסעור, חשו לעזרתה ועודכנו על התקרית. נעמה מסרה להם כי הכלבה אינה בחיים, אך כשהם הגיעו לשטח הסתבר כי הכלבה לא אמרה את המילה האחרונה והשניים חזרו לאחר מספר דקות עם בשורות מרעישות. "הם אמרו שהכלבה עדיין חיה, אז הם חתכו את המוט באמצעות ציוד מיוחד ולקחו אותה לווטרינר, כי אני לא הייתי מסוגלת להתמודד עם המראות הקשים, זה כמו בן משפחה שנפגע ואתה נותר חסר אונים", אומרת נעמה.

 


צילום: יריב עגור

רגע המפגש בין נעמה לכלבתה מאיה (צילום: ד"ר יריב עגור)

 

מאיה הובהלה לטיפול חירום בשעת ערב אל הרופא המטפל שלה, ד"ר יריב עגור במושב אוהד. "כשסיפרו לי בתחילה את הפציעה של הכלבה, לא האמנתי שהיא שרדה את הפגיעה", מספר עגור. "היא הגיעה אלי כשהיא פצועה במצב בינוני, בהלם ואף התעלפה. באופן מפתיע, הברזל נכנס מעבר לכתף ימין, פגע קל בצלעות ועבר לאורך כל השרירים בחזה ובבטן, לא פגע בכלי עצב או כלי דם. אני לא זוכר שראיתי פגיעה כזאת בכלבה בשנים האחרונות. היה לה מזל גדול".

 

בתום ניתוח חירום הוצא המוט מגופה של הכלבה והיא זכתה למנה גדושה של אנטיביוטיקה וחבישת לחץ. "במרפאה השגיחו עליה כל הלילה כשהיא באוהל חמצן ויריב הווטרינר ואמר לי שאם היא תעבור בשלום את השעות הקריטיות בלילה, אז היא תשרוד את הפציעה", מספרת נעמה. 

 

לאחר יומיים של אישפוז במרפאה, מאיה התאוששה ונעמה נקראה לקחת אותה הביתה. המפגש ביניהן היא מרגש מאוד. "הייתי בטוחה שהיא לפחות תצלע אחרי שהמוט כמעט שיפד אותה לאורך כל הגוף, אבל היא כמו חדשה, כאילו לא קרה דבר", מסכמת נעמה את החוויה הלא נעימה. "למעט חבישה ותפרים באזור הכניסה של המוט לגוף של הכלבה, היא במצב מצויין. אחרי הנס שקרה לנו, אני לא נותנת לה להתרחק ממני בלי רצועה בחוץ. מגיע לה להינות מהחיים הכי טובים בעולם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיה לאחר הניתוח
צילום: יריב עגור
על שולחן הניתוחים
צילום: יריב עגור
המוט בתוך גופה של מאיה
צילום: יריב עגור
מומלצים